אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גולדמן זאקס ישלם 2.9 מיליארד דולר בהסדר בארה"ב בפרשת ההונאה במלזיה צילום: בלומברג

גולדמן זאקס ישלם 2.9 מיליארד דולר בהסדר בארה"ב בפרשת ההונאה במלזיה

ההסדר יסיים את החקירה שמנהל משרד המשפטים האמריקאי בשל תפקידו של הבנק בשערוריית ההונאה בקרן 1MDB במלזיה; "גולדמן זאקס קיבל היום אחריות על תפקידו במזימה לשחד פקידים זרים רמי דרג בתמורה לקבלת עסקאות יוקרתיות"

22.10.2020, 20:42 | שירות כלכליסט

גולדמן זאקס הסכים לשלם 2.9 מיליארד דולר למשרד המשפטים האמריקאי כדי להביא לסיומן את החקירות המתנהלות נגדו בנוגע לתפקידו המרכזי בפרשת השחיתות במלזיה.  

קראו עוד בכלכליסט

הבנק הגיע להסכם עם משרד המשפטים האמריקני לפיו עליה לבצע מספר שינויים על מנת שלא תאלץ להפסיק את פעילותה בתחומים מסוימים בחטיבה האחראית על הפרשה; מוקדם יותר היום הודתה שלוחת הבנק במלזיה באשמה בפני בית משפט בתפקידה בשערוריית 1MDB, בסעיף של קשירת קשר להפר את חוק המלחמה בשחיתות זרה.

 "גולדמן זאקס קיבל היום אחריות על תפקידו במזימה לשחד פקידים זרים רמי דרג בתמורה לקבלת עסקאות יוקרתיות הקשורות לקרן 1MDB," כך אמר סגן התובע הכללי בראיין רביט בהודעה שפרסמה המחלקה הפלילית במשרד המשפטים. "ההסכם, שמחייב את הבנק להודות שפשע ולשלם קרוב לשלושה מיליארד דולר בקנסות, מחזיק את הבנק אחראי לתכניתו הפלילית".

ההסכם מסיר נטל כבד ממנכ"ל הבנק דייויד סולומון, שנושא אותו מאז נכנס לתפקידו לפני שנתיים במקום לויד בלנקפיין. הבנק הואשם שכך שסייע למממן מלזי מושחת לגנוב מיליארדי דולרים מקרן הפיתוח 1MDB ששוויה היה אז 6.5 מיליארד דולר, ואשר היו אמורים לסייע בפיתוח כלכלת מלזיה. במקום לסייע לכלכלת המדינה הם שימשו לכאורה בידי המממן המלזי לואו טאק ג'ו לרכישות פרטיות בסדרי גודל עצומים, בין היתר של יאכטה בשווי 250 מיליון דולר, שותפות בסרטו של מרטין סקורסזה "הזאב מוול סטריט", ונכסים ברחבי העולם.

בנקאי גולדמן גזרו מעסקאות האג"ח שמימנו את קרן הפיתוח כ-600 מיליון דולר בשנים 2012-2013. ההסכם עם הרשויות האמריקניות היה צפוי עוד מתחילת 2020, אך הדיונים הלכו והתמשכו בעוד הבנק מנסה להימנע מלהודות באשמה. ביולי הודיע הבנק על הסדר בשווי 3.9 מיליארד דולר אליו הגיע עם ממשלת מלזיה, במסגרתו תיסגר החקירה שלה בנוגע לחלקו של הבנק בפרשה.

 

"ל גולדמן זאקס דיוויד סולומון, צילום: בלומברג "ל גולדמן זאקס דיוויד סולומון | צילום: בלומברג "ל גולדמן זאקס דיוויד סולומון, צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות