אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דרמה בשוק הסלולר החרדי: רשם העמותות הגיש בקשת פירוק לוועדת הרבנים לענייני תקשורת צילום: עמית שאבי

דרמה בשוק הסלולר החרדי: רשם העמותות הגיש בקשת פירוק לוועדת הרבנים לענייני תקשורת

בבקשה נכתב: "בדיקתנו הצביעה על חשש לליקויים משמעותיים שנפלו בהתנהלות העמותה, שנסמך הן על תלונות שהתקבלו אודותיה, הן מעיון בנתונים המופיעים בדיווחים השנתיים שהגישה והן מתשובות שהשיבה לשאלות הרשם"

05.08.2020, 15:28 | אביאור אבו
רשם העמותות ברשות התאגידים הגיש היום (ד') לבית המשפט המחוזי בירושלים בקשת פירוק לעמותת ועדת הרבנים לענייני תקשורת. מדובר באירוע דרמטי שאם ויצא לפועל, ישפיע על ענף הסלולר הכשר, הנשלט בידי הוועדה מאז הוקמה ב-2005. עילת הפירוק: "פעולות העמותה מתנהלות בניגוד לחוק, למטרותיה או לתקנונה".  

קראו עוד בכלכליסט

בבקשה נכתב כי "בדיקה שנערכה על ידי הרשם בעניינה של העמותה הצביעה על חשש לליקויים משמעותיים שנפלו בהתנהלות העמותה. חשש זה נסמך הן על תלונות שהתקבלו אודות העמותה, הן מעיון בנתונים המופיעים בדיווחים השנתיים שהגישה העמותה והן מתשובות שהשיבה לשאלות הרשם".

בין הצדדים נתקיימה בתחילת הבדיקה תכתובת ענפה עד שבסופו של דבר נשלח לעמותה בספטמבר 2016 דו"ח תוצאות בדיקה אשר סיכם את הממצאים שעלו. עיקרי הממצאים הראו כי במהלך שנות פעילותה קיבלה העמותה כספים בהיקף משמעותי מחברות הסלולר, עמן התקשרה בהסכמים, לצורך מימון פעילות מוקד טלפוני ללקוחות המעוניינים בטלפונים כשרים. בבדיקה נמצא כי ב-2007 העמותה העבירה פעילות זו לחברות פרטיות שונות, כאשר היא אינה מקבלת תמורה בגין העברת הפעילות, ותוך שהיא מאפשרת לגורמים פרטיים לעשות שימוש בשמה של העמותה במטרה לגרוף רווחים. בתוך כך עלה חשש כי הפעילות הועברה לגורמים פרטיים הקשורים לבעלי תפקיד בעמותה, דבר שעשוי לעלות לכדי חלוקת רווחים.

חרדים עם טלפון כשר, צילום: עמית שאבי חרדים עם טלפון כשר | צילום: עמית שאבי חרדים עם טלפון כשר, צילום: עמית שאבי

בנוסף, עלה בבדיקה חשש כי העמותה אינה מקדמת את מטרותיה, כי מוסדות העמותה אינם מתפקדים וכי היא אינה מגישה דיווחים שנתיים תקינים. כמו כן, בדיקת הדיווחים שמסרה העמותה לרשם העלתה חשש כי אלה אינם משקפים את פעילותה. בעקבות הממצאים, הודיע הרשם לעמותה כי עניינה יועבר ליחידת אכיפה ובקרה ברשות התאגידים כדי לשקול הגשת בקשה לפירוק. בינואר 2017 ובמרץ 2019 נשלחו לעמותה התראות לפני פירוק והיא נדרשה לתקן את הליקויים לפני הגשת בקשת פירוק לבית משפט.

בפברואר האחרון נשלח לעמותה מכתב התראה משלים אשר פרט את העניינים שהעמותה נמנעה מלהשיב לגביהם או שהשיבה באופן שאינו מניח את הדעת כי היא מתנהלת כדין. "תשובות העמותה נעשו באופן מתחמק ולקוני ומבלי שהוצגו פרוטוקולים המתעדים את החלטות מוסדות העמותה" נכתב בבקשה. ב-2 באוגוסט הודיע הרשם לעמותה כי בכוונתו להגיש את בקשת הפירוק.

מעבר להתנהלותה הפנימית, עלו לאורך השנים טענות רבות מהציבור כלפי חסימות המספרים שמבצעת הועדה ועל היותה מונופול בשוק הסלולר הכשר. אף מבקר המדינה העיר בעבר על ליקויים בהסכמים שחתמה מול חברות הסלולר ועל חוסר האפשרות לנייד מספרים. אתמול התקיים דיון בוועדת הכלכלה של הכנסת בנושא העמותה, ויו"ר הועדה, חה"כ יעקב מרגי, הנחה את רשות התחרות להגיש את ממצאיה בתוך כחודש.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

19 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

19.
תגובה ל16
קניתי מספר כשר , משלם עליו כבר 5 שנים . המספר שלי נמצא בכל המוסדות והמשרדים הממשלתיים ונותני השירות . אני רוצה כעת שיהיה לי שירות של מסרונים sms ים, למספר שלי . למה מישהו מה"וועדה" הזאת יגביל ויחליט שבמספר הטלפון שלי אני לא יכול להחליט שאני רוצה שירות כלשהו ? זה המספר שלי ורק אני רוצה להחליט מה יהיה בו .
תגובה ל16  |  19.08.20
לכל התגובות