אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
השרים הכריעו: סגר לילי על 40 ערים אדומות צילום: חורחה נובומינסקי

השרים הכריעו: סגר לילי על 40 ערים אדומות

שרי הוועדה להגדרת אזורים מוגבלים אישרו הטלת סגר לילי - החל מ-19:00 ועד 05:00 - בכ-40 ערים אדומות; גם מוסדות החינוך ייסגרו; דרעי: "אם יוחלט על סגר בחגים - בתי הכנסת יישארו פתוחים"

06.09.2020, 21:19 | ynet
שרי הוועדה להגדרת אזורים מוגבלים אישרו הערב (א') להטיל סגר לילי על כ-40 ערים אדומות - הצעה שאותה הביא מוקדם יותר ראש הממשלה בנימין נתניהו להצבעה. לפי ההצעה, העוצר יחול מ-19:00 עד 05:00. כמו כן, באותן רשויות ייסגרו מוסדות החינוך ועסקים שאינם חיוניים ייסגרו גם הם מ-19:00.

 

קראו עוד בכלכליסט

קודם לכן, בלחץ החרדים, נדחה הדיון בוועדת השרים להגדרת אזורים מוגבלים במסגרת הטיפול בנגיף הקורונה, שבו אמורה הייתה להתקבל החלטה על הערים האדומות שעליהן יוטל סגר, בשל "שיהוי בקבלת ההצעה להחלטה". באותה שעה נפגשו שוב, ברגע האחרון, נתניהו והשרים אריה דרעי ויעקב ליצמן כדי לדון בחלופות לסגר. בין האפשרויות שהציעו החרדים: הגבלות התקהלות והגבלות על תנועה בשעות מסוימות.

 

בפגישה, שבה השתתפו גם ח"כ משה גפני, שר המדע יזהר שי וראש המטה לביטחון לאומי מאיר בן שבת, נאמר לראשי הסיעות החרדיות כי "ייבדקו חלופות לסגר" וכי הם יעודכנו. כמו כן, רוב הדיון עסק במשבר האמון שנוצר בין הציבור החרדי לממשלה.

 

החרדים, מצידם, אמרו: "אי אפשר לנקוט שום צעד או מהלך לפני שמחזירים את האמון שאבד. איך נסביר לציבור שלנו למה אפשר לקיים הפגנות המוניות ותפילות בחוץ אסור? איך נסביר סגר?". הם זעמו על האופן שבו מתקבלות ההחלטות הנוגעות אליהם ודורשים מנתניהו לבחון, כפי שצוין, חלופות לסגר: "הציבור שלנו טרם התאושש מהסגר הראשון, הן מבחינה נפשית, בריאותית וכלכלית".

מחסום בבית שמש, בסגר הראשון, צילום: חורחה נובומינסקי מחסום בבית שמש, בסגר הראשון | צילום: חורחה נובומינסקי מחסום בבית שמש, בסגר הראשון, צילום: חורחה נובומינסקי

כמו כן, אחרי שבשבוע שעבר אמר ראש הממשלה נתניהו כי "התקבלה החלטה להטיל סגר בערים האדומות" - הערב הוא פרסם סרטון שבו הדגיש: "כרגע, בישראל, יש עשרות ערים אדומות. עיר אדומה נבחרת לא בגלל התנכלות או החלטה שרירותית, היא נבחרת לפי תוצאות מדעיות, מספר החולים וקצב התחלואה - והדבר ממוקד בעיקר ביישובים ערביים וחרדיים".

נתניהו פנה בדבריו לציבור החרדי, ואמר: "אתם יודעים כמה אכפת לי מלימוד תורה ומתפילה; אלה דברים שחשובים לי כמו שהם חשובים לכם. עם זאת אני אומר - אנחנו חייבים לנקוט צעדים שימנעו את התפשטות התחלואה". עוד אמר: "הקורונה לא מבחינה בין עמים וגם לא בתוך עמים. בסופו של דבר היא מכה בכולם, רק שהיא עושה זאת במינונים שונים, בזמנים שונים, במקומות שונים.

 

"אני רוצה להביע הערכה למנהיגי הציבור הערבי, שבאו אלי ואמרו 'ראש הממשלה, תטיל עלינו הגבלות'. זה סימן לאחריות. אני רוצה להביע את אותה הערכה למנהיגי הציבור החרדי שאמרו לי את אותו הדבר ולכלל הציבור החרדי שהוא יקר לי מאוד".

 

במקביל, שר הפנים אריה דרעי אמר הערב לחדשות רשת כי "גם אם תחליט הממשלה שיהיה סגר בראש השנה ובכיפור, אל דאגה, בתי הכנסת יהיו פתוחים. נוכל להתפלל, בעזרת השם".

 

יו"ר האופוזיציה ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד), תקף: "הממשלה הזו כבר לא רק מנותקת, היא מסוכנת. יושבים צוותי מומחים, רופאים, כלכלנים, אנשי מדיניות ציבורית וממשל מקומי, בונים תוכניות עבודה, מאזנים בין הבריאות לכלכלה, ואז הפוליטיקאים מתחילים לעשות פוליטיקה והכל מתהפך בשנייה. אם זה מה שנכון לבריאות הציבור ולכלכלה, תעשו את זה. אם אתם מפחדים אחד מהשני באופן שמוביל לשיתוק ולהחלטות עקומות - לכו הביתה".

כמו כן, משה בר סימן טוב, לשעבר מנכ"ל משרד הבריאות, צייץ בטוויטר: "ישראל נמצאת בנקודת זמן קריטית ויותר מדי אנשים חושבים שאין סכנה אמיתית".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות