אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הבנקים יכולים להציל אותנו מטביעה כלכלית

דעה

הבנקים יכולים להציל אותנו מטביעה כלכלית

בימים כאלה הבנקים צריכים לעמוד מאחורי הקמפיינים וההבטחות ולבוא לקראת הלקוחות שאינם יכולים לעמוד בתשלומי המשכנתאות

31.03.2020, 15:04 | עו"ד מיקי רויטמן

״להיות ראשון זה מחייב״; ״זה טוב למשפחה״; ״אין תחליף לאנושיות״ ו״אנחנו כאן בשבילכם״ - אלה רק חלק מההבטחות ששמענו מהבנקים במהלך השנים. בימים כתיקונם הבנקים מבטיחים לנו הרים וגבעות, אבל כמה פעמים ראינו אותם מאפשרים תספורות למי שאינם טייקונים ואינם נמנים על יחידי הסגולה החברים במועדון ההון?

קראו עוד בכלכליסט

בימים קשים כאלה כמה טוב היה לו היינו רואים את הבנקים עושים הכל כדי לעמוד במה שהבטיחו לנו כשגייסו אותנו כלקוחות, ומושיטים יד לכל אותם לקוחות שנתנו בהם אמון.

הבנקים משקיעים מדי שנה הון עתק בתקציבי פרסום כדי לשכנע אותנו שאכפת להם מאיתנו וכי הם עובדים עבורנו. עכשיו הגיע היום בו הם יכולים להראות לנו, הלכה למעשה, כי הם אכן פועלים עבורנו. היום הם יכולים להתחיל את יום המעשים הטובים במעשה טוב משלהם.

איך המפוטרים יכולים לשלם את המשכנתה?, צילום: שאטרסטוק איך המפוטרים יכולים לשלם את המשכנתה? | צילום: שאטרסטוק איך המפוטרים יכולים לשלם את המשכנתה?, צילום: שאטרסטוק

האם היום, כשמשבר עולמי חצה כבר את סף דלתנו, ישנה דרך בה הבנקים באמת ובתמים יוכלו לעזור לנו?

התשובה היא כן. בהחלט. הבנקים יכולים וצריכים להתגייס למאבק על הצלת אזרחי ישראל מטביעה כלכלית. אין די בהודעת הבנקים השבוע כי הם דוחים תשלום משכנתאות תמורת ריבית, מהלך שמגדיל את החובות של האזרחים בעוד הבנקים ממשיכים להרוויח על גבם.

אנו ממתינים למנכ"ל הבנק הראשון, שיקום ויכריז על הקפאת כל המשכנתאות ליחידים, כמו גם את כל ההלוואות ליחידים, לעצמאים ולבעלי עסקים קטנים, לתקופה של שלושה חודשים. חשוב להדגיש שמדובר בהקפאה ולא בעצירת תשלומי ריבית. כדי להיות ראשון צריך הרבה אומץ, אך ברור שכולם ילכו אחריו.

ברור שהבנקים יטענו שעליהם לשמור על הנזילות שלהם, ועל היחס שבין הפיקדונות שהם מחזיקים להלוואות שהם נותנים, ולכן הם לא יכולים לקדם מהלך כזה. לכן, לשינוי הזה דרוש גם רגולטור אמיץ. החוק מאפשר לנגיד בנק ישראל, במקרים מיוחדים, לקבוע לתאגיד בנקאי "גירעון מוכר" – סכום שהבנק יהיה רשאי להפחית מסכום הנכסים הנזילים שהוא חייב להחזיק.

אם ראשי מערכת הבנקאות רוצים לעמוד בהבטחות שלהם ולהקפיא לשלושה חודשים את תשלומי ההלוואות, ולצידם יעמוד רגולטור אמיץ, הם יכולים לעשות זאת. כל מה שצריך כדי לקדם את היוזמה הזו הוא רצון טוב של העומדים בראש המערכת הבנקאית. הגיע הזמן שראשי המערכת יראו לנו כיצד הם מתגייסים להציל אותנו, את כל אותם לקוחות שבתחתית הפירמידה ובגלל המשבר איבדו זמנית את הכנסתם.

צעד כזה לא רק שיציל משפחות רבות, גם יהיו לו יתרונות ביום שאחרי. הקורונה הרי  תחלוף. ואיתה גם הסגר, הפאניקה והמיתון. ביום שזה יקרה, הלקוחות יזכרו היטב מי עמד לצידם בימים הקשים, מי עזר להם, על מי הם יכולים לסמוך ועם מי כדאי לעשות עסקים גם בתקופת הגאות.

הכותבת היא עו"ד ובעלת תואר שני במימון

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות