אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מסתמן: משקי בית יוכלו להאריך הקפאת הלוואות עד סוף השנה צילום: שאטרסטוק

מסתמן: משקי בית יוכלו להאריך הקפאת הלוואות עד סוף השנה

ההקלה המשמעותית היא באשראי הצרכני, שהוא התחום שבו קצב היציאה מההקפאה הוא הנמוך ביותר; עסקים קטנים שטרם ביקשו הקפאה יוכלו לעשות זאת עד סוף השנה

26.09.2020, 21:21 | עירית אבישר

בעקבות הסגר השני, בנק ישראל והבנקים קרובים לגבש מתווה הקפאת הלוואות חדש, שצפוי ככל הנראה לאפשר להגיש בקשה להקפאת ההלוואות עד לסוף שנה, כך פורסם הערב בחדשות 12. הבשורה המרכזית במתווה הנוכחי היא בתחום ההלוואות הצרכניות (הלוואות למשקי בית) - מי שביקש הקפאת הלוואות יוכל להאריך את ההקפאה עד לסוף השנה.

המתווה תקף רק על הבנקים, ולא על חברות כרטיסי האשראי ושאר השחקנים החוץ-בנקאיים, שמעניקים גם הם הלוואות צרכניות. בנוסף, מי שטרם ביקש הקפאת הלוואות יוכל לעשות זאת עד סוף השנה, זאת בעוד במתווה הנוכחי ניתן לבקש לבצע את ההקפאה עד סוף אוקטובר.

קראו עוד בכלכליסט

מאז תחילת משבר הקורונה אפשרו הבנקים לבצע הקפאת הלוואות, כאשר רוב הבקשות לכך נעשו בתחילת הסגר הראשון, ולמעט משכנתאות ניתנה אפשרות להקפיא הלוואות לתקופה של חצי שנה. רוב ההקפאות בוצעו בתחילת הסגר הראשון, בחודש אפריל, והן אמורות להסתיים בחודש אוקטובר.

ההנחה הייתה שבאוקטובר המשק יהיה בשלבי התאוששות, והלווים יוכלו לחזור ולפרוע את ההלוואות, אלא שבדיוק ההיפך קרה - והמשק צפוי לסגת לאחור בעקבות הסגר השני. על כן ניתן יהיה להאריך את ההקפאה למשקי בית, שזה גם התחום שבו ההתאוששות מהקפאת ההלוואות היא האטית ביותר.

סגר, צילום: רויטרס סגר | צילום: רויטרס סגר, צילום: רויטרס

מדוחות הבנקים עולה כי נכון לאוגוסט, פחות מ-40% מהלוואות אלה חזרו להיפרע, לעומת 50%-60% בעסקים קטנים ומשכנתאות. כמו כן, במערכת הבנקאית מציינים כי עסקים קטנים מקבלים סיוע במשבר המדינה בדמות מענקים, מה שאמור לסייע להם לחזור ולפרוע את ההלוואות.

מאז תחילת המשבר הוקפאו הלוואות בהיקף של קרוב ל-160 מיליארד שקל. לפי הערכות, מחצית מההלוואות כבר חזרו להיפרע, אולם במערכת הבנקאית מעריכים כי חלק ממי שכבר חזרו לפרוע את ההלוואות צפויים לחזור ולבקש להקפיא אותן בעקבות הסגר השני המביא שוב לסגירת עסקים וליציאת עובדים לחל"ת.

"כאשר הפעם מאריכים את הקפאת ההלוואות צריך מאד להיזהר בכך. רק מי שממש זקוק להארכת ההקפאה צריך לבקש זאת, שכן צריך לזכור כי הדחיות הללו בסוף מצטברות ויש להן עלות", אומר גורם במערכת הבנקאית.

דרישה לסייע גם לעסקים הקטנים

כאמור המתווה הנוכחי אינו מאריך את משך הקפאת ההלוואות לעסקים קטנים, ולרבים מהם תסתיים ההקפאה בחודש הבא. יו"ר הוועדה לקידום עסקים קטנים ובינוניים בכנסת וסגנית יו"ר הכנסת ח"כ קרן ברק פנתה ביום חמישי לשר האוצר ישראל כץ ולבנק ישראל, וקראה להם להאריך את הקפאת ההלוואות לעסקים קטנים בחצי שנה נוספת.

"לאור הסגר השני המוטל על אזרחי המדינה, ועקב מצוקתם הכלכלית הגדולה של רוב בעלי העסקים בארץ, אני מבקשת ממך להוציא הוראה מיידית לבנקים - על דחיית החזרי ההלוואות בחצי שנה של כל בעלי העסקים בישראל, ולשפות את הבנקים בגין תשלומי הריבית על ההלוואות", כתבה ברק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות