אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רוצים להיכנס להום סנטר? תביאו קודם פרטים מלאים

רוצים להיכנס להום סנטר? תביאו קודם פרטים מלאים

אזרחים שביקשו לנצל את ההקלות בסגר חויבו למסור פרטים אישים מזהים - שם מלא, מספר ת.ז ומספר טלפון; זאת, למרות שאין כל תקנה או הוראה שמחייבות זאת; הום סנטר מסרה בתגובה: "אנו נצמדים לתקנות"

20.04.2020, 22:14 | עומר כביר

אזרחים שביקשו לנצל את הקלת הסגר ולקנות קצת מוצרים לבית באחד מסניפי רשת הום סנטר, חויבו למסור בכניסה לסניף פרטים אישיים מזהים – שם מלא, מספר תעודת זהות ומספר טלפון – על מנת שיורשו להיכנס – כך לפי עדויות שהגיעו לכלכליסט. וזאת, אף שאין שום תקנה או הוראה שמחייבות לעשות זאת.

קראו עוד בכלכליסט

במוצאי שבת, כשפורסמו לראשונה ההנחיות החדשות להקלת הסגר, נמסר שעסקים שיורשו להפתח יחויבו לתעד בצורה ממוחשבת את שמות הלקוחות והספקים שמגיעים לשטח המקום, וכן לתעד ביצוע תשאול, מדידת חום וזהות אנשים שכניסתם נאסרה. ואולם, בתקנות שעת חירום שאושרו בסופו של דבר שונה סעיף מחמיר זה ונקבע רק שבית עסק ינהל רישום של מספר הבאים בשעריו, ללא שום פרט מזהותם, וכן מספר התשאולים ומדידות החום ומספר האנשים שכניסתם לא הותרה.

השלט בכניסה לסניף השלט בכניסה לסניף השלט בכניסה לסניף

חרף זאת, ביומיים האחרונים אזרחים שביקשו להיכנס לאחד מסניפי הום סנטר נדרוש למסור בכניסה את שמם הפרטי ושם משפחתם, לצד מספר תעודת הזהות ומספר הטלפון שלהם (שני הפרטים האחרונים לא נדרשו גם לפי טיוטת התקנות שלא אושרה בסופו של דבר). לפי סרטון וידיאו שצילמה אזרחית, את הפרטים מזינים המאבטחים שבכניסה לסניף לתוך סמארטפון. בתשובה לשאלת האזרחית הבהיר המאבטח שללא מסירת פרטים אלו לא תותר הכניסה לסניף.

המאבטחים בכניסה לסניף המאבטחים בכניסה לסניף המאבטחים בכניסה לסניף

עו"ד יהונתן קלינגר, היועץ המשפטי של התנועה לזכויות דיגיטליות, אמר שמעשיה של הום סנטר עלולים להיות עבירה על החוק. "אמנם במקור כדי להתמודד עם הקורונה הציעה הממשלה פתרון דומה למה שהום סנטר ביצעה, אבל הפתרון לא התקבל", הוא הבהיר. "נכון לעכשיו, איסוף של הפרטים הללו בלי סמכות חוקית, בלי שיש מדיניות מפורטת ובלי שניתנת לאדם היכולת לסרב לאגור את המידע, פוגעת בפרטיות שלא לצורך ועשויה להיות עבירה פלילית שדינה חמש שנות מאסר".

מהום סנטר נמסר בתגובה ל"כלכליסט": "בהתאם לתקנות לשעת חירום אשר יצאו ביום ראשון לפנות בוקר, ניתנה הוראה לביצוע תשאול ורישום של הלקוחות ואנו פעלנו בהתאם לתקנות הנ"ל. היום, לאחר עדכון הנחיות לביצוע תשאול ומדידת חום, ירדה הנחיה לכל מנהלי הסניפים הפתוחים שלנו לעדכון הנחיות. בריאות לקוחותינו ועובדינו היא מעל לכל, ואנו נצמדים לתקנות בהתאם".

אולם בניגוד לדברי הום סנטר, מעולם לא פורסמו הנחיות מחייבות לאיסוף פרטים אישיים אלא הופצה, באופן לא רשמי, טיוטת תקנות. התקנות עצמן, שלא מחייבות איסוף פרטים אישיים, אושרו ופורסמו כבר ביום ראשון, אך איסוף הפרטים התבצע גם היום. כמו כן, בשום שלב לא היתה הצעה או תקנה שחייבה איסוף מספר תעודת זהות או מספר טלפון, ונראה שהיוזמה לאיסופם היא של הום סנטר בלבד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות