אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דלק במגעים למכירת תמלוגי כריש ותנין ב־300 מיליון שקל צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

דלק במגעים למכירת תמלוגי כריש ותנין ב־300 מיליון שקל

תמלוגי העל ממאגרי הגז הטבעי ימכרו לקרן השקעות מקומית; תשובה מוכן עקרונית לגיוס של 300 מיליון שקל ועוד 100 מיליון עד סוף השנה, ומקטין משמעותית את הפער בעמדות מול הנציגות ואת הסיכוי שמחזיקי האג"ח ידרשו להעמיד את החוב לפירעון מיידי

30.04.2020, 07:03 | גולן חזני
מתקרבת להסכמות עם מחזיקי האג"ח: קבוצת דלק מנהלת מגעים מתקדמים למכירת תמלוגי העל של מאגרי כריש ותנין תמורת 300 מיליון שקל. תמלוגי העל הם נתח קבוע מההכנסות, שמתקבל אם השותפות מצליחה להגיע לתגלית גז או נפט.

קראו עוד בכלכליסט

ל"כלכליסט" נודע כי המכירה היא חלק מהמו"מ מול נציגות מחזיקי האג"ח של החברה. המו"מ מתקיים עם אחת מקרנות התשתיות החדשות. התמלוגים מכריש ותנין, אותם מכרה דלק קידוחים לאנרג'יאן היוונית תמורת 150 מיליון דולר ב־2016, אמורים להתחיל להתקבל בקבוצת דלק עם תחילת הפקת הגז מהמאגרים. תחילה ביקשה דלק לאג"ח תמלוגים אלה, אבל לאור הלחץ מהנציגות החליטה, ביוזמה של המנכ"ל עידן ולס, להיכנס למו"מ מהיר למכירה.

עידן וולס, צילום רון קדמי עידן וולס | צילום רון קדמי עידן וולס, צילום רון קדמי

במקביל, קיבלה הנציגות איתותים מהחברה לפיהם דירקטוריון החברה ידון הבוקר בדו"חות ויסכים למתווה של גיוס של 300 מיליון שקל בשבועות הקרובים ועוד 100 מיליון שקל עד סוף 2020. מדובר בניצחון למחזיקים, שכן החברה קיבלה את הדרישה שלהם בסופו של דבר כמעט במלואה. החברה הציעה לגייס הון של 260 מיליון שקל, ואילו הם דרשו 400. החברה הסכימה ל־300 ואז דרשו המחזיקים דד ליין לסכום הזה ועוד 100 מיליון שקל עד סוף השנה.

יצחק תשובה מחזיק היום ב־61.1% ממניות קבוצת דלק ואם הוא לא ישתתף בגיוס הראשון, של 300 מיליון שקל, חלקו ידולל לכ־45%־48%, בהתאם לשווי החברה בגיוס. שווי השוק של קבוצת דלק עומד על 1.78 מיליארד שקל.

מכירת תמלוגי העל, יחד עם גיוס של 300 מיליון שקל יוכלו לספק למחזיקי האג"ח את התחליף לתוספת בטחונות שהם דורשים כדי להימנע מהעמדת חוב החברה לפרעון מיידי. לדלק חוב של כ־1.8 מיליארד שקל לבנקים. צעד כזה יאפשר להשאיר כ־15% ממניות דלק קידוחים, שכרגע אינן משועבדות, חופשיות לטובת מחזיקי האג"ח להם חבה דלק 5.8 מיליארד שקל. שבע סדרות האג"ח מיוצגות בידי נציגות משותפת הכוללת את שמואל אשל ממנורה, יוני שר מהראל ואוהד שריג מפסגות.

דלק אמורה לפרסם הבוקר את דו"חותיה השנתיים, באיחור מאושר של חודש. איום של פירעון מיידי יכניס הערת עסק חי לדו"חות. ביום שני הודיעה הנציגות במכתב לחברה ובהודעה לבורסה על כינוס אספות לסדרות השונות, במהלכן תתקיים הצבעה על העמדת החוב לפירעון מיידי. אם תאושר העמדה לפרעון מיידי, זו תהיה תחילת ההליכים המשפטיים לחדלות פירעון של החברה.

במכתב מסרה הנציגות כי לפי שטרי הנאמנות, האסיפות אמורות להתכנס תוך 21–30 יום. אולם בכוונת הנאמנים — בהתאם לזכות העומדת להם — לקצר את משך הזמן לשבוע ימים, ל־5 במאי, אלא אם תתחייב דלק לא לשעבד נכסים נוספים לבנקים. התחייבות כזו יכולה החברה לתת עם מכירת התמלוגים וגיוס ההון הצפויים.

לאחר ישיבת הדירקטוריון שאמורה לקבל החלטה כזו, ובכפוף לקבלת ההחלטה, יחל מו"מ לגבי הסעיפים הנוספים להבטחת פירעון החוב של החברה למחזיקים. האג"ח של דלק עדיין נסחרות בתשואות לפדיון של 38%־220%, המגלמות צפי לחדלות פירעון עתידית.

מוקדם יותר החודש שיגרה אנרג׳יאן, המפתחת בימים אלה את מאגר כריש, מכתב למנכ"ל דלק קידוחים שבו טענה כי ההערכות שהציגה חברת דלק (בדוחות שפירסמה מוקדם יותר) בנוגע לתמלוגים המגיעים לה בקשר עם רווחי כריש הן מופרזות ואינן משקפות את תנאי ההסכם.

אנרג'יאן טענה בין היתר כי בהתאם להסכם בין הצדדים, התמלוגים להם תהא דלק זכאית כוללים אך ורק גז טבעי וקונדנסט, ואינם כוללים נוזלים אחרים (Hydrocarbon liquids), כפי שהציגה דלק בדיווחיה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות