אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחזיקי האג"ח של דלק במלכוד מול הבנקים והחברה צילום: עמית שעל

מחזיקי האג"ח של דלק במלכוד מול הבנקים והחברה

רוב יחידות ההשתתפות שמחזיקה דלק בחברת דלק קידוחים משועבד לבנקים, וגם כל המניות בחברה הבת איתקה משועבדות; המחזיקים גילו עובדה זו רק בשבוע שעבר, וגורם שמועמד לנציגות אמר שהדבר עשוי להיחשב כהברחת נכסים; משום כך, המחזיקים נמצאים במלכוד לא פשוט: אם יפעילו לחץ גדול מדי, אחד הבנקים הנושים עשוי לפנות לבית המשפט בבקשה למנות כונס נכסים, והם יקבלו פירורים בלבד

29.03.2020, 07:04 | גולן חזני
נציגות מחזיקי האג"ח של קבוצת דלק - שתייצג את מחזיקי כל שבע הסדרות, שלהן חייבת קבוצת דלק 5.8 מיליארד שקל - תורכב משלושה נציגים, וללא נציגות חיצונית. זאת, בשונה ממה שהיה בהסדרי החוב של אפריקה ישראל, בי־קום ואינטרנט זהב. ההצבעה על הרכב הנציגות החלה ביום חמישי בערב, וכרגע מסתמן כי חבריה יהיו יוני שר, יועצה של חברת הביטוח הראל; שמואל אשל, נציגה של חברת הביטוח מנורה; ואוהד שריד, מנהל מעורבות מוסדית בבית ההשקעות פסגות.

קראו עוד בכלכליסט

לנציגות יהיו גם יועצים חיצוניים. לא פחות מ־11 עורכי דין הגישו מועמדות לשמש כיועצים משפטיים, וביניהם ייערך מכרז בדומה לאופן שבו ייבחר יועץ כלכלי. חרף העובדה שמדובר בהכנה להסדר חוב, האפשרויות של מחזיקי האג"ח מול דלק מצומצמות, שכן הרוב המוחלט של יחידות ההשתתפות שמחזיקה דלק בדלק קידוחים (52%) משועבד לבנקים. למעשה, רק 7% מיחידות ההשתתפות אינן משעובדות.

כמו כן, כל המניות בחברה־הבת איתקה משועבדות גם כן. מדובר בשני הנכסים המרכזיים של קבוצת דלק. את העובדה הזו גילו המחזיקים באסיפה שנערכה בשבוע שעבר. גורם שמועמד לנציגות אמר כי זו שערורייה שהחברה לא סיפקה גילוי עוד קודם לכן על השעבודים הללו, ושיש לצאת למאבק משפטי אם יתברר שהם התבצעו בחודשים האחרונים, שכן שעבודים אלה עשויים להיחשב כהברחת נכסים.

אסדה של איתקה אסדה של איתקה אסדה של איתקה

משום כך, המחזיקים נמצאים במלכוד לא פשוט. אם יפעילו לחץ גדול מדי, אחד הבנקים הנושים עשוי לפנות לבית המשפט בבקשה למנות כונס נכסים. מהלך כזה יביא למצב שהביטחונות שהועמדו לבנקים ימומשו, ומחזיקי האג"ח יקבלו פירורים בלבד. "זה יהיה משחק של פוקר עדין", הודה אחד מעורכי הדין שמתמודד על תפקיד היועץ המשפטי.

לדבריו, "אם אחד הבנקים יבקש למנות כונס, אז אנחנו בצרות. יצחק תשובה יצטרך למצוא דרך להרגיע את הבנקים ולייצג מסגרות ארוכות טווח חדשות לפירעון החובות. המהלך צריך להיות משולב - הרגעה של הבנקים והזרמת הון לחברה".

המחזיקים יכולים לפנות לבית המשפט בעצמם, ולטעון לחדלות פירעון, אך לא בטוח שיוכלו להשיג זאת כעת. דלק אמורה לפרוע היום 129 מיליון שקל למחזיקי אג"ח מסדרה י"ד (קרן וריבית), כשהתשלום הבא, של 70 מיליון שקל, הוא בסוף חודש יוני.

במהלך הרבעון השלישי דלק תצטרך לפרוע 100 מיליון שקל נוספים ובסוף השנה עוד 700 מיליון שקל. החברה תוכל לטעון שהיא פועלת למימוש נכסים כדי לעמוד בהתחייבויות, ותוכל להציג את הפתרון המהיר שמצאה לכך, כאשר סיטיבנק מימש שעבוד על יחידות ההשתתפות של דלק קידוחים ומכר 12% מהן לאמיר דיין (בסופו של דבר, דלק רכשה מדיין 7% בחזרה). עד 2022 על דלק יהיה לפרוע 6.4 מיליארד שקל בסך הכל, למחזיקי האג"ח ולבנקים.

לכן, הנציגות צפויה להסתפק בשלב הראשון בחתימת מסמך Stand still - התחייבות של דלק לא למכור או לשעבד נכסים ללא אישור של הנציגות. מאותו רגע המחזיקים יוכלו להתפלל להתאוששות של מחירי הנפט.

בתוך כך, ביום חמישי האחרון דלק דיווחה כי בעל השליטה בחברה, תשובה, מכר 0.5% ממניות החברה בתמורה ל־5.7 מיליון שקל, לפי מחיר של 82.6 שקל למניה. זאת לאחר שבחודש הקודם רכש מניות בהיקף של 44 מיליון שקל לפי מחיר של 430 שקל למניה. ככל הנראה, תשובה בחר למכור את המניות במחיר הפסד על מנת ליהנות מיתרון מיסויי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות