אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת הכלכלה אישרה: מסגרות כרטיסי האשראי יקוצצו ב-45% עד סוף השנה צילום: שאטרסטוק

ועדת הכלכלה אישרה: מסגרות כרטיסי האשראי יקוצצו ב-45% עד סוף השנה

הוועדה אישרה את המתווה החדש והמרוכך של משרד האוצר ובנק ישראל; המסגרת תעמוד על לפחות 7,500 שקל; יו"ר ועדת הכלכלה: "באנו לכאן בידיים נקיות כדי לעודד תחרות, אבל לא בכל מקרה"

10.11.2020, 11:09 | עירית אבישר

עכשיו זה רשמי, המתווה לקיצוץ במסגרות בכרטיסי אשראי ללקוחות בנק הפועלים ולאומי התעדכן, ורוכך מעט. ועדת הכלכלה אישרה הבוקר את המתווה החדש של משרד האוצר ובנק ישראל, שהשתנה בעקבות משבר הקורונה. 

קראו עוד בכלכליסט

במסגרת חוק שטרום אמורים שני הבנקים הגדולים להפחית מחצית ממסגרות בכרטיסי אשראי ללקוחותיהם עד סוף השנה, אולם בעקבות המשבר פרסם שר האוצר ישראל כץ מתווה מעט מרוכך יותר, שפורסם לראשונה ב"כלכליסט". לפי המתווה הבנקים יקצצו של 45% במסגרות, ורף המסגרת המינימלי גדל מ-5,000 שקל ל-7,500 שקל. המתווה החדש יהיה תקף לשנה, ובשנת 2022 יחזור למתווה המקורי.

(ארכיון), צילום: שאטרסטוק (ארכיון) | צילום: שאטרסטוק (ארכיון), צילום: שאטרסטוק

יו"ר הוועדה יעקב מרגי (ש"ס) אמר: "למרות שיש שינוי מגמה בצו, רעידת אדמה אין כאן. באנו לכאן בידיים נקיות כדי לעודד תחרות, אבל לא בכל מקרה. אם אנחנו עלולים לגרום נזק או להחטיא את המטרה, אפשר להוריד את הקצב. יש פה שינוי קטן שחברות האשראי יכולות לחיות איתו והבנקים לא יצאו עם מלא תאוותם בידם".

יובל טלר מאגף התקציבים במשרד האוצר הסביר כי המתווה המוצע מהווה פשרה בין הרצון למנוע פגיעה באוכלוסיה שנפגעה במשבר ועדיין לקדם את התחרות: "בימים כתיקונם לא היינו כאן, אבל אנחנו כאן כי הסביבה הכלכלית השתנתה. אנחנו רוצים להגן על האוכלוסיה החלשה ולהמשיך בתחרות. בניתוח שביצענו עם כל המספרים המתווה מאוזן, ואנחנו מצליחים לאזן בין שני הדברים".

דרור שטרום שעמד בראשות ועדת שטרום הציג בועדה נתונים ולפיהם ישנה ירידה בצריכת האשראי, ולכן לדבריו הקיצוץ לא יפגע בלקוחות. "לא סתם משרד האוצר ובנק ישראל חיכו כמה חודשים עם גיבוש מתווה חדש, כי רצו לבדוק את השפעת המשבר. אם היינו רואים זינוק באשראי ובריביות, הייתי אומר לעצור. אנחנו רואים שהציבור חכם, הביקוש לאשראי ירד. הקיצוץ במסגרות לא יביא לפגיעה אמיתית, והשינוי שנעשה במתווה זה רק כדי לקחת מקדם ביטחון".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות