אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האנטי־סגר לא יציל את כלכלת שבדיה מהתכווצות חדה צילום: בלומברג

קורונה - היום שאחרי

האנטי־סגר לא יציל את כלכלת שבדיה מהתכווצות חדה

הניסוי השבדי שהתנגד להטלת סגר נגמר עם שיעור תמותה גבוה יחסית וצפי לצניחה של 7%-10% בתמ"ג ב־2020. הסיבה: כלכלה קטנה ופתוחה שתלויה בשאר אירופה. כלכלנית בכירה: "בסוף שבדיה תהיה כמו כולן"

11.05.2020, 20:09 | ריצ'רד מילנה, פייננשל טיימס

שלא כמו רוב חנויות התקליטים באירופה, מיקס פתוחה עדיין לעסקים. החנות הקטנה בדרום שטוקהולם, העמוסה לעייפה באלפי תקליטי ויניל, נהנתה בשבוע שעבר מזרם יציב של לקוחות שניצלו את גישתה הפתוחה של שבדיה למגפת הקורונה.

עם זאת, לדברי הבעלים מיקה אנגלונד, אף שהוא שמח על כך שחנותו לא נסגרה, העסקים עדיין נפגעו קשה. "כשאנשים התחילו להפנים את עובדת קיומו של הנגיף, איבדנו בן לילה כמעט 30% מהלקוחות. אפשר להסתדר כך חודשיים, אבל לאורך זמן זה מאוד מאוד קשה".

קראו עוד בכלכליסט

שבדיה סירבה ליישר קו עם מדינות אחרות באירופה ולסגור את בתי הספר והגנים במקביל להטלת סגר על התושבים, בטענה כי "צעדים דרקוניים" כאלה אינם בני־קיימא ויפגעו בכלכלה שלא לצורך. מנהיגי הקהילה העסקית, ובהם התעשיין יאקוב ולנברג, המחזיק בנתחי שליטה במגוון חברות, מאריקסון ועד בנק SEB, דחקו ברשויות להתחשב בכלכלה כדי למנוע התפרצות מחאה חברתית.

נתונים שפורסמו בשבוע שעבר מראים כי לפחות בחודש מרץ, ביצועי הכלכלה השבדית היו טובים יותר מאשר אלה של שאר אירופה, עם התכווצות של 0.3% בהשוואה ל־3.8% בגוש היורו.

אבל כלכלנים טוענים כי בטווח הרחוק שבדיה אינה צפויה לחמוק מפגיעה קשה כמו זו שתכה בשאר אירופה. הנציבות האירופית צופה כי התמ"ג השבדי יתכווץ ב־6.1% ב־2020. הבנק המרכזי של שבדיה, ריקסבנק, מחזיק בהערכה עגומה יותר, עם תחזית להתכווצות של 10%-7% ואבטלה שתזנק לשיאים של 9%-10.4%. אלה הם נתונים מזעזעים עבור המדינה הסקנדינבית.

"מוקדם לומר שמצבנו יהיה טוב יותר לעומת האחרות. בסופו של דבר, אנחנו סבורים ששבדיה תהיה במצב דומה לכולן", אמרה כריסטינה נימן, לשעבר סגנית ראש המחלקה למדיניות מוניטרית בריקסבנק, וכיום כלכלנית ראשית בהנדלסבנקן.

סיבה מרכזית לכך היא עובדת היותה כלכלה קטנה ופתוחה עם מגזר יצרני גדול. יצרנית המשאיות וולוו גרופ ויצרנית כלי הרכב וולוו קארז נאלצו להפסיק את הייצור למשך כמה שבועות, לא בגלל התנאים בשבדיה, אלא בגלל מחסור בחלפים וקושי בשרשראות האספקה באירופה. נימן מציינת כי אף שספגה פגיעה ישירה קטנה יחסית במשבר של 2008, כלכלת שבדיה עדיין נפגעה באופן קשה יותר מאשר רבות אחרות.

נתונים על שימוש בתחבורה ציבורית, כרטיסי אשראי ומסעדות מצביעים על צניחה חדה בשבדיה, לאחר שהרשויות הפצירו בתושבים לעבוד מהבית ולהקפיד על ריחוק חברתי. אבל הירידות הללו הן פחות חדות בהשוואה למדינות אחרות באירופה שהטילו סגר מלא. "הפעילות בשבדיה עגומה, אולי לא עגומה כמו במקומות אחרים, אבל מדובר עדיין בירידות חסרות תקדים", אומר דיוויד אוקסלי, כלכלן בכיר לשוקי אירופה בקפיטל אקונומיקס. לטענתו, צמיחה חסונה יחסית ברבעון הראשון של השנה נרשמה בזכות פעילות חזקה מהצפוי בינואר ובפברואר. עבור מרץ הוא מוסיף, "כמובן שזה סביר לצפות שלא נרשום צניחה חדה כמו בשאר הכלכלות".

נימן סבורה כי ללא הימנעות מסגר, שבדיה היתה נפגעת באופן חמור יותר, כמו ב־2008. "בדרך כלל, אנחנו נפגעים קשה יותר ממיתונים עולמיים", ציינה.

כלכלנים ב־SEB מעריכים כי הכלכלה תתכווץ ב־6.5% השנה, בדומה לארה"ב וגרמניה, אבל מעט טוב יותר מנורבגיה ומשמעותית טוב יותר מ־10%-9% בפינלנד ובדנמרק.

הריקסבנק התמקד בהקצאת אשראי ולא בהורדות ריבית. הנגיד סטפן אינגווס אמר ל"פייננשל טיימס" כי חלק משמעותי מהכלכלה נסגר בדרך זו או אחרת וכי "אם אנשים נשארים בבית, קשה לתמרץ". לשאלה האם שבדיה תהיה במצב טוב יותר מאשר האחרות הוא השיב: "אנחנו ממש לא יודעים. אני לא אפידמיולוג. יש הרבה נעלמים. מדינות שונות יגיבו אחרת כי תהליכי קבלת ההחלטות שלהן שונים. בבוא העת נדע מה מצבנו ביחס למדינות אחרות".

יש הטוענים כי שבדיה עשויה ליהנות מיתרונות מסוימים לעומת מדינות אחרות המתקשות להחליט כיצד לפתוח מחדש את הכלכלה. "האסטרטגיה של שבדיה אמורה להיות בת־קיימא לפרק זמן ממושך. כשאתה נפתח מחדש, אנשים עלולים לחשוש, יש יותר חוסר ודאות", ציינה נימן. בה בעת, אוקסלי מדגיש כי שבדיה עדיין תלויה בביקושים ובשרשראות אספקה במדינות אחרות. "יש רק מידה מוגבלת של יתרונות בהתנהלות שהיא הפוכה מזו של מדינות אחרות", הוסיף.

בינתיים, בחנות התקליטים, אנגלונד אומר כי הרבה אנשים השוו באופן בלתי הוגן את שיעור התמותה הגבוה של שבדיה לזה של דנמרק, נורבגיה ופינלנד, אך לדבריו, מצבה היה טוב מבריטניה, צרפת ואיטליה. "כשהן ייפתחו מחדש, הן יתחילו מאפס. אנחנו לא. אבל איש לא יודע אם האסטרטגיה שלנו היתה טובה, טובה מאוד או אסון. אולי נדע בעוד שנה", סיכם. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות