אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כמה כסף שווים חייו של אדם?

דעה

כמה כסף שווים חייו של אדם?

אם יש דבר מה שהמציאות בכל זמן ובכל מקום לימדה אותנו הרי זה שהחיים אינם מקודשים, ושמירתם, לא כל שכן הארכתם, אינם מצדיקים הקרבתו של כל מחיר כלכלי, יהא שיעורו אשר יהא

24.07.2020, 07:56 | ד"ר דותן רוסו
כמה כסף שווים חייו של אדם? נתחיל מהמובן מאליו: אדם הוא בן תמותה. עובדה מצערת אך בסיסית זו היא שעמדה בבסיס כל אמנה חברתית, בכל זמן ובכל מקום, ולפיה הצלת חיים (לא כל שכן הארכתם) אינה חזות הכול ואין להציבה כמטרה עליונה המקדשת כל מחיר.

קראו עוד בכלכליסט

ואכן, כדוגמה אחת מיני רבות, בשנה האחרונה היה זה "הלבלב המלאכותי" ואמצעי טיפול רבים אחרים שלא נכללו בסל התרופות משיקולי תקציב. לדידם של אלו הזקוקים לטיפולים אלו, מדובר לעתים בגזירת מוות.

מחלקת קורונה בשיבא, צילום: איי אף פי מחלקת קורונה בשיבא | צילום: איי אף פי מחלקת קורונה בשיבא, צילום: איי אף פי

לדוגמה זו מצטרפות רבות אחרות. כך, מספר המתים במדינת ישראל בשנת 2016 (בימים נטולי קורונה) הוא 43,966 בני אדם. קרי, כ-120 איש ביום. מבין אלו, מספר המתים ממחלות זיהומיות שונות הוא כ-49 מתים לשבוע, מתאונות הדרכים הוא כ-7 מתים לשבוע, ומתאונות העבודה כ-1.65 מתים בשבוע.

ברור ונהיר לכל, שבהעדר מגבלה תקציבית (ולמצער, נכונות לשלם כל מחיר כלכלי), ניתן היה להפחית את שיעור התמותה מגורמים אלו באופן משמעותי ביותר. כך לדוגמה: סגר מלא של שלושה חודשים בשנה עשוי להפחית את התמותה מזיהומים ומתאונות הדרכים והעבודה ב-25% בקירוב. קרי, הצלת חייהם של כ-745 בני אדם (כמעט כפול ממניין המתים מנגיף הקורונה עד כה). ובכל זאת, הצעה תמוהה מעין זו, מעולם לא עלתה לדיון.

בהינתן האמור, התבוננות במתרחש עתה בישראל עשויה לעורר תהייה. לפתע, כהרף עין, מניעת תמותה מנגיף הקורונה הפכה לשיקול מרכזי, לעתים יחיד, המצדיק שיתוק מלא או חלקי של המשק ובעלות תקציבית חסרת תקדים.

מציאות חדשה זו מעלה את השאלה: מה השתנה הלילה הזה? מה ארע לפתע שרבים מאיתנו רואים בהצלת חיים כחובה ציבורית ואישית עליונה המצדיקה הקרבה של כמעט כל מחיר כלכלי.

מתי, לדוגמה, החלטנו כחברה שהצלה או הארכת חייו של אדם מצדיקה קריסה כלכלית, ציבורית ואישית, בקנה מידה חסר תקדים כל כך כפי שמתרחש עתה? האם היינו מצביעים למפלגה פוליטית בעלת מצע שכזה?

לדידם של רבים, עצם יצירתה של משוואה שמצידה האחד חיים ומצידה האחר אינטרסים כלכליים, יסודה בחטא ויש בה כדי להעיד על כשל ערכי ומוסרי חמור.

את אלו, יש לשאול בפשטות: היכן הייתם עד עתה? האם חייהם של נפגעי הזיהומים, תאונות הדרכים והעבודה קלים בעיניכם יותר מאלו של קורבנות הקורונה? והיכן תהיו מחר כאשר מגפת הקורונה תסתיים? האם כבר נרשמתם להפגנת הענק הצפויה בעד העלאת המיסים לצורך מימון מחקר מציל חיים?

הטלת ספק פומבי ומוצהר במיתוס קדושת החיים הוא לרבים בבחינת "ייהרג ובל יעבור". התגובה הנצחית, הנדמית לעיתים ובאופן שגוי גם כניצחת היא: "ומה אם היה מדובר בחייך או בחיי ילדך? האם גם אז היית נכון להעדיף כלכלה משגשגת על חיי אדם?"

ובכן, אילו היה מדובר בהצלת חיי שלי, סביר שהייתי נכון להקריב כמעט כל מחיר כלכלי וחברתי, ולעזאזל הכל. אך בדיוק בשל כך ועדות סל הבריאות אינן מאוישות בחולים עצמם, נפגעי זיהום האוויר אינם משמשים כדירקטוריונים של מפעלי הזיקוק, ושאלת תקציב משרד התחבורה אינה מוכרעת על ידי נפגעי תאונות הדרכים.

אם יש דבר מה שהמציאות בכל זמן ובכל מקום לימדה אותנו הרי זה שהחיים אינם מקודשים, ושמירתם, לא כל שכן הארכתם, אינם מצדיקים הקרבתו של כל מחיר כלכלי, יהא שיעורו אשר יהא. שהרי, ניתן וראוי להסכים שחייו של אדם הם מעל הכל, ובכל זאת, לשאול: האם בשל כך נכון ומוצדק גם להקריב עבורם הכל?

 דותן רוסו הוא ד"ר למשפטים. בימים אלו מצוי בחל"ת מעבודתו בפרקליטות המדינה ומשמש כמרצה למשפט ופילוסופיה ב- Red Deer College בקנדה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

15.
הפאניקה החברתית העצימה הנזק פי 100
וירוס חדש ולא מוכר הגיע לעיר מלווה בתמונות וצילומים מסין של עשרות ומאות גוויות שמטילות ברחוב. העולם נכנס לפאניקה מערכתית ומערכתית. אפילו מסיכות לא היו שלא לדבר על אמצעים לחומרים נחוצים. לקח זמן להבין מי נגד מי, ואיך אפשר וצריך להתגונן. הסגר הראשון הצליח יחסית בגלל הפאניקה, אבל העם איבד משמעת בגלל החום, הקושי להשאר בבית, הבדידות והניתוקים החברתיים, והזגזוג של הממשלה. היום הבינו שצריך להגן קודם כל על בתי האבות (מה שטען פרופ' לב), והתמותה בכל השני נחלשה. שכל ישר הכי חשוב
הרקליטוס  |  27.07.20
13.
סוף סוף מישהו אומר את האמת
ההיסטריה של ביבי לא מאפשרת שיקול דעת ולכן הוא גורר את המדינה לחורבן בית שלישי. למה צריך מיליון מובטלים והשקעה של מעל מאה מיליארד שקלים בשביל להציל כמה מאות אנשים ממות שרובם גם ככה בסוף חייהם ? אם כל חשוב לראש הממשלה ההיסטרי להציל כמה מאות, למה הוא לא מגדיל את סל התרופות במאה מיליארד? חוסר אחריות וחוסר מנהיגות עם הרבה שחיתות ודאגה לבריכה בקיסריה. זה מה שאנו מקבלים.
ישראלי  |  26.07.20
12.
חוסר הבנה במספרים
הקורונה עצמה אינה מסוכנת מדי הבעיה שאתה מתעלם ממנה היא העובדה שזאת מגיפה, ושבלי עצירתה, היא מכפילה עצמה כל כמה זמן. כרגע מקדם ההכפלה הוא כ8 ימים. כלומר פי 4 בשבועיים, 16 בחודש ו-256 בחודשיים כלומר, 100 חולים קשים היום זה 1600 עוד חודש ו-25 אלף עוד חודשיים - ומאות אלפים ב3 חודשים. תאונות דרכים ומחלות ריאה הן אסון, אבל אין גדלות בצורה מעריכית.
דרור  |  26.07.20
לכל התגובות