אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תיקון עולם תובעת את מפעל הקנאביס הגדול בישראל: "גנב לנו לקוחות וחייב כסף"

תיקון עולם תובעת את מפעל הקנאביס הגדול בישראל: "גנב לנו לקוחות וחייב כסף"

מותג הקנאביס המוכר בישראל תובע 8 מיליון שקל מבזלת פארמה וטוען עוד, כי בזלת סיכלה מכירת מוצריו וגזלה ממנו סודות מסחריים. בזלת פארמה: "ספין. ניסיון לייצר משקל נגד מלאכותי לדרישת חוב שתיקון עולם חייבת לבזלת"

23.09.2020, 07:57 | צלי גרינברג

ריבוי השחקנים בשוק הקנאביס המקומי גורם למתח בין החברות הפועלות בתחום, ומוביל לעיתים לסכסוכים ביניהן. אחד מאותם סכסוכים קיבל אתמול (ג') זרקור בדמות תביעה שהוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב במסגרתה חברת תיקון עולם קנביט פארמסוטיקלס הציבורית תובעת 8 מיליון שקל מבזלת פארמה צמחי מרפא.

תיקון עולם, בעלת מותג הקנאביס המוכר בישראל, טוענת בתביעה כי בזלת פארמה, בעלת מפעל הקנאביס הגדול בישראל, חייבת לה כסף, גנבה לה לקוחות, גזלה ממנה סודות מסחריים, המציאה עמלות כדי להתחמק מתשלום, והשתמשה בסחורה שהועברה לה על ידי תיקון עולם לשימושה הפרטי.

קראו עוד בכלכליסט

"בזלת נטלה לכיסה את הכספים מלקוחות תיקון עולם", נכתב בתביעה "וסירבה להעביר לאחרונה את חלקה בגין הכנסות אלה, בגובה של כ-4.3 מיליון שקל. במטרה לטשטש את תמונת המצב, בזלת פעלה במחשכים והסתירה נתונים והכנסות בקשר למכירות שבוצעו, באופן שלא איפשר לתובעת לבדוק ולאמת את הנתונים החסרים והחלקיים שנמסרו לה".

אבינואם ספיר, מנכ"ל תיקון עולם, צילום: ראובן קפוצינסקי אבינואם ספיר, מנכ"ל תיקון עולם | צילום: ראובן קפוצינסקי אבינואם ספיר, מנכ"ל תיקון עולם, צילום: ראובן קפוצינסקי

הסכום הנטען כחוב לתיקון עולם חושב על סמך נתונים שהוצגו לה על ידי בזלת עד אפריל 2020, ומאז "בזלת מסרבת בכל תוקף להעביר לתובעת דוחות מכירות ונתוני הכנסות מלאים, בניגוד להוראות ההסכמים".

הפיצוץ בין השתיים נגרם, על פי בכתב התביעה, לאחר שתיקון עולם החליטה לסיים את ההתקשרות שלה עם בזלת, לאחר שהשתיים היו בסכסוך עסקי במשך מספר חודשים. "משהחליטה התובעת לסיים את ההתקשרות בין הצדדים הפכה התנהגותם של הנתבעים לבריונית ממש. מתוך החוב העצום, בזלת הציעה לתובעת לקבל 1.5 מיליון שקל בלבד, ולוותר על כל יתרת החוב. מאחר ותיקון עולם לא נכנעה להצעה, מאיר אריאל, מנכ"ל בזלת פארמה, עיכב את המלאי של התובעת המצוי בשערי בזלת במשך כשבועיים, וכלשונו 'אני לא משחרר כלום. רציתם לריב תתחילו אני מחכה'. והדברים חמורים, שכן מדובר במוצרים עם חיי מדף קצובים", נטען בתביעה.

החוב הנטען אינו הטענה הכספית היחידה של תיקון עולם, שמאשימה את בזלת גם בחיובי יתר. במכתב שנשלח מטעם עורכי הדין של תיקון עולם בסוף אוגוסט השנה נכתב, בין היתר: "לצד סירובכם לפרוע חובותיכם, שלחתם דרישות תשלום מופרכות, מלאכותיות, מנופחות ורטרואקטיביות בגין שירותים שונים, ואף פשוט המצאתם עמלות, מחירים, רכיבים ותשלומים שמעולם לא הוסכמו ולא מגובים בדבר – והכל כדי להוות משקל נגד בלבד, כנגד חובותיכם הכספיים הברורים".

אבל בעוד התביעה נסובה בעיקר סביב החוב הכספי עליו מתקוטטות השתיים, הזרקור בה מכוון דווקא אל ההתנהלות העסקית, שיכולה לספק מלוא הדוגמאות הנדרשות לקורסי 'אתיקה בעסקים'.

"בזלת נמנעה מלספק ולמכור את מוצריה של התובעת ללקוחות הקצה" נכתב בתביעה "ומשדלת את הלקוחות לעבור ולרכוש מוצרים של חברות מתחרות".

תיקון עולם מאשימה את בזלת גם בירידה של 33% במכירותיה בחודש מרץ האחרון.

אצבע מאשימה מופנית גם אל השימוש שעשתה בזלת בתוצרת שקיבלה מתיקון עולם: "לתדהמת התובעת, בזלת לוקחת מהחומר המועבר אליה ומשתמשת בו לצורך ניסויים שלה....".

עורכי הדין ציינו עוד במכתבם זה, כי בזלת "גנבה" מתיקון עולם לקוחות ובתביעה נכתב ש"כאשר סיימו הצדדים את ההתקשרות בזלת סירבה ומסרבת בכל תוקף להעביר לתובעת את רשימת הלקוחות....".

וכקינוח לטענותיה הוסיפה תיקון עולם בתביעה, כי "בנוסף, ומבלי קשר לאמור עד כה, בזלת ייצרה את מוצרי הקנאביס של תיקון עולם באיכות ירודה ביותר, והכל תוך פגיעה חמורה ואנושה במוניטין של התובעת, ואף התנהלה בבוטות כלפי לקוחות התובעת".

בזלת חוזרת על תגובתה במכתב התשובה ששלחו עורכי דינה לתיקון עולם באמצע ספטמבר השנה וטרום התביעה, בו נכתב, בין היתר, כי טענות תיקון עולם הן "לא יותר מאשר ספין. ניסיון לייצר משקל נגד מלאכותי לדרישה שנמסרה לתיקון עולם לתשלום חוב שהיא חייבת לבזלת. לאחר ביצוע התחשבנות עולה שתיקון עולם חייבת לבזלת כ-1.7 מיליון שקל.... בזלת לא קיבלה לידיה כל מידע סודי של תיקון עולם, וממילא לא עשתה כל שימוש בסודות מסחריים של תיקון עולם. בזלת מעולם לא קיבלה מתיקון עולם רשימת לקוחות... ובכל הכבוד, הלקוחות אינם קניין של תיקון עולם שניתן לגזול....".

תגיות