אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נוקיה תקים עבור נאס"א רשת סלולר דור 4 - על הירח צילום: נאס"א

נוקיה תקים עבור נאס"א רשת סלולר דור 4 - על הירח

סוכנות החלל האמריקאית חתמה על חוזים בהיקף 370 מיליון דולר עם כמה חברות - המיועדים לסייע לה להחזיר את האסטרונאוטים שלה לירח עד 2024

18.10.2020, 21:41 | רפאל קאהאן

סוכנות החלל האמריקאית נאס"א תשלם לנוקיה כ-14 מיליון דולר עבור הקמת רשת סלולרית דור 4 על הירח.

קראו עוד בכלכליסט

על פי הודעת הסוכנות, מדובר בחלק מסדרה של כמה חוזים בהיקף כולל של כ-370 מיליון דולר שנחתמו עם שורה של חברות, המיועדים לסייע לה להחזיר את האסטרונאוטים לירח.

בין החברות הנוספות שזכו בחוזים - ספייס X של איילון מאסק ו-United Launch Alliance (מיזם משותף של לוקהיד מרטין ובואינג), שיעסקו בשיפור של דלק רקטי.

נאס"א מבקשת להנחית אסטרונאוטים על הלוויין הטבעי היחיד שלנו כבר ב-2024. הסוכנות מעוניינת להקים בסיס קבע על הירח, ולשם כך היא חייבת לפתח טכנולוגיות חדשות שיאפשרו לבני אדם לחיות בסביבה הירחית, שהיא חסרת אוויר, מים או מקורות אנרגיה.

הנחיתה על הירח, צילום: NASA הנחיתה על הירח | צילום: NASA הנחיתה על הירח, צילום: NASA

"אנו זקוקים למערכות כוח שיוכלו לתפקד זמן רב על פני הירח, כמו גם למגורים", אמר מנהל הסוכנות ג'ים ברידנסטיין. היעד הסופי הוא לאפשר נחיתות גם על כוכבי לכת נוספים במערכת השמש ובעיקר מאדים. הפלנטה הקרובה ביותר לכדור הארץ.

החטיבה האמריקאית של נוקיה צפויה לפתח את הרשת הסלולרית הירחית. היא מיועדת לאפשר תקשורת בצורה זולה ויעילה. הסיבה לשימוש בדור 4 ולא בטכנולוגיות יותר מתקדמות היא שאנטנות אלה מסוגלות לטווח שידור יותר גדול מאלה של דור 5.

זהו אינו הניסיון הראשון של נוקיה בתחום החלל. לפני שנתיים החברה הצטרפה, בשיתוף עם וודאפון, ליוזמה שייעודה הנחתה של רכב ירח על הלוויין. הרכבים היו אמורים להיות מיוצרים ומפותחים על ידי אאודי וטיל השיגור התבסס על רקטה של ספייס X.

החברות הסבירו שהן מכוונות לנחיתה של הרכבים ליד שרידי משימת אפולו 17 מ-1972. אך המיזם מעולם לא התקדם מעבר לשלב ההצהרתי.

הרשת סלולרית בירח תוכל אולי להפוך למערכת תקשורת חללית. "יכול להיות שנוכל להרחיב את המערכת לתקשורת בין חלליות", הוסיף מנהל המשנה של נאס"א והאחראי על טכנולוגיות חלל, ג'ים רויטר.

שילוב של נוקיה בפרויקט הפיתוח של נאס"א, מעבר ליוקרה שבדבר, יאפשר לה גם גישה ל-Tipping Point - תוכנית המממנת פיתוח מוצרים בשוק הפרטי שנמכרים גם לקהל הרחב.

"אנחנו מתכננים הקמה של תשתית התיישבות אנושית על הירח. זה יביא להקמה של הקואליציה הנרחבת ביותר של חוקרים, מדענים ומגלי ארצות בתולדות האנושות", סיכם רויטר את היעדים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות