אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חייבים בהוצל"פ יקבלו דחייה ופריסת תשלומים צילום: באדיבות דוברות רשות האכיפה והגבייה

בלעדי לכלכליסט

חייבים בהוצל"פ יקבלו דחייה ופריסת תשלומים

חייבים יוכלו לשלם חובות בתוך 90 יום ולא בתוך חודש - כך לפי רפורמה שמגבשים משרד המשפטים ורשות האכיפה והגבייה; בנוסף, יבוצע הסדר פריסה מיוחד

12.05.2020, 08:08 | ליטל דוברוביצקי

לאור משבר הקורונה והצפי לעלייה משמעותית במספר החייבים בהוצאה לפועל, משרד המשפטים ורשות האכיפה והגבייה מגבשים רפורמה שתאפשר פריסת החוב לתשלומים. כמו כן, יתאפשר לשלם את החוב בתוך 90 יום ולא בתוך חודש. כך נודע ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

על פי הערכה, בימים הקרובים יוגש תזכיר חוק בנושא. השינוי הראשון המוצע במסגרת הרפורמה הוא הארכת תקופת האזהרה לחייב, שבמהלכה הוא נדרש לשלם את חובו.

הוצאה לפועל , צילום: תומריקו הוצאה לפועל | צילום: תומריקו הוצאה לפועל , צילום: תומריקו

היום תקופת האזהרה לפני נקיטת סנקציות היא 30 יום. הרפורמה מציעה להאריך את התקופה ל־90 יום כדי לאפשר לחייבים זמן להתארגנות והתאוששות כלכלית.

השינוי השני הוא הסדר פריסה מיוחד למי שירצה בכך. חייב שישלם את חובו בפריסה של כמה חודשים, יזכה בהפחתה משמעותית משיעור הריבית שמתווספת לחוב. כמו כן, כל עוד הוא יעמוד בהסדר, הוא לא ישלם תוספת לשכר טרחת עורך דין מעבר לשכר הטרחה הראשוני עם פתיחת התיק.

הרפורמה גובשה על ידי עו"ד מאיר לוין, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לענייניים כלכליים במשרד המשפטים, ורשות האכיפה והגבייה.

עוד נודע כי מתוכננות הקלות גם למי שיש לו היום תיקים בהוצאה לפועל עוד מלפני תקופת הקורונה. זאת, מתוך הבנה שמצבם של חלק מאותם חייבים הורע והיכולת שלהם לפרוע את חובות העבר שלהם נפגעה.

בהקשר זה נשקלת הצעה להאריך גם לאותם חייבים את התקופות שבמהלכן הם צריכים לשלם את חובם. המטרה היא שחייבים אלה לא יגיעו למצב של חדלות פירעון.

תגיות