אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החשב הכללי הנפיק השבוע חוב בהיקף של 1.5 מיליארד יורו צילום: אוראל כהן

החשב הכללי הנפיק השבוע חוב בהיקף של 1.5 מיליארד יורו

ההנפקות שביצע רוני חזקיהו השבוע נועדו לממן את הגירעון שהגיע בחודש אוגוסט לשיעור של 8.1% מהתוצר. הן בוצעו לטווחים של שנתיים וארבע שנים והריבית הממוצעת בהן עמדה על פחות מ-0.02%

08.10.2020, 15:50 | עמרי מילמן

משרד האוצר הודיע היום (ה') כי החשב הכללי, רוני חזקיהו, ביצע בשבוע האחרון גיוסי חוב בסך של כ-1.5 מיליארד יורו. ההנפקות בוצעו לטווחים של שנתיים וארבע שנים והריבית הממוצעת בהן עמדה על פחות מ- 0.02% את ההנפקות הוביל סגן החשב הכללי, גיל כהן, והחתמים בהנפקות היו בנק אוף אמריקה, ברקליס, גולדמן זקס, וסיטי בנק, המשמשים כעושי שוק ראשיים באג"ח ממשלתיות.

קראו עוד בכלכליסט

הנפקות החוב נועדו לממן הגירעון שהגיע בחודש אוגוסט לשיעור של 8.1% מהתוצר (גובה הגירעון העדכני יפורסם רק בשבוע הבא בעקבות החגים לפי האוצר). הגירעון הגיע למימדים שלא נראו בעשורים האחרונים לאור העלייה בהוצאות הממשלה, בעקבות חבילות הסיוע והוצאות משרדי הבריאות והביטחון במסגרת משבר הקורונה, ובעקבות הירידה בהכנסות ממסים בעקבות השבתת המגזר העסקי.

החשב הכללי רוני חזקיהו , צילום: דנה קופל החשב הכללי רוני חזקיהו | צילום: דנה קופל החשב הכללי רוני חזקיהו , צילום: דנה קופל

שבוע שעבר פורסם ב"כלכליסט" כי לצד העלייה בהיצע אגרות החוב לאור הצורך לממן את צעדי הממשלה השונים, נרשמת מגמה מדאיגה של ירידה בביקושים לאור צמצום רכישות האג"ח מצד הגופים המוסדיים בארץ ובעולם.

החשב הכללי, רוני חזקיהו מסר כי "יכולת המדינה לגייס חוב בריביות אפסיות תוך כדי משבר הקורונה מעידה על האמון שרוכשים המשקיעים הגלובליים למדינת ישראל, והינה תוצאה, בין היתר, של עבודת מטה סדורה וארוכת טווח של האגף בשנים האחרונות".

המגמה המדאיגה בהנפקת איגרות החוב של ישראל המגמה המדאיגה בהנפקת איגרות החוב של ישראל המגמה המדאיגה בהנפקת איגרות החוב של ישראל

סגן בכיר לחשב הכללי, גיל כהן מסר כי "אגף החשב הכללי משתמש במגוון כלים על מנת לממן את הגרעון הגבוה כתוצאה ממשבר הקורונה ואת הירידה החדה בגיוס אג"ח מיועדות מקרנות הפנסיה. השוק הגלובלי מהווה כלי חשוב ומשלים לכלי המימון המרכזי שהוא הנפקות בשוק הישראלי".

גורמים באוצר ציינו כי הרוכשים הם משקיעים מוסדיים "מהגדולים והאיכותיים באירופה". לפי אגף החשב הכללי עד כה הונפקו השנה בערך כ-200 מיליארד שקל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות