אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פועל נהרג בנפילה מגובה באתר בנייה באור עקיבא צילום: שאטרסטוק

פועל נהרג בנפילה מגובה באתר בנייה באור עקיבא

זהו ההרוג התשיעי באתרי בנייה מתחילת השנה. התאונה אירעה בפרויקט שבו הקבלן המבצע הוא אשטרום

10.05.2020, 11:07 | דותן לוי

מספר ההרוגים בתאונות באתרי בנייה מתחילת השנה הגיע ל-9.  

קראו עוד בכלכליסט

 הבוקר (א') נפל אל מותו פועל באתר בנייה בשכונת אור ים באור עקיבא. מדובר באתר שבו החברה היזמית היא שיכון ובינוי וחברת הביצוע היא אשטרום. הדיווח הראשוני על המקרה התקבל במד"א בסביבות השעה 9. פראמדיקים של מד"א שהגיעו למקום דיווחו על גבר כבן 30 עם פגיעה רב מערכתית קשה ללא סימני חיים ונאלצו לקבוע את מותו. בשלב זה לא ידועה סיבת הנפילה, אך ההערכה היא שהיא נגרמה במהלך פריקת מטען מהמנוף הנייד.

שכונת אור ים באור עקיבא (הדמיה), צילום: Viewpoint שכונת אור ים באור עקיבא (הדמיה) | צילום: Viewpoint שכונת אור ים באור עקיבא (הדמיה), צילום: Viewpoint

באותו אתר הותקף באלימות במהלך 2019 נהג משאית בטון על ידי עשרות עובדים סינים מכיוון שככל הנראה סירב לדרישתם למהול את הבטון במים.

לפני כשנה נעצרו 3 מנהלים באתר בנייה של אשטרום בבני ברק בחשד שגרמו ברשלנותם למות פועל. באותה תאונה נהרג עובד בן 31 ממולדובה כשנפל לתוך פיר מעלית באתר בדרך ששת הימים. ממצאי חקירה זו טרם התקבלו.

לדברי ד"ר הדס תגרי, מנהלת הקבוצה למאבק בתאונות בניין ותעשייה, "מגפת הקורונה שהביאה להפחתה זמנית בקצב הפעילות לא העלימה בדרך פלא את ההפקרות הבטיחותית באתרי הבנייה אלא רק את הקשב הציבורי לצורך למגר אותה. כל עוד שהחברות המתרשלות בשמירה על בטיחות עובדיהם אינן משלמות על כך מחיר וממשיכות לעשות כן באין מפריע – לא יחדל הקטל באתרים".

מארגון "קו לעובד" נמסר בתגובה: "ההרוג ה-9 בתאונות עבודה בענף הבניין לשנת 2020. הבוקר נהרג עובד, מהגר עבודה ממולדובה, בסביבות שנות ה -30 לחייו, זאת במהלך עבודה באתר בנייה של חברת אשטרום באור עקיבא. העובד נפל מגובה, ומותו נקבע במקום. לחברת אשטרום מוניטין שלילי מאוד בתחום תאונות העבודה. בשנת 2017 נהרגו 2 עובדים, ועוד 3 נפצעו באורח קשה באתרים בביצוע חברות בקבוצת אשטרום. בשנת 2018 נהרג עובד בפרויקט שותפות אשטרום שפיר, ועוד שני עובדים נפצעו באורח בינוני וקשה בפרויקטים של החברה. בשנת 2019, נהרג עובד, גם הוא מהגר עבודה ממולדובה, בתאונת עבודה באתר בנייה בבני ברק. כמו כן בשלוש השנים האחרונות הוטלו על החברה 17 צווי בטיחות. שניים מהם בשנה זו, 2020. תקופת אי היציבות הפוליטית בישראל הביאה עמה לקיפאון בנושאי מדיניות רבים בתחום הבטיחות בעבודה. בתוך כך יש להסב את תשומת הלב להנחיה שהחלה לפעול, לפיה החשב הכללי פסל קבלנים שהוצאו להם שני צווי הפסקת עבודה מהשתתפות במכרזים ממשלתיים למשך שנה. עם זאת, בסוף 2019 התבשרנו כי האוצר שוקל לשנות את ההנחיה. אנו תקווה כי עם הקמת הממשלה, יסתיים הקיפאון, ותתקבל החלטה, הכרחית, להחזיר הנחייה זו לתוקפה ולאוכפה".

תגיות