אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בעקבות קשר התרומות: שר העבודה לא יעסוק בעניינים אישיים של נשיא התאחדות הקבלנים צילום: אבי מועלם

נחשף בכלכליסט

בעקבות קשר התרומות: שר העבודה לא יעסוק בעניינים אישיים של נשיא התאחדות הקבלנים

משרד המשפטים הנחה את איציק שמולי לא לעסוק בעניינים אישיים של הקבלן ראול סרגו, שתרם לו בשנת 2019 15 אלף שקלים במרוץ לראשות מפלגת העבודה. למרות הקשר, לפי הסדר ניגוד העניינים שנערך, שמולי רשאי לעסוק בענייני ההתאחדות שלה ממשקים רבים עם משרדו

05.10.2020, 12:08 | צביקה זרחיה ותומר גנון

משרד המשפטים אסר על שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, איציק שמולי, לעסוק בכל נושא שקשור באופן אישי, או לעסקיו, של נשיא התאחדות בוני הארץ (התאחדות הקבלנים), הקבלן ראול סרוגו. זאת לאחר שסרוגו תרם כספים לשמולי במרוץ לראשות מפלגת העבודה בפריימריס שנערכו ביולי 2019. דבר התרומה, 15,000 שקלים, נחשף לראשונה ב"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

סרוגו הוא קבלן ותיק שעומד בראש חברת בנייה שהקים אביו, ראובן סרוגו, ועומד כאמור בראש התאחדות בוני הארץ. למשרד שעליו מופקד שמולי, כך לפי ההסדר, ממשקים רבים ומשמעותיים עם התאחדות הקבלנים ועם נושאים הקשורים אליהם.

איציק שמולי שר העבודה והרווחה , צילום: אבי מועלם איציק שמולי שר העבודה והרווחה | צילום: אבי מועלם איציק שמולי שר העבודה והרווחה , צילום: אבי מועלם

"נראה שהטלת מגבלה עליך שתמנע ממך עיסוק בהתאחדות, אך ורק בשל התרומה שהתקבלה מסרוגו כאדם פרטי, היא מחמירה באופן שעולה על הנדרש בנסיבות העניין", נקבע בהסדר. "עליך להימנע מלעסוק בכל עניין שנוגע באופו אישי לסרוגו ועסקיו הפרטיים, אך אין מניעה שתעסוק בענייני ההתאחדות בכלל או קבלנים בפרט".

לגבי תורמים נוספים לשמולי מעל 11,500 שקלים, הסכום שנקבע כרף העליון לתרומה שאינה מהווה ניגוד עניינים, נקבע שעל פניו אין להם כל ממשקים עם שמולי. בין התורמים: דוריס ארקין (רעייתו של איש העסקים מורי ארקין) שתרמה 46 אלף שקל; אבי ביתן (מייסד שלוחת אוניברסיטת דרבי בישראל) שתרם 45 אלף שקל; וכן דבורה פרנסיס (46,000) אבי רוח (35,000 שקלים) ואנדרו גרין (16,855 שקלים).

מלשכתו של שמולי נמסר: "ההיכרות בין השר שמולי לסרוגו דווחה כחוק הן בעת מערכות הבחירות כנדרש והן עם כניסתו של השר במסגרת חובת הדיווח בהסדר ניגוד העניינים. ברור מאליו כי השר מקפיד על כך הקפדה יתרה תוך ליווי משפטי צמוד ואינו עוסק כלל בסוגיות ובנושאים הקשורים למר סרוגו".

נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ מסר: "תרמתי לאיציק שמולי לאור הערכתי את פועלו הציבורי. איציק שמולי הוא שר בכיר בממשלה ומשרדו עוסק בנושאים המשפיעים עמוקות על תחומי חיים רבים ובהם גם תחום העבודה בענף הבניה והתשתיות הישראלי. השר שמולי איננו עוסק בנושאים הקשורים בענייני הפרטיים, אלה בהחלטות שיכולות להבטיח את עמידת ענף הבניה והתשתיות בדרישות שמציבים לו המשק והציבור הישראליים. אני מקווה שהשר שמולי ימשיך לפעול למען הצלחת הענף ויסייע לקבלנים בוני הארץ לעמוד בדרישות אלה, ובכך לתרום תרומה דרמטית לחוזקה של מדינת ישראל".

תגיות