אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כאל יוצאת בתוכנית פרישה מרצון ל-60 עובדים עם עד 200% פיצויים צילום: רמי זרנגר

משבר הקורונה

כאל יוצאת בתוכנית פרישה מרצון ל-60 עובדים עם עד 200% פיצויים

מדובר ב-4% מכוח האדם בחברה. עוד הוסכם כי אם לא תתמלא מכסת העובדים שיבקשו לפרוש, תוכל כאל ליזום פרישה של עובדים; כאל סבלה השנה במשבר מגידול להפרשות להפסדי אשראי וירידה בשימוש בכרטיסים

18.10.2020, 11:24 | עירית אבישר

המשבר הכלכלי מגיע גם לחברת כרטיסי האשראי כאל: החברה הודיעה היום על תוכנית התייעלות במסגרתה יפרשו מהארגון 60 עובדים בתנאים מועדפים. מדובר ב-4% מסך 1,500 עובדי החברה.

קראו עוד בכלכליסט

חברות כרטיסי האשראי נפגעו גם מירידה בשימוש בכרטיסי האשראי במשק כתוצאה מהסגר הראשון והשני וכן מעצירה כמעט מוחלטת של השימושים בכרטיסי אשראי בחו"ל – דבר המהווה חלק משמעותי מהכנסותיהן.

כאל, כיתר חברות כרטיסי האשראי, נפגעה כתוצאה ממשבר הקורונה. במחצית הראשונה של שנת 2020 הרוויחה כאל 16 מיליון שקל, לעומת 91 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2019, ירידה של 82%, שנבעה בעיקר מהפרשות להפסדי אשראי.

מנכ"ל כאל, לוי הלוי, צילום: רמי זרנגר מנכ"ל כאל, לוי הלוי | צילום: רמי זרנגר מנכ"ל כאל, לוי הלוי, צילום: רמי זרנגר

על רקע זה, כאל יוצאת עתה בתכנית פרישה מרצון בתנאים מועדפים ל-60 מעובדיה. המהלך גובש בין הנהלת החברה בראשות המנכ"ל לוי הלוי ליו"ר ועד עובדי החברה עו"ד אופיר הרפז.

על פי המתווה שגובש, כאל תציע לעובדיה לפרוש מרצון בתנאים מועדפים הכוללים פיצויים מוגדלים בשיעור של עד 200% והטבות כלכליות נלוות. הוסכם גם כי מדובר בהליך פרישה מרצון, אולם אם לא תתמלא מכסת העובדים שיבקשו לפרוש, תוכל כאל ליזום פרישה של עובדים. יחד עם זאת, הערכות הן כי לאור תנאי הפרישה, יהיו מספיק עובדים שיבקשו מרצונם לפרוש.

עד כה נמנעה החברה מהליכי התייעלות והוצאה של עובדים לחל"ת באופן ייזום, וביצעה בסגר הראשון קיצוץ שכר בשיעור של 20% להנהלת החברה. במקביל לפרישת העובדים, מבצעת כאל מהליכי התייעלות נוספים בתחומי רכש, ספקים וכדומה.

גם הבנקים פועלים ודיסקונט (בנק האם של כאל) מבצעים בימים אלה תהליכים דומים. בנקים נוספים כלאומי ביצעו צמצומי כוח אדם גם הם. גם בחברת כרטיסי האשראי מקס צמצמו את מצבת כוח האדם ב-50 עובדים, כפי שפורסם ב"כלכליסט" לפני מספר חודשים. בקרב חברות הביטוח בוצעו הליכי פיטורים כבר בגל הראשון של הקורונה.

לוי הלוי, מנכ"ל כאל, אמר: "אנו מצויים בעיצומו של משבר בריאותי ופיננסי חריף, אשר הפך את תהליך ההתייעלות לכורח המציאות. התקופה האחרונה מלמדת כי חוסר הוודאות ילווה אותנו זמן ממושך והתחזיות המקרו כלכליות מבטאות החרפה בכל הפרמטרים העסקיים גם במהלך השנה הקרובה". 

עו"ד אופיר הרפז, יו"ר ועד העובדים: "לאחר חודשים של דיונים, כשברקע משבר כלכלי ובריאותי חסר תקדים, הגענו להסכמה עם ההנהלה על תכנית פרישה מרצון, חסרת תקדים בחברה ובענף, המהווה ביטוי ליחסי עבודה בריאים".

תגיות