אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איקאה נגד יולי אדלשטיין: אשר פתיחת הסניפים או הורה על סגירת רשתות דומות צילום: רועי רובינשטיין

איקאה נגד יולי אדלשטיין: אשר פתיחת הסניפים או הורה על סגירת רשתות דומות

לטענת הרשת, אף אחת מרשתות הסטוק וה-DIY הפתוחות אינה עומדת בדרישת משרד הבריאות הקובעת כי בכדי לעמוד בהגדרת חנות חיונית לתחזוקת הבית, צריך שעיקר פעילות החנות תהיה מכירת מוצרים "כגון נורות, מוצרי אינסטלציה הנרשים עבור תיקונים דחופים וכדומה"

15.11.2020, 17:09 | נורית קדוש

איקאה יוצאת נגד שר הבריאות יולי אדלשטיין ודורשת: אשר פתיחת הסניפים, או הורה על סגירת רשתות ה-DIY ורשתות הסטוק. לטענת איקאה, אף אחת מרשתות הסטוק וה-DIY אינה עומדת בדרישת משרד הבריאות הקובעת כי בכדי לעמוד בהגדרת חנות חיונית לתחזוקת הבית, צריך שעיקר פעילות החנות תהיה מכירת מוצרים "כגון נורות, מוצרי אינסטלציה הנרשים עבור תיקונים דחופים וכדומה".

קראו עוד בכלכליסט

שר הבריאות יולי אדלשטיין, צילום: אלי מנדלבאום שר הבריאות יולי אדלשטיין | צילום: אלי מנדלבאום שר הבריאות יולי אדלשטיין, צילום: אלי מנדלבאום

דחיית פתיחת החנות שלוש פעמים מהמועד המקורי, הובילה את איקאה לפנות הערב למשרד הבריאות בדרישה לקבל את עמדת המדינה בבג"ץ רשתות התאורה ובבג"ץ מרכזי הקניות הפתוחים. "לא ניתן לקבל את המצב הכאוטי השורר היום, ולפיו איקאה מופלית לרעה ביחס לרשתות אחרות".

במכתב ששלחו עורכי הדין יאיר עשהאל ונגה גל ממשרד אפרים אברמזון, טוענת איקאה כי העובדה שרשתות וחנויות מסחריות מסויימות פועלות כרגיל, ואילו על אחרות נאסר הדבר, שעה שאין יסוד בדין לאבחנה ביניהן, אינה יכולה לעמוד במבחן הביקורת.

עורכי הדין טוענים כי איקאה עומדת על כך שמשרד הבריאות ישנה את עמדתו ויכיר בכך שאיקאה רשאית להפעיל את חנויותיה בהתאם למתווה הפתיחה החלקית שהוצג על ידה למשרד, ולחלופין כי המשרד יודיע לרשתות האמורות כי חל עליהן איסור להפעיל את חנויותיהן.

הסיבה לפניית איקאה נעוצה במכתב ששלח משרד הבריאות לרשת בסוף השבוע האחרון, בו נטען כי לשם עמידה בדרישת התקנות, צריך להיות מדובר בחנות שעיקר פעילותה במכירת מוצרים כמפורט.

כזכור, ביום שלישי שעבר בשעות הצהרים הודיעה החברה כי תפתח את סניפיה, במתכונת חלקית, שאינה כוללת את אולמות התצוגה, המסעדות וממלכת הילדים. את הפתיחה נימקה החברה בכך שיש בידה חוות דעת משפטית הקובעת כי עיקר פעילות הרשת הינה מכירת מוצרים חיוניים לתחזוקת הבית. החברה ציינה כי תפתח רק את המחלקות המציעות מוצרי חשמל למטבח, נורות, מזון, מטבחים, כלי עבודה, ברזים, מוצרי גיהוץ, סוללות וכלי אוכל. אולם כעבור שעות ספורות, הודיע משרד הבריאות כי לא יאפשר זאת.

"משרד הבריאות לא נתן אישור לפתיחת החנות. עמדת המשרד היא כי חנות רהיטים ובכלל זה איקאה, אינה מקום שעיקר עיסוקו מכירת מוצרים חיוניים לתחזוקת הבית", נמסר מהמשרד. מנגד, נטען בסביבת איקאה, כי משרד הבריאות אינו הסמכות לקבוע זאת והחלטת הרשת לפתוח רק את קומת המוצרים העונים להגדרת "מוצר חיוני", מאפשרת את הפתיחה.

איקאה הדגישה במכתבה, כי בהתאם למתווה המתוכנן בחרה החברה לפתוח את חנויותיה כך שבאי החנות יופנו באופן מיידי "למרקט הול", כלומר לאזור בו אופי הקנייה הוא שהלקוחות אוספים את המוצר במקום וממשיכים בתנועה ולא מתעכבים זמן רב. זאת בשונה מקנייה באולמות התצוגה, שבה, מטבע הדברים, הלקוחות מתעכבים יותר זמן בבחינת המוצרים השונים.

"העמדה הפרשנית שהציג משרד הבריאות לראשונה, חסרת יסוד לגופה ואינה עומדת במבחן המציאות. עמדת משרד הבריאות האמורה מתעלמת מהמתווה שהציגה איקאה", טוענת הרשת. עוד נטען כי "משרד הבריאות התחמק בתשובתו מהתייחסות לרשתות השונות ולעמידתן בדרישה לפי פרשנותו שלו". הרשתות אליהן מתייחסת איקאה הן הום סננטר, Ace, עמינח; IDdesign, ביתילי, רהיטי דורון, 4chef, מקסטוק, חנויות הסטוק למיניהן ועוד.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות