אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקרבות בין הליכוד לכחול לבן מגיעים לראשות קק"ל צילום: אבי מועלם Picasa

בלעדי לכלכליסט

הקרבות בין הליכוד לכחול לבן מגיעים לראשות קק"ל

מנכ"ל כחול לבן פועל לגבש רשימה במוסדות הלאומיים בהשתתפות מרצ, יש עתיד והקונסרבטיבים בניגוד להסכמים עם הליכוד. יש עתיד מבקשת למנות את ח"כ אלעזר שטרן, שיפנה מקום בכנסת לנציגת כחול לבן

16.07.2020, 06:55 | צבי זרחיה

הקרבות בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ גולשים גם למוסדות הציוניים: קק"ל, ההסתדרות הציונית, הסוכנות היהודית, וקרן היסוד. ההסכם הקואליציוני בין שתי המפלגות שנחתם לפני שלושה חודשים קובע כי "הצדדים יפעלו ביניהם להגיע להסכם בדבר הקמת קואליציה משותפת במוסדות הלאומיים, וקביעת בעלי התפקידים השונים בהם בהסכמה".

קראו עוד בכלכליסט

למרות זאת, בכחול לבן פועלים לגבש סיעה גדולה במוסדות הציוניים המורכבת מסיעות המרכז־שמאל – כחול לבן, העבודה, יש עתיד, מרצ וזרמים נוספים כמו הזרם הקונסרבטיבי, הרפורמים והנוער הציוני.

בני גנץ (מימין) ואלעזר שטרן. משרה עתירת כוח ותקציבים, צילום: אבי מועלם Picasa בני גנץ (מימין) ואלעזר שטרן. משרה עתירת כוח ותקציבים | צילום: אבי מועלם Picasa בני גנץ (מימין) ואלעזר שטרן. משרה עתירת כוח ותקציבים, צילום: אבי מועלם Picasa

מנכ"ל כחול לבן, יחזקאל אגאי, מנהל בשבועות האחרונים מו"מ עם נציגי המפלגות והזרמים הללו בנסיון לגבש רשימה רחבה שתוכל להתחלק בשלל התפקידים במוסדות הציוניים, ואתמול כינס ישיבה עמם כדי לקדם את הקמת הסיעה המורחבת. הליכוד לא מיועד להיות חלק מהסיעה הזו. כחול לבן והעבודה הסכימו לפעול ביחד כסיעה אחת במוסדות הלאומיים אבל יש עתיד, מרצ ושאר הגופים טרם נתנו את הסכמתם.

כל המפלגות פוזלות את עיניהן למשרת יו"ר קק"ל עם סיום כהונתו של דני עטר בעוד 4 חודשים. מדובר במשרה עתירת כוח ותקציבים. יש עתיד דורשת להציב לתפקיד את ח"כ אלעזר שטרן ובתמורה לכך מוכנה לוותר על מושב בכנסת לטובת כחול לבן, שכן המועמדת הבאה היא יעל רון בן משה ממפלגתו של גנץ. כחול לבן תזכה לא רק בחבר כנסת נוסף אלא גם במימון מפלגות בסכום של מיליון שקלים בשנה על חשבון יש עתיד.

גורמים בכנסת טוענים שגנץ נפגש עם עטר וכי כחול לבן תציג מועמד מטעמה לתפקיד. מכחול לבן נמסר שעדיין אין להם מועמד.

במפלגת העבודה דורשים להאריך את כהונתו של עטר המקורב ליו"ר עמיר פרץ, אולם יש גורמים במפלגה דורשים להציב לתפקיד את הח"כ לשעבר עומר בר לב (עבודה). עטר זוכה לתמיכה של שר הפנים אריה דרעי, שאחיו שלמה דרעי משמש כסגן יו"ר קק"ל ויש לו סמכויות נרחבות.

הליכוד יבחר בשבוע הבא את יו"ר הליכוד העולמי ועל התפקיד מתמודדים ח"כ מיקי זוהר והיו"ר הנוכחי יעקב חגואל המשמש כסגן ומ"מ יו"ר ההסתדרות הציונית. חגואל מעוניין לכהן כיו"ר ההסתדרות הציונית במקומו של אברהם דובדבני.

במפלגות פוזלים עיניים גם למשרת יו"ר הסוכנות היהודית שבה מכהן יצחק הרצוג (העבודה) המסיים את כהונתו בעוד שנה וחצי ומתכוון להתמודד בבחירות לנשיאות שייערכו בקיץ הבא.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות