אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הדלפת השיחה עם מנדבליט היא מסר חד מנוה לפרקליטות צילום: יאיר שגיא, עידן מילמן

פרשנות

הדלפת השיחה עם מנדבליט היא מסר חד מנוה לפרקליטות

ההדלפה שפורסמה הערב כאילו מאותתת לפרקליטות מסר מנוה: אתם רוצים להגיש נגדי כתב אישום? תתכוננו לאפשרות שיש לי במחסנית עוד כמה הקלטות מהסוג הזה שזה עתה שמעתם. הרי ככה זה 'חברים טובים', מדברים בלי לעשות חשבון ישר לאפליקציית השיחות האוטומטיות שלי

13.10.2020, 23:10 | משה גורלי

"אתה מבין שהמניאק הזה לא מחליט בתיק שלי?", מקטר היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בהקלטה שנחשפה הערב בידי גיא פלג בערוץ 12. מנדלבליט מתלונן על פרקליט המדינה שי ניצן בשיחה עם חברו הטוב אפי נוה. לא עולה על דעתו שהחבר הטוב מקליט אותו, ולא עולה על דעתו שההקלטה תודלף לתקשורת.

קראו עוד בכלכליסט

כדי לפרק את תאונת השרשרת הזו לגורמיה, חשוב להבין שני דברים בסיפור הזה. את משולש היחסים מנדלבליט-נוה-ניצן ואת התזמון, לקראת השימוע של נוה בתיק 'מין תמורת מינוי'.

מנדלבליט ונוה הם "חברים טובים". נוה תמך ופעל למינויו כיועץ משפטי, מנדלבליט מנגד מרעיף עליו מחמאות בכל הזדמנות, נענה לכל הזמנה שלו לכנסים של לשכת עורכי הדין. נוה הוא מגנט שרמנטי שמצליח להמיר יחסים מקצועיים לחברות אישית הדוקה. כך עם שרת המשפטים איילת שקד, כך עם שר האוצר משה כחלון, כך עם היועץ המשפטי לממשלה. לימים, אפילו הצליח לקרב ולהתקרב לנשיאת בית המשפט העליון מרים נאור.

מנדלבליט ונוה, צילום: יאיר שגיא, עידן מילמן מנדלבליט ונוה | צילום: יאיר שגיא, עידן מילמן מנדלבליט ונוה, צילום: יאיר שגיא, עידן מילמן

היחסים בין מנדלבליט וניצן מיטלטלים בין שיתוף פעולה מקצועי סביר, מחלוקות לגבי ההחמרות שיש להטיל בתיקיו של נתניהו, ומתיחות רבה על רקע הפיל שבחדר - הציפייה של מנדלבליט מהפרקליטות לסגור את התיק שלו מפרשת הרפז מחוסר אשמה, במיוחד לאחר שחמישה שופטים של העליון טיהרו אותו. "הוא מחזיק אותי בגרון", הוא שח לנוה בהקלטה, "לא יודע מה הוא חושב לעצמו. בסוף אני אתפוצץ ואני אעשה לו בלאגן אימים על זה". בינתיים הוא זה שנופל קורבן לבלאגן אימים כזה.

שי ניצן, צילום: יהונתן ולצר, TPS שי ניצן | צילום: יהונתן ולצר, TPS שי ניצן, צילום: יהונתן ולצר, TPS

גם מנדלבליט וגם ניצן שואפים להגיע מתישהו לבית המשפט העליון. נוה מודיע שלא יתמוך בניצן שאיננו מתאים לדעתו. מנדלבליט יודע שיקשה עליו להגיע לעליון כל עוד תיקו לא נסגר בעילת חוסר אשמה ואת העצבים הוא שופך באוזני חברו הטוב.

החברות הזו מנעה ממנדלבליט לעסוק בהסתבכויותיו הפליליות של נוה, ומשימה זו נפלה לפתחו של פרקליט המדינה שי ניצן. ניצן ונוה הם לא חברים, הם אפילו שוטמים זה את זה. "האידיוט הזה", מכנה נוה את ניצן בהקלטה. כשניצן תופס את נוה בשדה התעופה, ואחר כך במיטתה של השופטת אתי כרייף, הוא משפד אותו בגיהנום הפלילי - בפרשת הברחת זוגתו בנתב"ג ובפרשת מין תמורת מינוי. וזה לא רק כתבי האישום הפליליים. ניצן הולך על כל הקופה: גם הכשרת חומרי חקירה שנקצרו שלא כדין מהנייד הגנוב של נוה; גם עבירה פלילית שמחייבת אותו לתת חסינות לכתבת הדס שטייף; גם בעייה בקבילות הראיות, אם הסיפור יגיע לבית המשפט. ומעל הכל - בעיית התזה של שוחד: מין עם המועמדת כרייף תמורת מינוי לשיפוט. זאת, כשנוה לא חבר בוועדה לבחירת שופטים בעת שמונתה; כשהשר משה כחלון (גם חבר טוב של נוה) מעלה את מועמדותה; וגם, שמונה מתשעת חברי הוועדה לבחירת שופטים מצביעים בעדה. לניצן נחמה אחת לפחות. הוא כבר פרש ועם התבשיל הזה יתמודדו אחרים.

ההדלפה שפורסמה הערב כאילו מאותתת לפרקליטות מסר מנוה: אתם רוצים להגיש נגדי כתב אישום, תחשבו שוב. לא רק שאני מעלה על הדוכן את כל חברי הוועדה לבחירת שופטים שיסבירו איך בדיוק "שכנעתי" אותם לתמוך בכרייף, תתכוננו גם לאפשרות שיש לי במחסנית עוד כמה הקלטות מהסוג הזה שזה עתה שמעתם. הרי ככה זה 'חברים טובים', מדברים בלי לעשות חשבון ישר לאפליקציית השיחות האוטומטיות שלי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות