אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מה שווה הוועדה אם נתניהו לא שולט בה? צילום: ערוץ הכנסת

דעה

מה שווה הוועדה אם נתניהו לא שולט בה?

במקום להדיח את יפעת שאשא ביטון - מרוקנים את סמכויותיה של ועדת הקורונה. סירוס הוועדה עלול לעורר את התיאבון של הממשלה ולהוביל בעתיד לפגיעה גם בוועדות אחרות

22.07.2020, 08:37 | צבי זרחיה

ועדת הקורונה שהוקמה כדי לפקח על עבודת הממשלה בטיפולה במשבר, תרוקן הלילה מרוב סמכויותיה ותהפוך לוועדה דקלרטיבית, שיכולה להתריע ותו לא. הכנסת צפויה לאשר את "חוק הקורונה הגדול" שמסמיך את הממשלה להכריז על מצב חירום בשל הקורונה ולהתקין תקנות להטלת הגבלות על הציבור במגוון תחומי החיים עד סוף מרץ 2021.

קראו עוד בכלכליסט

חברי ועדת הקורונה, צילום: ערוץ כנסת חברי ועדת הקורונה | צילום: ערוץ כנסת חברי ועדת הקורונה, צילום: ערוץ כנסת

אמש התברר שהממשלה הכניסה להצעת החוק סעיף שלפיו "נושאי הכרזת מצב החירום וביטולה וכן התקנת התקנות בנוגע להגבלת המרחב הפרטי והציבורי יובאו לוועדת החוקה, ושאר התקנות יובאו לוועדות החינוך, העבודה והרווחה, ועדת הכלכלה או ועדה אחרת שוועדת הכנסת תקבע בהתאם לתחום שבו עוסקות התקנות". ועדת הקורונה לא תקבל עוד סמכויות לדון בצווים והגבלות, וזאת מפני שהיו"ר ח"כ יפעת שאשא ביטון לא משמשת חותמת גומי של הממשלה.

בשבוע שעבר הודיע נתניהו על כוונתו להדיחה מתפקידה לאחר שהעזה לסרב לבקשת הממשלה לסגור את חדרי הכושר והבריכות בטענה כי הנתונים שהציג משרד הבריאות אינם מצדיקים זאת. אתמול היא הובילה את החלטת הוועדה לאפשר למסעדות לפתוח במסגרת התו הסגול, בניגוד להחלטת הממשלה. ההחלטה להדיחה לא צלחה, בין היתר בגלל היעדר רוב מצד חברי הכנסת של כחול לבן. מה עושים? מרוקנים את הוועדה מתוכן. "מה שווה תאגיד השידור הציבורי אם אנו לא שולטים בו?”, קראה בעבר מירי רגב. מה שווה לנתניהו ועדת הקורונה אם אינו יכול לשלוט בה? ההתנהגות הבריונית הזו מצד נתניהו והממשלה מהווה עוד רמיסה מסוכנת במעמדה של הכנסת. שאשא ביטון וחברי ועדת הקורונה נענשו כי ביקשו לבצע ביקורת פרלמנטרית על הממשלה. חבל שחברי הקואליציה נותנים לכך יד, ולמעשה פוגעים בתפקידם כנבחרי הציבור. סירוס ועדת הקורונה עלול לעורר את התיאבון של הממשלה ולהוביל בעתיד לפגיעה גם בוועדות אחרות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות