אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ברקת בוחן הטלת סנקציות על שלמה אליהו ודירקטורים במגדל צילום: אוראל כהן

בלעדי לכלכליסט

ברקת בוחן הטלת סנקציות על שלמה אליהו ודירקטורים במגדל

רשות שוק ההון בודקת את התנהלות הדירקטורים ובעל השליטה במגדל שלמה אליהו, שהיו מעורבים בהחלטות להדיח את יו"ר מגדל ביטוח ניר גלעד. אתמול הם נסוגו מההחלטה והיום תדון מגדל אחזקות בביטולה, לאחר שברקת התנגד לה נחרצות

27.04.2020, 06:56 | גולן חזני

ראש רשות שוק ההון, ד"ר משה ברקת, שוקל להדיח את שלמה אליהו מדירקטוריון חברת מגדל ביטוח.

קראו עוד בכלכליסט

ל"כלכליסט" נודע כי במקביל שוקל ברקת סנקציות גם נגד חמישה דירקטורים במגדל אחזקות, שנמצאת בשליטת אליהו (69%) ומחזיקה ב־100% ממגדל ביטוח. אותם דירקטורים חתמו על המכתב שנשלח במוצ"ש לברקת ובו הם התעקשו על הדחת יו״ר מגדל ביטוח ניר גלעד, למרות דרישתו של ברקת לבטל את ההדחה.

עם זאת, אתמול בצהריים, כפי שנחשף באתר "כלכליסט", הודיעו הדירקטורים על התקפלות ונסוגו מהדחת גלעד. ל"כלכליסט" נודע כי למרות התקפלות הדירקטורים, ברקת זועם על התנהלותם ושוקל כאמור להטיל עליהם סנקציות.

על־פי בקשת שניים מחמשת הדירקטורים, הדח״צים מירב בן־כנען ושלמה הנדל, יתקיים מחר אחרי הצהריים דירקטוריון של מגדל אחזקות, שידון בביטול הדחת גלעד, הן מתפקיד מנכ"ל חברת האחזקות והן מתפקיד יו"ר חברת הביטוח. מחר בשעות הבוקר יתכנס דירקטוריון מגדל ביטוח, לראשונה מאז פרוץ סערת הדחת גלעד. במסחר במניית מגדל אחזקות בבורסה אתמול אותתו המשקיעים כי הם תומכים בהחלטתו של ברקת לבטל את הדחת גלעד וכי הם מאמינים שהפעם מי שימצא את מקומו מחוץ לחברה יהיה דווקא בעל השליטה אליהו. מניית מגדל טיפסה אתמול ב־6.27% לעומת עלייה מתונה יותר במדד מניות הביטוח, שעלה ב־3.4%. מניות החברות המתחרות של מגדל, הראל והפניקס, עלו בשיעור נמוך יותר של 3.9% ו־1.9%, בהתאמה.

אליהו רצה להרחיק את עצמו מקו האש

 

כעסו של ברקת נובע מכך שבמכתב טוענים הדירקטורים – בניסיון להצדיק את החלטת ההדחה שקיבלו ביום חמישי – כי קיים חשש ליציבותה של החברה. ברקת, כמי שאחראי ליציבות חברות הביטוח, רואה בכך ניסיון להלך עליו אימים כדי להצדיק בדיעבד את המהלך הכושל של הדחת גלעד, ולמרות שהבהיר כבר ביום חמישי במכתב את עמדתו.

בכירים ברשות שוק ההון רואים במכתב ההתקפלות של הדירקטורים מעשה מופקר וחסר אחריות של דירקטורים בגוף מוסדי. ברשות שוק ההון מעריכים כי הדירקטורים שהיו מעורבים בכתיבת המכתבים בניסיון להגן על ההחלטה, יהיו חשופים לתביעות נגזרות מצד בעלי מניות בחברה.

מימין: בעל השליטה במגדל שלמה אליהו ויו"ר רשות שוק ההון משה ברקת, צילום: אוראל כהן מימין: בעל השליטה במגדל שלמה אליהו ויו"ר רשות שוק ההון משה ברקת | צילום: אוראל כהן מימין: בעל השליטה במגדל שלמה אליהו ויו"ר רשות שוק ההון משה ברקת, צילום: אוראל כהן

על המכתבים חתומים חמישה מתוך שבעת הדירקטורים במגדל אחזקות. 2 דירקטורים לא חתמו על המכתב. הראשון, חיים רמון, סירב לחתום בנימוק שהדחת גלעד תפגע במגדל ובאליהו עצמו. הדירקטור השני שלא חתום על מכתבי הדירקטורים הוא בעל השליטה עצמו, שלמה אליהו. על־פי הערכות, אליהו ביקש להרחיק את עצמו מקו האש ולהותיר את הזירה לדירקטורים.

הטלטלה במגדל החלה בשבוע שעבר, כאשר אליהו ביקש לכנס בחשאי ישיבה של דירקטוריון מגדל אחזקות, שהוא עומד בראשו, כדי להדיח את גלעד. הישיבה כונסה בחשאי, לא במשרדי מגדל בפתח תקוה, כנהוג, אלא במשרדי חברת אליהו בתל אביב. אליהו מידר גם את מזכירות החברה, את המחלקה המשפטית ואת מבקר הפנים. כיועצת משפטית הביא אליהו את עו״ד שירי שחם ממשרד יגאל ארנון. שחם שימשה כעורכת הדין של בזק בעסקת בעלי העניין עם yes בתקופת שאול אלוביץ'.

דבר כינוס הישיבה החשאית נודע לגלעד ביום רביעי והוא שיגר לדירקטורים מכתב, בו הוא מזהיר אותם מקבלת החלטה כזו שתפגע במגדל. בנוסף, הודיע גלעד לדירקטורים כי אליהו הוזהר לפני חודשיים על ידי ברקת, בפגישה בה השתתף גם הדירקטור חיים רמון, שלא לפגוע במעמדו של גלעד. ברקת הזהיר את אליהו כי אם יקבל החלטה כזו, הוא עלול להוציא מידיו את היתר השליטה במגדל.

ברקת נזף והדירקטורים התקפלו

 

ככל הנראה, במהלך ישיבת ההדחה הכחיש אליהו את הדברים ונתן לדירקטורים תחושה כי ברקת לא מתנגד להדחת גלעד. כל הדירקטורים במגדל אחזקות תמכו פה אחד בהצעתו של אליהו, גם אם חלקם חשבו שמדובר בטעות.

אולם בכך הדרמה לא הסתיימה. שעתיים לאחר ההחלטה, שיגר ברקת מכתב לדירקטורים ודרש מהם לבטל את ההדחה, תוך שהוא מגדיר את המעשה כפגיעה במגדל. חלק מהדירקטורים נבהלו ממכתב ברקת ופנו לאליהו בבקשה לקיים דיון חוזר בהחלטה. אליהו עמד על סירובו ואף הגיע למשרדי מגדל ל״סיבוב ניצחון״. ההתרוצצות בדירקטוריון מגדל אחזקות נמשכה גם במהלך סוף השבוע. הדירקטורים מצאו את עצמם לכודים בין דרישת המפקח לבטל את ההדחה לבין סירובו של אליהו לדון בה מחדש ולבטל אותה. בסופו של דבר החליטו הדירקטורים להסלים את עמדתם ושיגרו לברקת במוצ״ש מכתב בו הם עומדים על הדחת גלעד ומציגים שורה של נימוקים התומכים בהדחה.

ברקת ראה בכך התרסה וזימן את הדירקטורים לשיחות אישיות, בהן הוא עמד להודיע להם כי הם חשופים לתביעות בשל התנהלותם. בסופו של דבר, אתמול בצהריים שיגרו הדירקטורים מכתב התקפלות ובו הודיעו כי גלעד לא יודח מראשות מגדל ביטוח.

עם זאת, הוסיפו הדירקטורים פסקה, בה הם מביעים חשש ליציבותה של מגדל ומבקשים ממנו להיפגש עימם. האיום שיחק לרעת הדירקטורים במקרה זה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות