אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביג עתרה לבג"ץ נגד האפליה בפתיחה בין חנויות הרחוב לחנויות במתחמי הקניות

ביג עתרה לבג"ץ נגד האפליה בפתיחה בין חנויות הרחוב לחנויות במתחמי הקניות

לטענתה של ביג התיקון לסעיף בתקנות המיוחדות להתמודדות עם נגיף הקורונה התקבל "בהליך חריג ותוך עקיפת הפיקוח הפרלמנטרי", והיא דורשת הסבר מדוע אינו מבוטל; הבוקר נפתחו עשרות חנויות, תורים ארוכים נמתחו לאורך הרחובות

08.11.2020, 13:14 | אורנה יפת

אחרי שנואשה מהממשלה, הגישה הבוקר (א') ביג מרכזי קניות, עתירה לבג"ץ נגד המדינה בעניין פתיחת חנויות במרכזים פתוחים. העתירה היא נגד חברי קבינט הקורונה, משרד הבריאות ומשטרת ישראל. ביג ביקשה גם מתן צו על תנאי וצו ביניים.

קראו עוד בכלכליסט

בעתירה מבקשת מבית המשפט לחייב את  הממשלה לנמק מדוע לא מבוטלת ההוראה בתקנות הקורונה החדשות, המבחינה בין חנויות רחוב בערים לבין חנויות רחוב השוכנות במתחמי קניות פתוחים הפונות לאוויר הפתוח, "בהיותה אבחנה מפלה, בלתי שוויונית ושרירותית".

לטענתה של ביג התיקון לסעיף 9 בתקנות המיוחדות להתמודדות עם נגיף הקורונה התקבל "בהליך חריג ותוך עקיפת הפיקוח הפרלמנטרי" והיא דורשת הסבר מדוע אינו מבוטל.

ביום חמישי האחרון, לאחר שהממשלה החליטה לפתוח את חנויות הרחוב במרכזי הערים הבוקר, ולהשאיר את מתחמי הקניות סגורים, מצאה קבוצת ביג לקונה בתקנות והודיעה ליועץ המשפטי לממשלה כי ההגדרות שנקבעו בטיוטת התקנות מתייחסות לקניון בלבד, בעוד מתחמי הקניות שלה מעולם לא הוגדרו קניון, ועל כן התקנות אינן נוגעות לביג והיא תפתח את החנויות ביום ראשון.  

חי גאליס, מנכ"ל ביג חי גאליס, מנכ"ל ביג חי גאליס, מנכ"ל ביג

כאשר בממשלה גילו כי קיימת לקונה בתקנות, מיהרו לבצע משאל טלפוני לפני כניסת השבת ולתקן את ההגדרות בתקנות, תוך הסבר מדויק ומפורט בנוגע למתחמי קניות פתוחים. במסמך עליו חתום ראש הממשלה בנימין נתניהו, תקנה הממשלה את תקנה מספר 2 וקבעה כי פתיחת החנויות מותרת ל"חנות רחוב, למעט חנות הפועלת בקניון, במתחם קניות פתוח, בשוק קמעונאי או ביריד. לעניין זה, 'מתחם קניות פתוח' – מתחם קניות שאינו קניון ושכולל 20 חנויות או בתי עסק לפחות ומופעל באמצעות חברת ניהול", נקבע בתיקון לתקנות.  

בשלב זה, ואחרי שהשוכרים ביקשו מקבוצת ביג הסבר האם המרכזים שלה ייפתחו או לא יפתחו, שלח אמש (ש') חי גאליס, מנכ"ל הקבוצה מכתב לשוכרים בו הודיע כי "בביג בוחרים להפסיק ולשחק שוטרים וגנבים עם ממשלת ישראל ולשים את מבטחנו בבית המשפט הגבוה לצדק. אין ולא היה ולא יהיה שום בסיס חוקי או הגיוני ( וכנראה ההפך הוא הנכון), להבדיל בין חנויות רחוב במקומות שונים. אין ולא היתה מעולם שום הגדרת רישוי בחוק שמסוגלת למנוע ממרכז פתוח שאינו מתפקד כמתחם סגור להמשיך ולהתנהל כמקבץ חנויות רחוב. אנו יכולים להמשיך ולשחק ולאפשר על פי התקנות החדשות לעד 20 חנויות להיפתח ולהתפטר מתפקידנו כחברת הניהול (הקורונה תוקפת רק במתחם מנוהל...), אולם לדעתנו זה משחק אווילי, לא מכובד ולא מכבד".

במכתב כתב עוד גאליס: "לאור חוסר הבהירות והבקשות שלכם לעדכון, לאור אובדן הדרך של ממשלת ישראל, להלן העדכון שלנו...כפי שהינכם יודעים אור ליום שישי בבוקר הגשנו בפני היועץ המשפטי לממשלה מכתב שמבקש להבהיר (זאת לאור העובדה שאנו שומרי חוק, יכולנו לפתוח ללא) כי לאור התקנות שפרסמה הממשלה ביום חמישי, אנו מוצאים את עצמנו כרשאים לפתוח גם את החנויות הלא חיוניות במרכזי ביג, שכן מרכזי ביג לא הוגדרו מעולם כקניון או קניון לא מקורה.

חנויות רחוב הבוקר באור יהודה חנויות רחוב הבוקר באור יהודה חנויות רחוב הבוקר באור יהודה

"הממשלה, במקום להתמודד עם טענה זו ולהבין שאין באמת אפשרות חוקית או סיבה מהותית הגיונית ליצור הבדלה בין חנויות הפועלות באוויר הפתוח, בחרה להמשיך ולהילחם בבעלי העסקים ובעובדים במתחמים הפתוחים, בכם, בעלי העסקים, שמחזיקים את המשק הישראלי. במקום להודות בטעות ולתקן את העוול שגרמו בהחלטתם, החליטה הממשלה או הקבינט לחדד ולהחריף את המלחמה בכולנו (משל "אנחנו נראה לכם מי כאן הבוס"). כך הלכה והמציאה ופרסמה תקנות חדשות, עדכניות, יצירתיות במיוחד, ממש לפני כניסת השבת (התנהלות מדהימה ויוצאת דופן. אנו עוד זוכרים בערגה את נאומו של הפרויקטור גמזו כשנכנס לתפקידו ובו אמר ובצדק, 'העם איבד את אמונו בניהול המשבר כתוצאה מחוסר הגיון בהנחיות').

"לפיכך "אנו מבקשים להבהיר, מרכזי ביג פתוחים, הם מעולם לא נסגרו מעצם היותם מתחמים פתוחים, שחנויות חיוניות (כפי שהוגדרו בתקנות הסגר) המשיכו לפעול לאורך כל תקופת הסגר. הנכם מוזמנים לקבל כל החלטה בדבר פתיחת החנויות החל ממחר, כמו כלל יתר חנויות הרחוב, אולם אני שב ומזהיר כי משטרת ישראל מקיימת אכיפה נוקשה ובררנית כפי שעשתה זאת עד כה על פי הנחיות הממשלה ושמה לעצמה מטרה למנוע את פעילותכם במתחמים הפתוחים בכל דרך".

עשרות חנויות נפתחו, תורים ארוכים נמתחו לאורך הרחובות

בכניסה לחנויות הרחוב שכן נפתחו הבוקר נרשמו תורים ארוכים במיוחד. רשתות וחנויות האופנה נסגרו בספטמבר, כאשר מזג האוויר בחוץ עוד היה חם, אך בשבוע האחרון החלו גשמים והציבור מעוניין להצטייד בפריטים חמים.

בסרטון ששלח היום תמיר בן שחר ממשרד צ'מנסקי בן שחר, נראים עשרות בני אדם מממתינים בתור ארוך להיכנס לחנות פוקס ברחוב יפו בירושלים. לדברי בן שחר, האמירה של משרד הבריאות שבמרכזי המסחר החנויות גדולות יותר מחנויות רחוב, היא נכונה, כמו גם העובדה שמרכזי המסחר מושכים אליהם יותר לקוחות מאשר רחובות העיר, אך "בפועל, ברחוב יפו בירושלים התופעה הפוכה. אלפי לקוחות ברחוב".

פוקס פתחה הבוקר עשרות חנויות של הקבוצה, רובן ברחובות ראשיים, אך גם במרכזים מסחריים. כך לדוגמא חנויות פוקס, פוקס הום, ללין, צילדרנס פלייס ושילב נפתחו במרכזי צים אורבן לייף בערד, בית שאן ואום אל פאחם; צים פתחה הבוקר 4 מתחמים קניות, גם בנתיבות, ועשרות חנויות אופנה ורשתות אחרות נפתחו בהן. בין היתר פועלות במרכזים חנויות של דלתא, קיווי, הוניגמן, קרייזי ליין, נעלי נמרוד, סקופ, מגה ספורט, רוזן אנד מינץ, כפר השעשועים, אופיס דיפו, סלקשיין אופנה, ביגוד, את לבני נשים, אלדו, סטימצקי ורבות אחרות. בתוך כך, נפתחו הבוקר גם כל מרכזי ביג הפתוחים וגם המרכזים הפתוחים של מליסרון ובהם בילו סנטר, נוף הגליל בנצרת וחוצות המפרץ. חלק מהחנויות בהן הן חנויות חיוניות שפעלו במשך כל הסגר.

גם במרכזי הקניות של ביג וצים ניסו הבוקר לחזור לשגרה אלא שמשטרת ישראל שיגרה כוחות גדולים למתחמי הקניות כדי לאכוף את התקנות. כך במרכז ביג קריות סיירו שוטרים עם כלבים ולדברי השוכרים המשטרה שלחה את יחידת הכלבנים כדי למנוע את פתיחת החנויות.

בהתאגדות רשתות המסחר והאופנה הופתעו מהתנהלות המשטרה הבוקר. "אני ממליץ לשר אוחנה גם להפעיל את הימ"מ", אמר שחר תורג'מן יו"ר ההתאגדות. "לא מספיק כלבים. אני ממליץ לו להפעיל את כל הכח ולשלוח גם את הימ"מ וגם את יחידת המסוקים והסוסים. השר אוחנה גיבור על האנשים הנורמטיבים ששמרו חוק ולא הפרו שום כלל, ואשר לא בגללם התחלואה עלתה. בושה וחרפה למשטרת ישראל ולשר העומד בראשה. נגד פתיחת בתי הכנסת והר הבית וחתונות אוחנה לא שלח אף שוטר. אבל נגד האנשים ששמרו על כל הכללים הוא שולח כלבנים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות