אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תוקפא ההפחתה של 30% מדמי האבטלה בזמן הכשרה מקצועית צילום: יריב כץ

תוקפא ההפחתה של 30% מדמי האבטלה בזמן הכשרה מקצועית

כדי לקדם הכשרות והסבות מקצועיות בתקופת משבר הקורונה בוטלה ההפחתה - ביטול שיהיה תקף עד יוני 2021. ח"כ איציק שמולי: "אוביל מתן תמריץ של 20% למובטלים בהכשרה"

27.07.2020, 11:56 | שחר אילן

שר האוצר ישראל כץ הודיע כי בתקופת משבר הקורונה תבוטל ההפחתה בשיעור של 30% מדמי האבטלה שמקבלים מובטלים הנמצאים בהכשרות מקצועיות. זאת במטרה לעודד את יציאתם של עובדים בחל"ת, או כאלה שאיבדו את מקום עבודתם, להכשרה או להסבה מקצועית, ובכך לסייע להם לשוב לשוק התעסוקה. ביטול ההפחתה יהיה תקף כמו שאר ההקלות בדמי האבטלה עד יוני 2021.

קראו עוד בכלכליסט

ההנחה היא שהמיתון במשק והשינויים הגדולים בשוק העבודה, שנהפך במשבר הקורונה למקוון הרבה יותר, ייאלצו רבים מאוד להחליף מקום עבודה וכן לעבור הכשרות או הסבות מקצועיות. המכשול העיקרי בדרך ליישום האפשרויות האלה הוא העובדה כי למרות הבטחות האוצר לא הועברו כמעט עד החודש כספים להכשרה מקצועית. מכשול נוסף, לכשיגיעו הכספים האלה, הוא הכלל שעל פיו מפחיתים למובטל הנמצא בתהליכי הכשרה מקצועית 30% מדמי האבטלה שהוא זכאי לקבל. בכלל זה מטפלת החלטתו של השר כץ.

בנוסף החליט כץ לבחון בהקדם מתן תמריץ מיוחד למעסיקים שיכשירו עובדים הנמצאים בחל״ת לתחומי פעילות מועדפים. התיקון ישולב היום במסגרת הצעת חוק התוכנית לסיוע כלכלי לקורונה (רשת ביטחון), שנדונה היום בוועדת הכספים.

לשכת התעסוקה סניף ראשון לציון, צילום: אורי דוידוביץ לשכת התעסוקה סניף ראשון לציון | צילום: אורי דוידוביץ' לשכת התעסוקה סניף ראשון לציון, צילום: אורי דוידוביץ

שר העבודה והרווחה איציק שמולי (עבודה) בירך על ההחלטה ואמר כי "בלתי מתקבל על הדעת שבמקום לתת למובטלים תמריצים להכשרות מקצועיות, שהן צורך לאומי, המדינה תטיל עליהם קנס". עם זאת, אמר שמולי, ש"אין די בכך - עלינו לתת תמריץ למי שיבחר לעבור הכשרה באמצעות תשלום דמי אבטלה מוגדלים בכ-20%, ובכוונתי להוביל זאת".

ח"כ אתי חוה עטיה (ליכוד) אמרה ש"ההשלמה ל-100% דמי אבטלה מהווה גם תמריץ לעבור הסבה או הכשרה מקצועית, והיא תעניק למובטלים את הזכות למינימום מחייה בכבוד". ח"כ הילה שי וזאן (כחול לבן) אמרה שזו "הזדמנות חדשה למען מאות אלפי מובטלים, למען הצלת משפחות רבות מקריסה כלכלית ולמען שיקום כלכלת המדינה". שתי הח"כיות פנו בשבועות האחרונים לכץ לבטל את ההפחתה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות