אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אנלייט תחל בהקמת חוות טורבינות ברמת הגולן בהשקעה של 1.25 מיליארד שקל צילום: יונתן בלום

אנלייט תחל בהקמת חוות טורבינות ברמת הגולן בהשקעה של 1.25 מיליארד שקל

קיבלה מרשות החשמל אישור תעריף חשמל לפרויקט ששמו 'רוח בראשית'; המשקיע הגדול, בנק הפועלים, יוציא מכיסו 1.05 מיליארד שקל על הפרויקט; בחברה אומרים כי הכנסות מתקבולי חשמל לאורך תקופת ההפעלה, 20 שנה, צפויים לעמוד על כ-140-160 מיליון שקל לשנה; הפרויקט, שגובש בשיתוף עם 8 יישובים, יכלול 39 טורבינות רוח מתוצרת ג'נרל אלקטריק; הספק החשמל שקול לצריכה של כ-60 אלף משקי בית, כך לפי אנלייט

28.07.2020, 11:24 | ליאור גוטמן

חברת אנלייט אנרגיה קיבלה אישור תעריף חשמל רשמי לפרויקט טורבינות הכוח השני שלה 'רוח בראשית' ברמת הגולן. האישור ניתן מרשות החשמל עבור מכירת חשמל לרשת בתמחור של 32.08 אג' לקילוואט/שעה, זאת עבור הפעלה בטווח 20 שנה של חוות רוח שתפיק כ-190 מגה וואט.

קראו עוד בכלכליסט

בחברה אומרים כי הכנסות הפרויקט מתקבולי חשמל לאורך תקופת ההפעלה צפויים לעמוד על כ-140-160 מיליון שקל לשנה, למשך תקופת הרישיון. העובודות ייחלו בשבועות הקרובים והן צפויות להימשך בין שנתיים לשלוש.

גלעד יעבץ, מנכ"ל אנלייט אנרגיה, צילום: יונתן בלום גלעד יעבץ, מנכ"ל אנלייט אנרגיה | צילום: יונתן בלום גלעד יעבץ, מנכ"ל אנלייט אנרגיה, צילום: יונתן בלום

הפרויקט מתוכנן לקום באיזור הר פרס ברמת הגולן, והוא גובש בשותפות עם שמונה ישובים: יונתן, אלוני הבשן, רמת מגשימים, מבוא חמה, נטור, כנף, אבני איתן ומעלה גמלא.

לפי אנלייט, הפרויקט יכלול 39 טורבינות רוח מתוצרת ג'נרל אלקטריק והיא התחייבה לזמינות הספקה ברמה של 95% מההספק המקסימלי לשנת ההפעלה הראשונה, ו-97% מההספק המקסימלי מהשנה השנייה ואילך. אנלייט מאמינה שהספק החשמל שקול לצריכה של כ-60 אלף משקי בית, עם חסכון בפליטת CO2 בהיקף של כ-250 אלף טון.

המימון יינתן לשותפות הפרויקט במתכונת של מימון פרויקטלי נון-ריקורס (Non-recourse Project Financing) מבנק הפועלים ובהיקף של כ- 1.05 מיליארד שקל מתוך עלות הקמה מוערכת של כ-1.25 מיליארד שקל. יתרת ההון הנדרש לפרויקט הועמדה על ידי החברה ושותפתה בפרויקט, קבוצת אוירם, בהתאם ליחס החזקות הצדדים בשותפות הפרויקט (60% ו-40% בהתאמה).

הפרויקט הנוכחי יצטרף לפרויקט הרוח השני של אנלייט (עמק הבכא, כ-110 מגה וואט) שנמצא בהקמה.

גלעד יעבץ, מנכ"ל אנלייט מסכם: "פרויקט ״רוח בראשית״ יתרום משמעותית לעמידה ביעדי ממשלת ישראל לקידום אנרגיות מתחדשות, והשלמת האישורים להקמת הפרויקט מהווה סמן חיובי ליכולת המשק הישראלי ליזום ולפתח אנרגיה מתחדשת בהיקף משמעותי, בדרך למשק אנרגיה מודרני יותר, המבוסס על תמהיל מאוזן של אנרגיות נקיות המיוצרות לאורך כל שעות היממה, ובתעריפים זולים מאי פעם עבור צרכני החשמל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות