אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
קשריו של שר השיכון הבריטי עם עידן עופר מסעירים את המערכת הפוליטית במדינה צילומים: בלומברג, רויטרס

קשריו של שר השיכון הבריטי עם עידן עופר מסעירים את המערכת הפוליטית במדינה

מפלגת הלייבור דורשת מהשר רוברט ג'נריק לספק הסברים לגבי פגישה שקיים עם עופר, אף שבאותה עת היה בעל אינטרס כלכלי בפרויקט כרייה עתידי של חברה מתחרה, שבה טיפל ג'נריק. שר השיכון הבריטי הסביר כי עופר הוא "ידיד המשפחה" וכי עידכן את הרשויות בזמן אמת בפגישה

27.06.2020, 18:35 | שירות כלכליסט

התכתשות פוליטית התעוררה בבריטניה בין גורמים במפלגת הלייבור והמפלגה השמרנית, סביב קשריו האישיים של שר השיכון רוברט ג'נריק עם המיליארדר הישראלי עידן עופר. 

קראו עוד בכלכליסט

מפלגת הלייבור דורשת עתה מג'נריק לספק הסברים לגבי פגישה שקיים עם "ידיד המשפחה" עופר, שהיה בעל אינטרס פיננסי בפרויקט כרייה עתידי של חברה מתחרה, כשזו היתה בתחום אחריותו של ג'נריק. על כך דיווח היום (שבת) ה"גרדיאן".

עידן עופר ושר השיכון הבריטי רוברט ג עידן עופר ושר השיכון הבריטי רוברט ג'נריק | צילומים: בלומברג, רויטרס עידן עופר ושר השיכון הבריטי רוברט ג

הגילוי מגיע בהמשך לדיווחים של הגרדיאן בשבוע שעבר, לפיהם ג'נריק נפגש עם עופר בזמן שכיהן כשר במשרד האוצר ובחן בקשה של חברת סיריוס מינרלז לקבלת סיוע פיננסי עבור פרויקט כרייה שאמור היה להתחרות בקליבלנד פוטאש של עופר.

דובר מטעם ג'נריק אמר אתמול כי עופר הוא "ידיד משפחה" וכי השר עדכן בשעתו את הרשויות, שיעצו לו להימנע מקבלת החלטה בעניין סיריוס.

עם זאת, הדובר לא מסר מתי ג'נריק פסל עצמו ממעורבות בנושא. על פי הגרדיאן, הוא הוסיף ופיקח על בקשת סיריוס לסיוע למשך חצי שנה לפחות לאחר הפגישה המדוברת. סטיב ריד, שר הצללים לענייני קהילות אמר: "מר ג'נריק חייב עתה לומר לנו האם הוא דיווח על חברותו עם מר עופר לרשויות לפני הפגישה, מדוע הוא לא נסוג מיד מקבלת החלטה בעניין ואילו שיחות נוספות הוא קיים עם מר עופר".

"הגיע הזמן לקצת כנות. מר ג'נריק חייב להגיע לבית הנבחרים כדי להסביר בדיוק מה הוא מעולל, משום שהציבור כעת מודאג מתחילתו של עידן חדש של תככנות מצד המפלגה השמרנית", אמר עוד.

על פי דובר מטעם ג'נריק, כאשר שימש כשר במשרד האוצר, ג'נריק נועד עם מספר בעלי עניין על מנת לקיים דיונים לגבי רכבים חשמליים וטכנולוגיות טעינה. "אלה כללו פגישה עם מר עופר, שיש לו ניסיון משמעותי בתעשייה. גורמים רשמיים (משרד האוצר) השתתפו בפגישות ודווחו לגבי ענייני שקיפות מיניסטריאלית בדרך המקובלת".

בשבוע שעבר אמר עופר לגרדיאן כי הוא נועד עם ג'נריק על מנת לדון באקלים הכלכלי בעידן שלאחר הברקזיט. עוד אמר, כי איננו זוכר שיחה ביניהם על פרויקט הכרייה של סיריוס מינרלז, אך כי אם הנושא עלה, ודאי היה זה "בקצרה בלבד".

מפלגת הלייבור כבר דיווחה על ג'נריק לרגולטור הפרלמנטרי לגבי מערכת יחסיו עם התורם השמרן ריצ'ארד דזמונד בזמן שכבר כיהן כשר השיכון. לטענת הלייבור, ג'נריק פעל "על פי הוראות ישירות" מדזמונד, וחסך לאיל הנדל"ן עשרות מיליוני ליש"ט בפרויקט פיתוח בשווי מיליארד ליש"ט במזרח לונדון.

במרץ 2019, אחת החברות של עופר בבריטניה, קוואנטום פסיפיק, תרמה למפלגה השמרנית בפעם הראשונה והיחידה, סכום של 10,000 ליש"ט. עופר אמר כי הבקשה לתרומה הגיעה בשם ידידי ישראל במפלגה השמרנית וכי העניין לא נידון עם ג'נריק, המשתייך לארגון.

ששה חודשים מאוחר יותר, בספטמבר 2019, סיריוס מינרלז דיווחה כי הממשלה סירבה לספק לה תמיכה פיננסית, החלטה שהביאה אותה לסף קריסה. חברת הכרייה אנגלו אמריקן רכשה לבסוף את סיריוס בינואר 2020 ומחקה את אחזקותיהם של מאות משקיעים קטנים. חלקם איבדו את כל חסכונותיהם כתוצאה מהקריסה, שלדברי סיריוס לא היתה מתרחשת לולא הממשלה סירבה לממן את הפרויקט.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות