אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טקס בזום: והאמי הולך לשחקנית בפיג'מה צילום: אי פי איי

טקס בזום: והאמי הולך לשחקנית בפיג'מה

בלי קהל ובלי אירוע נוצץ טקס האמי השנה היה פוליטי ביותר. הפרסים הוענקו לסדרות על מעמד וגזע, והזוכים עסקו מסלון ביתם במשבר שעובר על ארה"ב. שירותי הסטרימינג, שסיפקו בידור למאות מיליונים בסגר, זכו בארבעה פרסים בלבד

22.09.2020, 07:35 | רותה קופפר

שתי משפחות עשירות מופלגות, אחת מהן מהאלפיון העליון, הן הזוכות הגדולות של טקס האמי ה־72 (הטקס זמין לצפייה ב-vod של yes), שהתקיים שלשום, פחות מחודשים לפני הבחירות לנשיאות בארצות הברית, ולפני תום הקדנציה של הנשיא ה־45 שלה. אין כמעט דבר סמלי יותר מהבחירה בסדרות האלה - “יורשים” ו”שיטס קריק” כדי להעיד על התקופה; אולי חוץ מהעובדה ששתי הזוכות הבולטות הנוספות של הערב היו סדרה אחת על אלימות משטרתית נגד אפרו־אמריקאים עם גיבורת־על שחורה - “השומרים”; וסדרה שנייה על פמיניזם וההתנגדות לו - “גברת אמריקה”. ביחד מתקבלת אמירה מובהקת של הוליווד מול וושינגטון, ועל העומד בראשה כיום, וסיכום של ארבע השנים האחרונות בראשותו. 

קראו עוד בכלכליסט

“יורשים” (Succession) היא סדרה מעולה ממש על משפחתו העשירה והמפולגת של איל תקשורת עשיר. לאב החזק, לוגן רוי, ארבעה ילדים: שלושה בנים, שניים איתו בעסק, והוא בז ומעליב אותם, ובת יפה ובהירת שיער אהובה עליו במיוחד. לא בכדי השוו אותם למשפחה הנשיאותית ואת הבת לאיוונקה טראמפ. עוד יותר מזה השוו את המשפחה הבדיונית הזאת למשפחת מרדוק, הבעלים של רשת פוקס ניוז, שעזרה לנשיא הנוכחי להיבחר, וניכר שהיא שימשה מודל לחיקוי ליוצר “יורשים” ג’סי ארמסטרונג. הסדרה שלו זכתה שלשום בשבעה פרסי אמי, בהם בפרס סדרת הדרמה הטובה, על העונה השנייה שלה. 

ג ג'ימי קימל מנחה האמי. ניצב לפני אולם ריק מקהל כשהמועמדים לפרס מצולמים מסלון ביתם בסגנון זום | צילום: אי פי איי ג

בים הסדרות על המסך היו מי שאולי החמיצו אותה, וחבל. בראיון איתו סיפר יוצר עטור פרסים אחר, ארון סורקין (“הבית הלבן”, “חדר החדשות”), על האובססיה שלו ל”יורשים”. “זה תיאטרון על המסך”, אמר. כעת, עם הפרסים הרבים שקיבלה הדרמה הקומית האפלה הזאת של HBO (אצלנו ב־HOT ,yes וסלקום tv), יש להניח שתקבל את תשומת הלב הראויה.

לפני שממשיכים, חייבים להתעכב על הטקס עצמו, שמעולם לא היה כמותו. בשל מגפת הקורונה הוא התקיים באולם ריק בלוס אנג’לס, כמעט ללא קהל, רק עם המנחה ג’ימי קימל. המועמדים ישבו בביתם וצולמו בסגנון זום. כאשר זכו בפרס הגיע שליח עם הפסלון לביתם ואז הם מסרו את תודותיהם.

 

דן ויוג דן ויוג'ין לוי עם פרס האמי לסדרה הקומית "שיטס קריק" | צילום: איי פי דן ויוג

 

מאחר שהכל היה ביתי יותר, כך גם היה הלבוש. מובן שמעמד השטיח האדום שבו הסלבז מציגים לראווה את תלבושתיהם הנוצצות לא התקיים, ובאופן אירוני, כתבת הבידור המלווה את הצועדים על השטיח הזה לרוב, ג’וליאנה רנסיק, התגלתה כחולה בקורונה.

 

בהיעדר טקס נוצץ היו מי שניצלו את המראה הביתי לדברים אחרים. כאשר רג’ינה קינג זכתה בפרס השחקנית הראשית במיני־סדרה על תפקידה ב”שומרים” (“Watchmen”, ובכך גזלה משירה הס הישראלית את הפרס שלו היתה מועמדת על תפקידה ב“המורדת”), היא היתה לבושה בחולצת טריקו עם דיוקנה של בריאונה טיילור, שנפלה קורבן השנה לירי של שוטרים לבנים שפרצו בטעות לביתה והרגו אותה בשנתה. כמוה עשתה גם אוזו אדובה, שזכתה בפרס על תפקידה בסדרה “גברת אמריקה”. סטרלינג ק’ בראון (“החיים עצמם”) לבש חולצה עם הכתובת Black Lives Matter, ואנתוני אנדרסון (“שחור כזה”) קונן על כך שדווקא בשנה שהאמי אמור היה להיות “הכי שחור בתולדותיו” הוא שודר בריחוק ביתי. הוא קרא “חיי שחורים חשובים” ואמר לקימל לזעוק זאת יחד איתו, “עד שמייק פנס ישמע”.

רג’ינה קינג, שזכייתה היתה אחת מ־11 זכיות (מתוך 26 מועמדויות) לסדרה המאלפת של דיימון לינדלוף “השומרים”, גם היא של HBO, המבוססת על רומן גרפי שעוסק בעולם שבו גיבורי־על מוצאים מחוץ לחוק, ניצלה את הבמה שקיבלה להפציר בצופים לצאת ולהצביע בבחירות בנובמבר, וגם הזכירה את מותה של שופטת בית המשפט העליון רות ביידר גינסבורג, שמתה יומיים לפני הטקס, וסיכמה “נוחי בעוצמה RBG”.

זנדאיה זוכה באמי בסלון ביתה על תפקידה בסדרה "אופוריה", צילום: איי פי זנדאיה זוכה באמי בסלון ביתה על תפקידה בסדרה "אופוריה" | צילום: איי פי זנדאיה זוכה באמי בסלון ביתה על תפקידה בסדרה "אופוריה", צילום: איי פי

עוד אמירות פוליטיות נשמעו מיוצר “יורשים”, ג’סי ארמסטרונג: כאשר זכה בפרס הדרמה הטובה על הסדרה ביקש להגיד כמה “לא־תודות”. “לא תודה לנשיא טראמפ על האופן הגרוע שניהל את משבר הקורונה. עוד לא תודה לבוריס ג’ונסון וממשלתו על התנהגות דומה במדינה שלי”, אמר היוצר הבריטי במקור. “לא תודה לכל הממשלות הלאומניות והסמי־לאומניות בעולם שעושות בדיוק ההפך ממה שצריך לעשות היום, ולא תודה גם לאילי התקשורת שעושים הכל כדי שאותם לאומנים יישארו בשלטון כעת”. מעניין למי הוא מתכוון?

עוד נציג של משפחה עשירה בדיונית, זו שירדה מנכסיה ונאלצת, אבוי, לחיות בין פשוטי העם, היה דן לוי, שאמר בנאום התודה שלו על הזכייה בקומדיה הטובה שיצר עם אביו יוג’ין לוי “שיטס קריק”: “לאלה מכם שעוד לא רשומים להצביע, בבקשה הירשמו, וצאו לבחור, כי זאת הדרך היחידה שנצליח להפיץ קצת אהבה וקבלה בעולם”. ואז כדי להוכיח את הסטריאוטיפ על קנדים, כמוהו, הוסיף התנצלות: “אני מצטער שהפכתי את נאומי לפוליטי, אבל לא היתה לי ברירה”.

רג רג'ינה קינג עם האמי על תפקידה ב"השומרים". קריאה להצביע | צילום: איי אף פי רג

“שיטס קריק”, על משפחת רוז העשירה שהתרוששה בגלל מעילה שביצעה, ועוברת לגור במקום עני, זכתה בתשעה מתוך 15 המועמדויות שלה, ובכך קבעה שיא של זכייה על עונה אחת בתחום הקומדיה. הפרסים האלה מגיעים באיחור (אף שלוי עצמו כבר זכה בפרס בשנה שעברה) — משום שהסדרה על המשפחה, על כל הבגדים והפאות היקרים והמוגזמים שלה, העוברת לגור במלון דרכים בעיירה, ונאלצת ללמוד לעשות דברים שמעולם לא העלתה בדעתה שתצטרך לעשות, כמו לעבוד, כבר הגיעה אל סופה.

יוג’ין לוי, אביו של דן לוי ושותפו ליצירה, הודה לנטפליקס, שהעלתה את הסדרה הקנדית לשירות ובכך חשפה אותה לעולם.

שירות הסטרימינג הזה, יחד עם השירותים המתחרים הולו ואפל טי.וי, זכו ביחד בארבעה פרסים בלבד, מעט לא רק ביחס לפרסים הרבים שבהם זכה בצדק ערוץ הכבלים HBO, שמקפיד על איכות ויד מכוונת בבחירת הסדרות שלו, אלא גם ביחס לכמות התוכן האדירה שסיפק השנה, והציל את 193 מיליון המנויים שלו שהיו ועוד יהיו השנה מסוגרים בבתיהם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות