אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסכם קיבוצי ברשת: 53 מתוך 260 עובדים יפרשו מרצון או יפוטרו

הסכם קיבוצי ברשת: 53 מתוך 260 עובדים יפרשו מרצון או יפוטרו

במסגרת ההסכם שמסדיר את תוכנית ההתייעלות בחברה, עובד שיפוטר יהיה זכאי למענק הסתגלות, הפחתות השכר מהקורונה יהפכו קבועות ו-60 עובדים יחזרו מחל"ת; במקביל, מאבק עובדי חברת החדשות מחריף

15.06.2020, 14:19 | אביאור אבו

ועד עובדי רשת וההסתדרות חתמו אתמול (א') מול ההנהלה על הסכם קיבוצי מיוחד המסדיר את תכנית ההתייעלות בחברה. במסגרת ההסכם, 53 מתוך 260 עובדי רשת יפוטרו מכלל המחלקות, אך לעובדים תינתן אפשרות להודיע על פרישה מרצון תחילה, עד לשעה 17:00 היום.

קראו עוד בכלכליסט

עובד שיפוטר במסגרת ההסכם יהיה זכאי למענק הסתגלות: ותק של 5-10 שנים יזכה לשכר חודשי אחד, מעל 10 שנים יזכה לשכר כפול. בנוסף, הפחתת השכר של 10% למשתכרים מעל 10 אלף בחודש, עליה הודיעה רשת בתקופת הקורונה, תהפוך לקבועה. כוונת רשת הייתה לפטר כ-80 עובדים, לבצע קיצוץ שכר מהשקל הראשון ולא לתת מענק הסתגלות. כמו כן, כ-60 העובדים שהוצאו לחל"ת יחזרו מחר לעבודה סדירה.

אבי בן טל מנכ"ל רשת , צילום: ינאי יחיאל אבי בן טל מנכ"ל רשת | צילום: ינאי יחיאל אבי בן טל מנכ"ל רשת , צילום: ינאי יחיאל

"מהלך זה אינו פשוט עבורנו אך הוא בלתי נמנע בכדי שרשת תמשיך ותפעל כחברה עצמאית, מצליחה, בעלת חוסן ואיתנות כלכלית" נכתב במייל שנשלח לעובדים. "נציע תכנית ליווי ותמיכה לעובדים שמהם נפרד בתהליך".

ועד עובדי רשת התאגד בהסתדרות לפני כשנה וחצי, עם מיזוג רשת וערוץ 10. עם זאת, מאז ועד היום לא חתמו הצדדים על הסכם קיבוצי כולל. עם החרפת משבר הקורונה, שהובילה להאטה בפרסום, הודיעה רשת בניהולו של אבי בן טל על פגיעה בהכנסותיה ועל הצורך בתוכנית התייעלות. את המשא ומתן מטעם ההסתדרות הוביל רום דביר, מנהל חטיבת עובדי תקשורת ואמנים בהסתדרות.

רשת מסרה כי ״כידוע, רשת 13 מתמודדת בימים אלה עם מציאות פיננסית קשה אשר מצריכה קיצוץ תקציבי ברשת 13, בחברת החדשות ומול ספקיה. במהלך התקופה הקרובה נאלץ בשל כך להיפרד בצער רב גם מעובדים״.

מאבק עובדי החדשות מחריף

במקביל להבנות מול ועד עובדי רשת, המאבק של ועד עובדי החדשות מחריף, לאור כוונת החברה לקצץ כ-35% מתקציב חברת החדשות. בישיבת מו״מ שהתרחשה אתמול, לא הוצגה בפני הוועד תוכנית הקיצוצים מלאה, והם הודיעו על חזרה לצעדים ארגוניים. אתמול כלל עורכי הווידאו עזבו את משמרותיהם באמצע היום, לאחר שהייתה כוונה לפטר כ-15 מהם.

מרשת 13 נמסר אתמול: "לצערנו, ועד עובדי חדשות 13 חצה הערב קו אדום נוסף כאשר פגע במזיד במהדורת החדשות. הוועד, אשר טוען כי כל מטרתו היא לשמור על חברת חדשות חזקה מחבל במו ידיו בחברת החדשות וזהו מעשה בל יסולח. קו אדום זה מתווסף למהלכים הרסניים נוספים שכבר ביצע הוועד, בין היתר באמצעות תלונת שווא לרשות השנייה במטרה להענשת הערוץ באמצעות קנסות כספיים. במהלך הימים האחרונים ועד העובדים גרר רגליים במו"מ על מנת להרוויח זמן ולא ניהל מו"מ אמיתי ובתום לב. זהו חלק נוסף בהתנהלותו חסרת האחריות של ועד עובדי החדשות, אשר עלול להביא לפגיעה בלתי הפיכה בחברה עד כדי סגירת הערוץ. אם אובדן הדרך של ועד העובדים ימשך, הדבר יגרור פגיעה בהכנסות החברה, אשר נמצאת ממילא במצב פיננסי קשה, הקיצוצים אותם נידרש לבצע יגדלו בהתאמה למידת הנזק שהוועד יחולל״.

מהוועד נמסר אתמול: ״מי שחצתה כל קו אדום היא ״רשת״ בראשות נדב טופולסקי, שמאיימת לחסל את חברת החדשות המפוארת של ערוץ 13 ופועלת בניגוד לכל הבטחותיה - לעובדים ולביה״ד. גם בתום 11 יום של מו״מ אינטנסיבי, החברה מסרבת לחשוף את תוכנית הקיצוץ המלאה ומנסה למשוך זמן לקראת הפיטורים ביולי. אז מי פה ״מחבל״? בושה!״.

תגיות