אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד הבריאות צפוי להמליץ: מסכה לכל מי שיוצא מהבית צילום : גדי קבלו

משרד הבריאות צפוי להמליץ: מסכה לכל מי שיוצא מהבית

במשרד טענו מאז התפרצות הנגיף כי למסכות הפנים אין תועלת לאנשים בריאים, אך בעקבות דיון מחודש המדינה צפויה להנחות על ייצור המוני וחלוקה לכל תושב. עד שיהיו מסכות לכולם, ההמלצה תהיה לאלתר מסכות ולכסות את האף והפה בבד

30.03.2020, 16:23 | שרית רוזנבלום, ynet
שינוי דרמטי במדיניות משרד הבריאות: הנחיות חדשות שנמצאות כעת בדיון במשרד הבריאות קובעות כי יש לחייב כל אדם שיוצא מהבית בחבישת מסכת פנים על-מנת למנוע את הפצת נגיף הקורונה.

עד היום המשרד נקט במדיניות שגרסה כי אין תועלת במסכות - אך במדינות האסיאתיות שבהן התחלואה נמוכה יחסית, יוחסה להן הצלחה גדולה במניעת ההדבקה. היתרונות שבחבישת מסכות כירורגיות פשוטות ("נשמיות") נמצאת בדיונים בכל העולם המערבי, אך עד כה טענו אנשי משרד הבריאות כי אין בכך תועלת אלא אם כן מי שחובש אותן הוא החולה בעצמו.

קראו עוד בכלכליסט

נוחתים עם מסכות (ארכיון), צילום: עידו ארז נוחתים עם מסכות (ארכיון) | צילום: עידו ארז נוחתים עם מסכות (ארכיון), צילום: עידו ארז

אולם מומחים בישראל מתחו ביקורת על הנהלת המשרד בימים האחרונים, על כך שפסלה על הסף את השימוש במסכות וטענה כי אינן מגינות בפני הדבקה באופן מושלם. לטענת המומחים, המסכות עשויות להעניק הגנה חלקית מפני מגע של הפנים והאף מרסיסי רוק של חולים.

הנגיף, נזכיר, מועבר באמצעות מערכת הנשימה. הוא נפלט בטיפות קטנות של רוק מפיו של אדם חולה, ונספג בריריות (פה, עיניים ואף) של מי שעומד סמוך לחולה בזמן דיבור, שיעול או התעטשות. לכן, מסכת פנים עשויה לסייע במניעת הדבקה.

המסכות היו בין הפריטים הראשונים שאזלו בבתי המרקחת לאור בהלת הנגיף, וגם בבתי החולים המחסור הגודל הורגש היטב. בימים האחרונים הביא המוסד לישראל כמה משלוחים שהכילו עשרות מיליוני מסכות כירורגיות ועשרות אלפי מסכות N95 המונעות הדבקה ומיועדות לצוותים הרפואיים.

בכירים במשרד הבריאות אמרו הבוקר כי המשרד עדיין מאמין שהמסכות יעילות יותר במניעת הפצת הנגיף על ידי אנשים חולים - ופחות יעילות בהגנה מפני הדבקה על אנשים בריאים. אולם עקב ההערכה שבישראל ישנם רבבות נשאים של הנגיף שאין להם סימפטומים, והם כלל לא מודעים לכך שהם חולים, השימוש במסכות ימנע מהם להדביק אחרים.

בשלב זה עדיין אין מספיק מסכות לכולם, ולכן ימליץ המשרד בשלב הראשון למי שאין בידיו מסכות זמינות לאלתר כיסוי לאף והפה באמצעות בד כלשהו, כמו צעיף. בהמשך ייערך המשק לייצור המוני של מסכות, ואז המדינה צפויה לחלק מסכות לכולם. עוד נקבע כי ניתן יהיה לעשות במסכות כאלה שימוש חוזר, על אף שהן חד פעמיות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות