אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
למרות עלייה בביקוש: ירידה חדה במשלוחי מחשבים אישיים בעולם צילום: שאטרסטוק

למרות עלייה בביקוש: ירידה חדה במשלוחי מחשבים אישיים בעולם

השיבושים שגרם נגיף הקורונה בשרשרת האספקה של יצרניות המחשבים ברחבי העולם הוביל לירידה של 12% במשלוחי מחשבים אישיים ברבעון הראשון לעומת הרבעון המקביל אשתקד. IDC: "רק מעט ספקים וקמעונאים הצליחו לעמוד בביקוש הנוסף"

14.04.2020, 20:17 | שירות כלכליסט
משלוחי המחשבים האישיים ברחבי העולם נפלו בחדות ברבעון הראשון עם התמעטות ההיצע חרף ביקוש גבוה יותר. זאת, עקב התפרצות נגיף הקורונה שגרמה לשיבושים רבים בשרשרת האספקה, כך על פי חברות העוקבות אחר הנעשה בתעשייה. 

קראו עוד בכלכליסט

קבוצת הנתונים הבינלאומית IDC מסרה כי משלוחי המחשבים העולמיים ירדו ברבעון הראשון ב-9.8% לעומת  הרבעון המקביל אשתקד ל-53.2 מיליון יחידות מכיוון שמפעלים בסין נסגרו לתקופה ממושכת בפברואר, מה שהגביל את ההיצע עד שהייצור התחדש לאיטו. הביקוש קפץ בסופו של דבר כאשר עסקים רבים מיהרו להזמין מחשבים אישיים בכדי להתמודד עם מיליוני עובדים שלפתע החלו לעבוד מהבית - וזה סופק ככל הנראה ממלאי מחשבים שנשלחו ברבעונים קודמים. 

     , צילום: ניצן סדן צילום: ניצן סדן      , צילום: ניצן סדן

"למרות שהיצע המחשבים האישיים החדשים היה מוגבל מעט במהלך הרבעון, מעט ספקים וקמעונאים הצליחו לעמוד בקצב הביקוש הנוסף, שכן האיום של העלאת התעריפים בשנה שעברה הוביל לאגירה של מלאי בסוף 2019", אמר ג'יטש אובראני, מנהל המחקר של IDC, בהצהרה שמסר.

השאלה היא אם קמעונאים ידרשו מחשבים רבים יותר כדי לחדש את ההיצע גם בתקופה שבה ביקוש לטווח הארוך אינו ודאי. אובראני אמר כי "זינוק זה בביקוש עשוי להיות קצר מועד, מכיוון שרבים חוששים שהגרוע ביותר עוד עומד להתרחש, מה שיכול להוביל להידוק בהוצאות בחודשים הקרובים גם מצד צרכנים וגם מצד עסקים.

חברת המחקר גרטנר (Gartner) דיווחה כי הירידה הייתה חדה יותר, מכיוון שמשלוחי המחשבים האישיים ירדו ב-12.3% ל-51.6 מיליון יחידות. Gartner לא כוללת מכשירי Chromebook הפועלים על מערכות הפעלה של גוגל וכן מכשירים אחרים.

"תוצאות הספקים ברבעון מדגישות את אי הוודאות הכלכלית ההולכת וגוברת המתהדקת סביב ההוצאות למחשבים אישיים, בעיקר בקרב עסקים קטנים ובינוניים", אמר בהצהרה מיקאקו קיטאגאווה, מנהל מחקר ב-Gartner.

"אי הוודאות הזו, יחד עם הפיק בשדרוג של Windows 10, גורמת לארגונים להעביר את תקציבי ה-IT שלהם ממחשבים אישיים לעבר תכנון המשכיות אסטרטגית בעסקים", אמר קיטאגאווה. "נתחיל לראות ארגונים וצרכנים כאחד מאריכים את מחזורי החיים שלהם למחשב באופן קבוע יותר כשהם מתמקדים בשימור מזומנים".

לפי ה-IDC, משלוחי לנובו ירדו ב-4.3% בהשוואה לשנה שעברה ל-12.8 מיליון יחידות. HP ירדו ב-13.8% ל-10.5 מיליון יחידות, משלוחיה של דל עלו ב-1.1% ל-10.5 מיליון יחידות, משלוחיה של Acer ירדו ב-9.9% ל-3.4 מיליון יחידות ומשלוחיה של אפל צנחו 20.7% ל-3.1 מיליון יחידות.

לפי Gartner משלוחי המחשבים של לנובו צנחו 3.2% ל-12.6 מיליון יחידות, HP ירדו ב-12.1% ל-11.1 מיליון יחידות, דל עלו ב-2.2% ל-10.2 מיליון יחידות, אפל ירדה ב-6.2% ל-3.6 מיליון יחידות, ומשלוחיה של Acer ירדו 12.7% ל-2.9 מיליון יחידות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות