אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאחר נפילת התוצר הגדולה אי פעם: ריבאונד היסטורי בארה"ב עם נסיקה של 33.1%  צילום: בלומברג

לאחר נפילת התוצר הגדולה אי פעם: ריבאונד היסטורי בארה"ב עם נסיקה של 33.1%

הזינוק השנתי בנתוני התוצר ברבעון השלישי מגיע לאחר קריסה של 31.4% ברבעון השני, בעקבות המכה של מגיפת הקורונה - הכלכלנים ציפו לקפיצה אך ברמה נמוכה יותר, של 32%; השיא הקודם נרשם ברבעון הראשון של 1950 ועמד על פלוס 16.4%.

29.10.2020, 15:04 | שירות כלכליסט

וזה מה שקורה במגיפה משוגעת. לאחר הרבעון הגרוע אי פעם לכלכלת ארה"ב, מגיע הריבאונד – והצמיחה הרבעונית הגבוהה ביותר אי פעם.  

קראו עוד בכלכליסט

התוצר האמריקאי קפץ ב-33.1% ברבעון השלישי, בקצב שנתי, נתון גבוה מהתחזיות שעמדו על צמיחה דמיונית של 32% - ולאחר צלילה של 31.4% ברבעון השני.

השיא הקודם היה זינוק של 16.4%, והוא נרשם במהלך ההתפתחות המהירה שלאחר מלחמת העולם השנייה, ברבעון הראשון של 1950. על אף הנתונים המרשימים, כלכלנים רבים מזהירים כי הגרוע מכל עוד לא בהכרח מאחורינו, שכן מגיפת הקורונה עדיין לא הסתיימה, ושיעור האינפלציה מטפס במהירות ברחבי המדינה.

הצריכה הפרטית התרחבה ברבעון ב-40.7%, ופעילות כלכלית ערה נרשמה גם בסקטור הנדל"ן. כמו כן, נרשמה רמה גבוהה של אמון בעתיד הכלכלה. בה בעת, ההכנסה האישית נפלה בחדות לאחר שהסתיימו תשלומי המענק והסיוע בגלל הקורונה. כמו כן, קרוב למחצית מתוך 22 מיליון המשרות שקוצצו בודשים מרץ ואפריל לא אויישו מחדש, ושיעור האבטלה נותר על 7.9%, יותר מכפול מכפי שהיה לפני פרוץ המגיפה, עם 12.6 מיליון אמריקאים מובטלים.

לעומת הרבעון השני, הכלכלה התרחבה ב-7.4%, זאת לאחר התכווצות של 9% בין הרבעון השני והראשון.

עוד דווח היום כי הבקשות הראשונות לדמי אטלה ירדו בשבוע שעבר (שהסתיים ב-24 לאוקטובר) ב-40 אלף ומספר עמד על 751 אלף - התחזיות היו לנתון גבוה יותר של 778 אלף בקשות חדשות.

הנשיא דונלד טראמפ ויו"ר הפד ג הנשיא דונלד טראמפ ויו"ר הפד ג'רום פאוול | צילום: בלומברג הנשיא דונלד טראמפ ויו"ר הפד ג

תגיות