אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המלחמה ב-QAnon: פייסבוק הסירה מעל 10 אלף קבוצות, עמודים וחשבונות המשוייכים לתיאוריה צילום: גטי אימג'ס

המלחמה ב-QAnon: פייסבוק הסירה מעל 10 אלף קבוצות, עמודים וחשבונות המשוייכים לתיאוריה

הרשת החברתית החלה במאמצים לצנזר ולהילחם בצמיחת התיאוריה השמרנית חסרת הבסיס שסבורה כי טראמפ נבחר לנשיאות כדי להיאבק במסדר סודי של פקידי ממשל בכירים וגורמים בעלי עניין שמושכים בחוטים

20.08.2020, 12:28 | שירות כלכליסט
פייסבוק הסירה מעל 10 אלף קבוצות, עמודים וחשבונות אינסטגרם המשוייכים לתיאוריית הקונספרצייה QAnon, כחלק מהמאמצים של פלטפורמת המדיה החברתית להילחם בצמיחת התיאוריה השמרנית חסרת הבסיס. המהלכים הללו הם חלק מהשינוי במדיניות החברה כלפי תנועות שמפגינות סיכון משמעותי לביטחון הציבור אך אינן עומדות לגמרי בקריטריונים של חסימה, כמו ארגוני טרור או קבוצות שנאה.

קראו עוד בכלכליסט

החברה הודיעה כי כבר הסירה מעל 790 קבוצות ומאה עמודים הקשורים ל- QAnon. בנוסף, חסמה 300 תגיות של QAnon והסירה 1,500 פרסומות. מעבר לכך החברה זיהתה 1,950 קבוצות, 440 עמודים ומעל 10 אלף חשבונות אינסטגם הקשורים לתיאוריית הרשת, שיוגבלו ועלולים להיחסם לאחר בדיקה מקיפה יותר. "רק מכיוון שקבוצה או עמוד עוד לא נחסמו אין זה אומר שהם לא יחסמו בהמשך", מסר דובר החברה, שביקש להישאר בעילום שם בשל חשש לביטחונו האישי.

פייסבוק יאפשרו למשתמשים לפרסם תכנים שתומכים ב- QAnon אך "יגבילו את היכולת שלהם להתארגן בפלטפורמה בכך שיסירו אותם מהאלגוריתם המספק המלצות, יפחיתו את הדירוג שלהם בפיד ובתוצאות החיפוש, ויאסרו עליהם להשתמש במאפיינים כמו גיוס כספים ופרסום", כך לפי הודעת החברה.

הצעדים הנוכחיים נגד התיאוריה מגיעים חודש לאחר שבטוויטר פעלו לחסום חשבונות ותכנים הקשורים ל- QAnon.

תיאוריית הקונספירציה QAnon, צילום: גטי אימג תיאוריית הקונספירציה QAnon | צילום: גטי אימג'ס תיאוריית הקונספירציה QAnon, צילום: גטי אימג

התומכים בתיאוריה מאמינים שדונלד טראמפ פצח בקרב סודי נגד קבאל של עובדי שטן הכוללים דמוקרטים, סלבריטאים ודמויות בעלות השפעה כמו ביל גייטס וג'ורג' סורוס, שמנהלים את העולם אך גם עוסקים בפדופיליה, סחר בבני אדם ושאיבת כימיקל מאריך חיים מדמם של ילדים שעברו התעללות.

ב-FBI כבר הגדירו את QAnon כטרור מקומי פוטנציאלי, והתיאוריה קשורה למספר רב של ניסיונות לפעילות אלימה. "אנחנו כבר הסרנו תכנים שקוראים לאלימות ומחרימים ארגונים ואנשים שמצהירים על משימה אלימה", נטען בפייסבוק. "אולם, אננו רואים עלייה בתנועות שאמנם לא קוראות ישירות לאלימות מאורגנת, אך מעודדות פעולות אלימות, החברים שלהם מציגים כלי נשק ורומזים שישתמשו בהם או שהעוקבים אחריהן הם בעלי דפוס של התנהגות אלימות".

השינוי במדיניות של פייסבוק חל גם על קבוצות מיליטנטניות בארה"ב ו"קבוצות אנרכיסטים שמעודדות אלימות בקרב מפגינים". פייסבוק הסירה 980 קבוצות ו-520 עמודים הקשורים לארגונים מסוג זה, והגבילה את השימוש ב-1,400 תגיות. 

מארק צוקרברג, מייסד ומנכ"ל פייסבוק, צילום: איי אף פי מארק צוקרברג, מייסד ומנכ"ל פייסבוק | צילום: איי אף פי מארק צוקרברג, מייסד ומנכ"ל פייסבוק, צילום: איי אף פי

ההודעה של פייסבוק עוזרת להבין את היקף התופעה של QAnon. אולם, בחברה ציינו כי אין להם מידע מדויק של מספר האנשים המעורבים בקבוצות השונות. לפי בדיקה של עיתון הגרדיאן, בקבוצה הגדולה ביותר בפייסבוק העוסקת בנושא יש 230 אלף חברים, עלייה מ-20 אלף בתחילת השנה, כלומר צמיחה של יותר מאלף אחוז. הקבוצה הזו הוסרה אתמול.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות