אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עובדים בהייטק בתקופת הקורונה? יכול להיות שמגיעים לכם החזרי מס צילום: Pixabay

עובדים בהייטק בתקופת הקורונה? יכול להיות שמגיעים לכם החזרי מס

תחלופת העובדים התדירה, התארים האקדמיים והשכר הגבוה יחסית הופכים את החזרי המס לרלוונטיים במיוחד לשכירים בחברות הטכנולוגיה

03.08.2020, 12:58 | ליאור בן-ארי

בימים שבהם עבור רבים כל שקל הוא קריטי, יש שכירים שעשויים להיות זכאים להחזרי מס, והם רלוונטיים במיוחד לעובדים בתחום ההייטק. לפני שנסביר מדוע החזרי מס רלוונטיים במיוחד לשכירים בהייטק קצת פרטים על תחום החזרי המס:

קראו עוד בכלכליסט

  1. לפי הערכות של רשות המיסים בקופת האוצר נמצאים כמיליארד שקל בכל שנה בגין כספי החזרי מס שמגיעים לשכירים.
  2. מרבית השכירים זכאים מתישהו בחייהם להחזרי מס כאשר הסכומים נעים בין כמה אלפי שקלים בודדים לעשרות אלפי שקלים.
  3. החזר מס ניתן להגיש עבור 6 השנים האחרונות בלבד. השנים שלפני כן מתיישנות ולא ניתן לבקש בגינן החזרי מס.
  4. החזר מס מיועד לשכירים בלבד. עצמאים ממילא חייבים בהגשת דוח ולכן לא יכולים להיות זכאים להחזר מס נוסף מאחר וכבר הגישו דוח לאותה השנה.

אז למה החזרי מס רלוונטיים יותר לעובדי הייטק?

ליאור בן ארי, צילום: פרטי ליאור בן ארי | צילום: פרטי ליאור בן ארי, צילום: פרטי
  • תחלופת עובדים תדירה - מכיוון שחישוב המס הסופי של מס הכנסה הינו בסופו של דבר שנתי אך מחושב עבור שכירים באופן חודשי הרי שמי שהחליף עבודות, קל וחומר מי שלא עבד לאורך כל השנה, קרוב לודאי שיהיה זכאי להחזר מס עקב השינויים בשכר. תחום ההיי טק ידוע ככזה שמאופיין בתחלופת עובדים גבוהה ולכן רבים מהם זכאים מתישהו במהלך השנים להחזר מס עקב החלפת עבודות או תקופה ללא תעסוקה/חל"ת.

  • תארים אקדמאיים – רוב מוחלט של העובדים בתחום הינם בעלי תארים אקדמאים. רבים מהם לא דורשים את נקודות הזיכוי הנוספות המגיעות להם עבור תואר אקדמי שסיימו ולכן מפסידים הטבות מס של אלפי שקלים. יש לציין שמי שסיים תואר אקדמי עד שנת 2013 היה זכאי לנקודת זיכוי למשך 3 שנים מה שיכל לתת לו הפחתת מס בגובה של קרוב ל-8,000 שקל על פני תקופה זו. משנת 2014 ההטבה ניתנה לשנה אחת בלבד אבל עדיין מדובר בהטבה שווה כ-2,600 שקל.

  • ילדים שנולדו במהלך שנת המס – תחום ההיי טק מאופיין בעובדים צעירים אשר לרובם ילדים קטנים. כידוע, כל עובד ממלא טופס 101, המפרט את הנתונים האישיים שלו בתחילת השנה. לידה של ילד במהלך השנה מקנה לעובד עוד נקודות זיכוי שעשויות להיות שוות אלפי שקלים. אי עדכון של מחלקת השכר במידע זה יוצר חיובי מס גבוהים יותר ממה שהעובד אמור לשלם ולכן חשוב לבדוק אם בתלוש מופיעות נקודות הזיכוי הנוספות בגין הילדים.

  • ילד בחינוך מיוחד/נכה – פועל יוצא של הסעיף הקודם : הורים שלהם ילדים שעברו ועדת השמה שהמליצה על רישום לחינוך מיוחד או הורים לילד המקבל קצבת נכות זכאים ל-2 נקודות זיכוי עבור כל שנת זכאות. מדובר במעל 5,000 שקל לשנה ולכן אם מדובר במספר שנים זה יכול להגיע גם לעשרות אלפי שקלים.

  • שכר גבוה יחסית לשאר ענפי המשק – ככל שהשכר הינו יותר גבוה החזר המס צפוי להיות גבוה יותר ויכול להגיע גם לעשרות אלפי שקלים לכל שנת מס ולכן תחום ההיי טק שידוע כבעל פוטנציאל השתכרות גבוה הוא כר פורה להחזרי מס כאמור.

  • תרומות – ככלל, כל תרומה עשויה לזכות את התורם בהחזר של 35% מגובה התרומה, כל עוד מדובר בתרומה למוסד מוכר לפי סעיף 46. לצורך הדוגמא אדם שתורם 500 שקל לחודש על פני מספר שנים עשוי להיות זכאי להחזר של מעל 10,000 שקלי . עובדי היי טק ידועים ככאלה שתורמים לא מעט, הן בגלל היכולת הכלכלית שלהם הגבוהה יחסית לממוצע והן בגלל המעורבות החברתית הגבוהה של לא מעט אנשים מהתחום.

לאחר שפירטתי את מרבית הקריטריונים שמזכים בהחזר מס אתמקד בשני מקרים קלאסיים שרלוונטיים במיוחד לשנת המס 2020 הנובעים ממשבר הקורונה:

1.עובדים שפוטרו מעבודתם – מאחר וחישוב המס של שכירים הינו שנתי אך התשלום השוטף מבוצע באופן חודשי הרי שעובדים שפוטרו מעבודתם, וכאלו יש בשפע בתקופה זו לצערנו, יהיו זכאים להחזרי מס עקב כך שלא הייתה להם שנת עבודה מלאה.

2.עובדים שהוצאו לחל"ת – בדומה למקרה מס' 1, גם העובדים אשר הוצאו לחל"ת (חופשה ללא תשלום) במקרים רבים לא חוזרים לעבודה באותה שנת המס ולכן גם עבורם קיימים חודשי עבודה חסרים אשר יזכו אותם קרוב לודאי בהחזרי מס עבור שנת מס זו.

אז אם הגעתם עד לפה מניח שאתם כבר מבינים אם מגיע לכם משהו או סתם העשרתם את הידע הפיננסי שלכם.

בהנחה שמגיע לכם, מה התהליך?

לצורך הגשת דוח להחזר מס אין חובה להסתייע באיש מקצוע וקיימים מדריכים למילוי דוח שנתי באתר של רשות המיסים אשר יסייעו לכם להגיש דוחות באופן עצמאי. מדריכים אלו מפרטים איך למלא את הדוח ואילו מסמכים נלווים צריך לצרף לו. לאחר שלומדים את הסוגיה היטב ובקיאים בהגשת דוח חשוב מאוד לבצע סימולציה באתר של רשות המיסים על מנת לוודא שאכן מגיע החזר מס לפני שמגישים שכן בלא מעט מקרים אנשים שמגישים דוחות להחזרי מס באופן עצמאי ללא ידע ובדיקה מוקדמים מקבלים דרישה לחוב ממס הכנסה ולעיתים אף עיקולים על חשבון הבנק.

ככלל כל מי שהוא מייצג מורשה אמור להיות מחובר למערכות של רשויות המס שמאפשרות לו להוציא נתונים של הלקוח משכר וביטוח לאומי (דמי אבטלה, לידה, פגיעה בעבודה וכו'). מתן הרשאה למי שהוא מייצג מורשה בעצם מוריד מכם את ההתעסקות כל מה שאתם צריכים לעשות זה רק לייפות את כוחו של המייצג ולתת לו לעשות את זה עבורכם.

היה והבדיקה מעלה שמגיע לכם כסף תידרשו להגיש דוח למס הכנסה ולהמתין שהכסף יופיע בחשבון הבנק.

הכותב הוא רו"ח המתמחה בהחזרי מס לשכירים ובייעוץ פיננסי לעצמאים

תגיות