אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מקס פיטרה 50 עובדים; שכר ההנהלה יופחת ב-10% צילום: בני גמזו לטובה

בלעדי לכלכליסט

מקס פיטרה 50 עובדים; שכר ההנהלה יופחת ב-10%

לאחר שלא הגיעה להסכמות עם הוועד בדבר התייעלות, ביצעה חברת כרטיסי האשראי את הפיטורים המותרים לה לפי ההסכם הקיבוצי - 3% מכוח העבודה; העובדים יקבלו את תוספת השכר שהובטחה להם, המנהלים - לא

21.05.2020, 10:22 | עירית אבישר

המשבר הכלכלי מגיע גם לחברת כרטיסי האשראי מקס: ל"כלכליסט" נודע כי החברה, שבשליטת קרן ההשקעות ורבורג פינקוס פיטרה בימים האחרונים 50 מתוך 1,500 עובדי החברה (3% מכוח העבודה). בנוסף הוחלט ששכר ההנהלה והדירקטורים בחברה יופחת ב-10%. כמו כן, שאר המנהלים בחברה לא יקבלו את תוספות שכר שהיו אמורות להתבצע השנה.

קראו עוד בכלכליסט

החברה, בניהולו של רון פאינרו קיימה מגעים עם ועד העובדים בנוגע לאלטרנטיבות אחרות להתייעלות כמו ויתור על תוספות שכר או דמי הבראה, אך הצדדים לא הגיעו להסכמות. על כן החליטה ההנהלה לנצל את הסעיף בהסכם הקיבוצי המאפשר לה לבצע פיטורים. בתוך כך יקבלו עובדי החברה את תוספת השכר שהובטחה לפי ההסכם הקיבוצי המקורי.

המשבר פגע במקס בשני מוקדים מרכזיים - ראשית, השימוש בכרטיסי אשראי צנח משמעותית בתקופת הסגר - בשיעור שהגיע אף ל-40%; אמנם בתקופה האחרונה חלה התאוששות, אך הנתונים עדיין נמוכים ביותר מ-10% לעומת טרום המשבר. אתמול בערב פרסמה חברת שב"א - האחראית על תשתיות התשלומים בישראל, כי היא צופה ירידה בתוצאות הרבעון השני בשל הירידה בשימוש בכרטיסי אשראי.

רון פאינרו, צילום: עמית שעל רון פאינרו | צילום: עמית שעל רון פאינרו, צילום: עמית שעל

בנוסף מנוע הצמיחה של מקס, בדומה לשאר חברות כרטיסי האשראי היה ההלוואות למשקי בית. תחום זה נכנס לטלטלה במשבר האחרון, וסביר כי מקס תרשום עלייה בהפסדי האשראי בפעילות זו. כמו כן קיים סימן שאלה גדול לגבי הצמיחה בפעילות הזו, לאור עליית הסיכון.

מקס אינה החברה היחידה בענף הפיננסים המתמודדת עם פיטורים - אתמול נחשף ב"כלכליסט" כי גם חברת ההלוואות החוץ בנקאיות מימון ישיר תפטר 100 עובדים, המהווים 18% מכוח האדם.

עוד נודע כי מתחרתה של מקס, ישראכרט, דווקא הצליחה להגיע להסכמות עם ועד העובדים שכלל פשרה בנושא תשלום שעות נוספות, דמי הבראה והבונוס, כך שלפחות לעת עתה לא נראה כי צפויים פיטורים בחברה.

יו"ר ועד העובדים במקס, רעות פבלוביץ, מסרה בתגובה: "לצערי, הנהלת חברת בוחרת לסלף את המציאות. במסגרת המשא ומתן ועד העובדים נלחם על מנת שלא יהיו פיטורים והציב שלושה תנאים לוויתורים מצידו: אי משיכת דיבידנד, יעד רווח שנתי לחלוקת בונוס לעובדים על 2020 והחזרת הכסף עליו אנו מוותרים חזרה לעובדים במקרה שהחברה תגיע לרווח. ההנהלה סירבה לדרישות אלה ולא יכלה להתחייב בשום שלב שלא יהיו פיטורים. ברור לנו שהליכי התייעלות בתקופה זו הם לא אופטימליים אך לשמחתנו דאגנו בהסכם הקיבוצי למנגנון של פיצויים מוגדלים של 250%-300% שברור לכל שבתקופה קשה זו על סף הבלתי אפשרי להשיג".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות