אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היועמ"ש: לבדוק אם הכסף שקיבלה שרה נתניהו מנתן מיליקובסקי הוא טובת הנאה לרה"מ צילום: אוהד צויגנברג

היועמ"ש: לבדוק אם הכסף שקיבלה שרה נתניהו מנתן מיליקובסקי הוא טובת הנאה לרה"מ

המדינה הגישה הודעה לבג"ץ ובה נטען כי ועדת ההיתרים במשרד מבקר המדינה צריכה לבחון את העברת 270 אלף דולר מבן דודו של נתניהו, לטובת ייצוגה של שרה נתניהו. לשיטת היועמ"ש אביחי מנדלבליט פרשנות מצמצמת מדי של סעיף זה עלולה להוביל במקרים מסוימים לעקיפה של "כללי אשר"

26.07.2020, 14:25 | ענת רואה

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע לבג"ץ, שלדעתו היה נכון שוועדת ההיתרים במשרד מבקר המדינה תבחן את העברת 270 אלף דולר שנועדו לייצוגה של רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו.

קראו עוד בכלכליסט

המדינה הגישה לבג"ץ הודעה מעדכנת בקשר לעתירת התנועה לטוהר המידות והתנועה לאיכות השלטון שעניינן החזרת כספים שקיבל ראש הממשלה בנימין נתניהו מבן דודו, נתן מיליקובסקי.

לפי ההודעה, בכל הנוגע לסכום של 270 אלף דולר, ששולם לפי הנטען לסיוע בהגנתה המשפטית של רעיית ראש הממשלה, הרי שבמקרה מסוג זה נכון היה כי ועדת ההיתרים תבחן תחילה אם לגוף הדברים מדובר בטובת הנאה הניתנת למעשה בעקיפין לראש הממשלה עצמו, לפי סעיף 6 לכללי ועדת אשר, ולפיכך אם יש צורך במתן ההיתר.

בנימין ושרה נתניהו, צילום: חיים צח / לע"מ בנימין ושרה נתניהו | צילום: חיים צח / לע"מ בנימין ושרה נתניהו, צילום: חיים צח / לע"מ

בהודעה מוסבר, כי אמנם בכללים נאמר ש"שר לא יקבל שכר או טובת הנאה", אולם אין פירושו של דבר שרק טובת הנאה הניתנת במישרין לשר, ובענייננו – ראש הממשלה – היא כזאת הטעונה היתר. לא מן הנמנע כי טובת הנאה הניתנת לבן זוגו של שר, או אדם אחר הסמוך על שולחנו, יכול שתהיה כזאת אשר במהותה היא טובת הנאה הניתנת לשר.

לשיטת היועץ המשפטי לממשלה, פרשנות מצמצמת מדי של סעיף זה עלולה להוביל במקרים מסוימים לעקיפה של "כללי אשר", על העקרונות החשובים שעומדים בבסיסם, בדרך של קבלת טובות הנאה על ידי קרובי השר, אשר ממנה נהנה במישרין או בעקיפין השר עצמו כחלק ממשק הבית המשותף, וזאת מבלי שהדבר יהיה כפוף לאישור הוועדה, שהוסמכה "לסרב למתן היתר, לתתו או לתתו בתנאים, אם הדבר נראה לה מוצדק בנסיבות המקרה ותקין מבחינה ציבורית".

לפי ההודעה, היה ותמצא הוועדה כי בנסיבות העניין חל סעיף 6 לכללי ועדת אשר, יהיה עליה להפעיל את שיקול הדעת הנדרש לבחינה אם עדיין נכון יהיה לתת היתר לקבלת המימון לפי סעיף 19 לכללים.

ההודעה הוגשה באמצעות עוה"ד שרון רוטשנקר ויונתן ברמן ממחלקת הבג"צים בפרקליטות המדינה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות