אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שידוך הולם: אורית לבנת חזרה לייצר תיקים צילום: אוהד רומנו

שידוך הולם: אורית לבנת חזרה לייצר תיקים

מעצבת התיקים, ששבה אחרי כמעט שמונה חודשים להודו ליצור תיקים במפעל הקטן שלה, משלבת בין מלאכות יד הודיות לבין דגמים מערביים. התוצאה מרהיבה

04.11.2020, 06:39 | עילית מינמר

אחרי כמעט שמונה חודשים חזרה אורית לבנת להודו, ליצור תיקים במפעל הקטן שלה בפושקר. כבר יותר מארבעה שבועות שהיא שם, עם העובדים שלה, מחפשת רקמות, יוצרת תכשיטים והדפסים בבדים, מחברת חומרים ומעצבת תיקים למותג שלה One One Five world, שכל אחד מהם הוא יחיד במינו.

קראו עוד בכלכליסט

המסע של לבנת, בת 60, להודו החל רק לפני שלוש שנים. עד אז, היא מספרת בשיחה אתה מפושקר, לא חשבה שכף רגלה תדרוך שם. שנים ניהלה משרד מיתוג בארץ, ואהבתה לצילום הובילה אותה לטיולים ולתיעוד מסעותיה. הודו כבשה אותה בהדרגה. באחד מביקוריה נקלעה לחנות רקמות בפושקר ושם, היא מספרת "כל הגוף שלי רעד במשך 20 דקות". מהרגע הזה ואילך החלה לחקור רקמות ברחבי הודו. "מצאתי אלמנטים של אמנות מודרנית, מסורות של תרבות של שבטים שונים, סיפורי קאסטות, אנשים צורות, צבעים. עולם ומלואו. אבל אז עוד לא ידעתי מה אני עושה עם זה".

תיקים של One One Five”.  משלבים מלאכות עם מסורת של אלפי שנים, צילום: אוהד רומנו תיקים של One One Five”. משלבים מלאכות עם מסורת של אלפי שנים | צילום: אוהד רומנו תיקים של One One Five”.  משלבים מלאכות עם מסורת של אלפי שנים, צילום: אוהד רומנו

בסוף החליטה ללכת לכיוון של תיקים ויצרה במפעל מקומי שם שמונה תיקים. "התרגשתי מהכל: מהדפסים של חותמות עץ, מסוגי הבדים השונים ומהאריגה שלהם". אף שהתיקים הראשונים הללו, לא היו מה שכיוונה לו, לבנת המשיכה לחקור, ליצור ולהתנסות.

עבודות היד המסורתיות בהודו נוכחות בכל אחד מהתיקים: כמו פאזל גדול לבנת מרכיבה את החלקים לכדי שלם אחד, בדים עשירים מודפסים בפרינטים שהיא יוצרת, עורות, ורקמות שונות שהיא מוצאת ומחברת ביניהן ותכשיטים שהיא מפרקת ומעניקה להם חיים חדשים.

תיק של אורית לבנת, צילום: אוהד רומנו תיק של אורית לבנת | צילום: אוהד רומנו תיק של אורית לבנת, צילום: אוהד רומנו

לבנת מעידה שהיא אוהבת את החיבור בין מזרח למערב: "התיקים מערביים, אבל מורכבים מטכניקות וחומרים בני אלפי שנים שאני מוצאת בכפרים נידחים ומלאכות יד שכמעט נעלמו מן העולם". העבודה על כל תיק אורכת יום ולעתים אף יומיים ושלושה, ומשלבת אמנות מהמזרח ומהמערב: כך למשל תיקים עם הדפסים אבסטרקטיים שיצרה לבנת, ביחד עם רקמות מבגדים שמכינים כנדוניה לחתונה. וחיבור הרקמות השונות יוצר סיפור חדש.

התכשיטים שלבנת משתמשת בהם אינם רק קישוט דקורטיבי. הם מקבלים תפקיד פונקציונאלי: צמידים יכולים לשמש כידיות, עגילים יכולים ליהפך למגיני התחתית לתיק או לקישוט הרוכסן וההדפסים שלבנת יוצרת מגולפים על בלוק העץ ונטבלים בפיגמנט צבע טבעי. ההדפס הידני אינו אחיד וכך טמון סוד יופיו. מחירים: 189־3,500 שקל.

oneonefive.world

  

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות