אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד הבריאות הופך את הרכבת למטוס: לא תעצור בתחנות ביניים צילום: דוברות רכבת ישראל

בלעדי לכלכליסט

משרד הבריאות הופך את הרכבת למטוס: לא תעצור בתחנות ביניים

במסגרת ההחלטה על דחיית החזרת הרכבת משבוע הבא לתחילת יוני, נקבע גם שמתכונת ההפעלה שלה תשונה: רק רכבות ישירות, בלי העלאה והורדת נוסעים בתחנות ביניים

14.05.2020, 20:39 | אודי עציון

רכבת ישראל תעבור שינוי דרמטי באופן ההפעלה שלה, כאשר תחזור לפעילות בתחילת יוני - המועד החדש שנקבע היום, במקום החזרה המדורגת שתוכננה להתחיל ביום ראשון הקרוב.

קראו עוד בכלכליסט

ל"כלכליסט" נודע כי בדיון שהתקיים היום (ה') בין משרד הבריאות, התחבורה, המועצה לביטחון לאומי (המל"ל) ורכבת ישראל ובו סוכם על הדחייה, נקבע גם כי עד להודעה חדשה תפעל הרכבת באופן שמזכיר יותר טיסות נוסעים.

במטרה לווסת את מספר הנוסעים ברכבות ובתחנות, הוחלט כי הרכבת תוכל לבצע נסיעות ישירות בלבד. כך למשל, רכבת שיצאה טרם משבר הקורונה מאזור מפרץ חיפה, הייתה עוצרת בדרך בשלוש תחנות בחיפה, ובדרך מעלה ומורידה נוסעים בתחנות כמו עתלית, חדרה, בנימינה, נתניה, הרצליה ועוד.

אולם מעתה תוכל הרכבת לנסוע ישירות בין שני יעדים, מה שיקשה על מי שאינו מתגורר בערים הגדולות לעשות בה שימוש, ויקטין את מספר הנוסעים. עוד כאשר תוכננה החזרה במתכונת הרגילה, ברכבת העריכו כי מספר הנוסעים יירד בכ-30% לעומת מספרם לפני התפרצות הקורונה. כעת צפוי מספרם לרדת עוד יותר.

רכבת ישראל, צילום: דוברות רכבת ישראל רכבת ישראל | צילום: דוברות רכבת ישראל רכבת ישראל, צילום: דוברות רכבת ישראל

בשבועיים הקרובים יבנו ברכבת תוכנית הפעלה חדשה לחלוטין, לקווים שישמשו לנסיעה בין המטרופולינים. עוד לא ברור האם תצליח הרכבת להפעיל גם רכבות ישירות מיעדי ביניים אל המטרופולינים הגדולים.

בחודשיים האחרונים שבהן הושבתה הרכבת בגלל הקורונה סגרו ברכבת פערי אחזקה בקטרים ובקרונות, שהוכנסו לטיפולים שנדחו בעבר. כעת זמינות הציוד הנייד תהיה גבוהה יותר, ועשויה לאפשר הוצאת מספר רב יותר של רכבות, בכפוף לזמינות המסילה, הנהגים והפקחים.

במה שונה המתווה הנוכחי מהמתווה הקודם שהוצע

במקור תוכננה הרכבת להתחיל בהפעלה מדורגת מיום ראשון הקרוב, כאשר התחנות בין נתניה לסבידור סגורות בשל שיפוץ מסילות שטרם הסתיים, ושאטלים באוטובוסים יעבירו את הנוסעים על פני הקטע הסגור. ביוני תוכננה להתחיל הפעלה מלאה של הרכבות, כולל של הקו החשמלי המוארך מירושלים ועד לסבידור (רכבת צפון) לא תוכננו מהלכים לוויסות מספר הנוסעים, אלא רק חיוב הנוסעים לחבוש מסיכות ולשמור על ריחוק זה מזה.

ההחלטה על חידוש ההפעלה התבססה על מגבלות שקבע המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו. אולם אמש הודיע מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב כי אין לרכבת אישור לחדש את הפעילות. הבוקר כונס דיון בהשתתפות הרכבת וגורמי הממשלה, ונקבע לוח הזמנים והמתווה החדש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות