אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפניקס צופה הפסד של כמעט מיליארד שקל בתיק הנוסטרו ברבעון הראשון - הגבוה בענף צילום: פאביאן קולדורף

הפניקס צופה הפסד של כמעט מיליארד שקל בתיק הנוסטרו ברבעון הראשון - הגבוה בענף

חברת הביטוח הפתיעה את השוק כשחשפה הפסד לפני מס בתיק הנוסטרו של 960 מיליון שקל ברבעון הראשון - מעל המתחרה הראל שצופה הפסד של 870 מיליון שקל בתיק - שתי החברות טרם שקללו את ההפסד הצפוי בהשקעות הלא סחירות .

01.04.2020, 07:26 | רחלי בינדמן

חברת הביטוח הפניקסחושפת את עומק ההפסד בתיק הנוסטרו שלה שמנהל כ26.5 מיליארד שקק - 960 מיליון שקל לפני מס. לשם השוואה התיק של הראל (33 מיליארד שקל) רשם הפסד של כ870 מיליון שקל, התיק של מגדל עם היקף נכסים גדול משמעותית - מעל 40 מיליארד שקל- 800 מיליון שקל הפסד לפני מס. כלל ביטוח, עם תיק דומה בגודלו להראל, הציגה תחזית להפסד לפני מס של 600 מיליון שקל.  

קראו עוד בכלכליסט

מדובר בהערכות שלא כוללות את יום המסחר האחרון של החודש וכן לא את ירידת הערך של הנכסים הלא סחירים בתיק הנוסטרו - שלהראל תיק לא סחיר גדול יותר ולכן עןד קשה לדעת בוודאות מי רשם בפועל את ההפסד הגבוה בענף. עם זאת, ההפסד של הפניקס בולט מאד שכן הראל מזה עשרות שנים מחזיקה בחשיפה נמוכה מאד לאגרות חוב מיועדות, המספקות תשואה מובטחת, שמעניקה המדינה לתיקי ביטוחי החיים הישנים - לכן החשיפה של הראל לשוקי ההון גבוהה יותר. 

בהפניקס האחזקה באג"ח המיועדות בתיק החיים גבוהה מזו של הראל ועדיין ההפסד שרשמה גבוה יותר - ודאי שבהשוואה למגדל וכלל ביטוח, שתיהן בעלות אחזקה גבוהה באג"ח המיועדות וחשיפה נמוכה לשוקי ההון, לצד תיק נוסטרו שמנוהל באופן מאד סולידי. הסיבה לכך היא אחזקה של מניות יחסית קטנות בתיק של הפניקס שירדו בחדות בעקבות המשבר. בתקופות גאות בשוקי ההון הראל והפניקס נהנות מכך ורושמות רווחי נוסטרו גבוהים יותר מאלו של מגדל וכלל אלא שדווקא בירידות חדות הניהול השמרני של כלל ומגדל בנוסטרו בולט לטובה. 

בתוך כך עדכנה הפניקס גם על בור צפוי של 562 מיליון שקל בפוליסות ביטוחי המנהלים המשתתף ברווחים שזהו למעשה ההפסד שנגרם לחוסכים בביטוחי מנהלים, שעד שלא יושב, הפניקס לא תוכל לגבות דמי ניהול משתנים (15% מהתשואה המושגת). 

אייל בן סימון מנכ"ל הפניקס , צילום: פאביאן קולדורף אייל בן סימון מנכ"ל הפניקס | צילום: פאביאן קולדורף אייל בן סימון מנכ"ל הפניקס , צילום: פאביאן קולדורף

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות