אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יפן חוזרת לשגרה עם מסכות יוניקלו ואפליקציית מעקב צילום: איי אף פי

קורונה - היום שאחרי

יפן חוזרת לשגרה עם מסכות יוניקלו ואפליקציית מעקב

ראש ממשלת יפן מקדם אפליקציה שתאפשר דיווח על מגע עם חולי קורונה ומרגיע: "לא נאסוף מידע אישי". למרות גל שני בטוקיו, עסקים נפתחו לפעילות. אזלו בהשקה: מסכות של יוניקלו המיועדות לאקלים חם ולח

21.06.2020, 23:14 | שירות כלכליסט

רשויות טוקיו אפשרו ביום שישי פתיחת עסקים לפעילות, זאת למרות עלייה תלולה במספר מקרי הקורונה שדווחו בימים האחרונים. החזרה לשגרה מתקיימת במקביל ליוזמת ממשלת יפן לפעול להקטנת מעגלי ההדבקה באמצעות אפליקציה ייעודית, זאת בעודה מתגאה בשיעור תמותה מקורונה מהנמוכים בעולם, 8 מתים לכל מיליון תושבים לעומת ממוצע עולמי העומד על 59.9.

קראו עוד בכלכליסט

האפליקציה, המעדכנת את המשתמשים אם שהו בקרבת חולה קורונה, מעוררת חששות לגבי סוגיות של הפרת פרטיות, שאליהן התייחס ראש הממשלה שינזו אבה לקראת השקתה ביום שישי. "האפליקציה לא אוספת מידע אישי בכלל. אנשים יכולים להשתמש בה ללא חשש", אמר אבה במסיבת עיתונאים.

ראש ממשלת יפן שינזו אבה. "תשתמשו ללא חשש", צילום: בלומברג ראש ממשלת יפן שינזו אבה. "תשתמשו ללא חשש" | צילום: בלומברג ראש ממשלת יפן שינזו אבה. "תשתמשו ללא חשש", צילום: בלומברג

כאשר משתמשי האפליקציה באים במגע עם אדם אחר במרחק של מטר ומטה למשך 15 דקות או יותר, הסמארטפון מקליט את האירוע באופן מוצפן באמצעות טכנולוגיית בלוטות'. ההקלטה נשמרת על המכשיר במשך 14 ימים לפני שהיא מוסרת באופן אוטומטי.

ריחוק חברתי בפארק יוניברסל ביפן, החודש, צילום: איי אף פי ריחוק חברתי בפארק יוניברסל ביפן, החודש | צילום: איי אף פי ריחוק חברתי בפארק יוניברסל ביפן, החודש, צילום: איי אף פי

אם משתמש מתגלה כחיובי לקורונה ומתעד זאת באפליקציה, משתמשים אחרים שבאו עמו במגע יקבלו התרעה. על מנת לשמור על חיסיון, הדיווח על בדיקת קורונה חיובית נעשה באמצעות מספר ייעודי שיספקו רשויות הבריאות, ולא באמצעות שם, מספר טלפון או מידע אישי אחר. כמו כן, מידע לגבי שעת ומיקום המגע לא ייחשפו בפני הממשלה או משתמשים אחרים.

הכלי החדש צפוי לשפר את דרכי האיתור הפועלות עתה, המבוססות על ראיונות עם חולים שמקיימים גורמי בריאות. בה בעת, על פי מומחים, על האפליקציה להיות בשימוש של 60% מהתושבים לפחות, כדי שתהיה יעילה.

מחוץ לטוקיו, פארק יוניברסל הוא מהראשונים להיפתח לפעילות, אף כי באופן מוגבל. לאחר שלושה חודשי השבתה הוא פתח את שעריו ביום שישי בפני תושבי חבל קנסאיי, לאחר שמוקדם יותר החודש נפתח לתושבי מחוז אוסקה.

על פי הנחיות מפעילת הפארק USJ, על המבקרים למדוד חום בכניסה ולעטות מסכות. כדי למנוע מכת חום, הפארק הקצה אזורים ייעודיים שבהם מבקרים יכולים להסיר את המסכה מבלי שייאלצו לעמוד זה מול זה. בשלב זה לא ברור מתי ייפתח הפארק לכלל תושבי יפן. גם תיאטרון נאבמה גרנד קאגטסו באוסקה חידש פעילות לאחר שהתקין מערכות מיזוג משודרגות, אך יפעל בתפוסה של 13% בלבד.

כמו מדינות רבות בעולם, יפן מנסה להחיות את התיירות בעזרת המקומיים. בהתאם, פעילות הרכבות וחברות התעופה מתחדשת באטיות. חברת הלואו קוסט פיץ' חידשה את הטיסות המקומיות ביום שישי אחרי 70 ימי סגר, אך בהיקף של כ־30% מהמתוכנן. פעילות הרכבת המהירה, השינקנסן, המחברת בין אוסקה לפוקואוקה בדרום־מערב יפן, צנחה במחצית הראשונה של יוני ומאי ב־74% ו־89%, בהתאמה.

המרוויחה הגדולה משגרת הקורונה החדשה היא ענקית האופנה יוניקלו, שהשיקה בסוף השבוע את מסכת ה־Airism שלה המותאמת לתנאי האקלים ביפן - על כך מדווח ה"ניקיי". אתר האונליין קרס ואנשים עמדו בתור בגשם רק כדי לגלות שהמסכות אזלו כבר באמצע היום.

המסכה עשויה מהבד הנושם של יוניקלו Airism, שמשמש אותה גם לליין ההלבשה התחתונה. היא מורכבת משלוש שכבות, כאשר שתיים מהן מיועדות לסינון אבק, חיידקים וקרינת UV. חבילה של שלוש מסכות נמכרת תמורת כ־9 דולר. בעקבות הביקוש הער, ההאשטאג AIRism# צבר פופולריות בטוויטר, כשאנשים חיפשו דרכים להשיג מסכה. "אנחנו מתנצלים על חוסר הנוחות, בגלל הביקוש הרב כל המסכות באתר נמכרו. אין באפשרותנו לספק מידע לגבי מועד אספקה חדש", נכתב אתמול באתר החברה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות