אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סיכום בקבינט הקורונה: חידוש לימודים בכיתות ה'-ו' בשבוע הבא, מרכזי הקניות ייפתחו מיידית צילום: עיריית תל אביב-יפו

דיווח שוטף

סיכום בקבינט הקורונה: חידוש לימודים בכיתות ה'-ו' בשבוע הבא, מרכזי הקניות ייפתחו מיידית

ראש הממשלה ושר הביטחון סיכמו לקדם פתיחה של מערכת החינוך ביישובים ירוקים וצהובים החל מהשבוע הבא, ופתיחה מיידית של מתחמי קניות פתוחים. כמו כן, בדיון יצטרכו להכריע השרים בנוגע לסגר לילי ביישובים כתומים ואפשרות לסגר כולל ביישובים אדומים; נתניהו: שוחחתי עם פוטין במטרה להביא גם את החיסון הרוסי

16.11.2020, 19:57 | כלכליסט ו-ynet

נגיף הקורונה – תמונת מצב בארץ ובעולם

מספר נדבקים 

חולים קשה ובינוני 

19:55 - משרד הבריאות: 568 אובחנו כחולי קורונה מחצות, שיעור החיוביים - 2%

משרד הבריאות עדכן כי מחצות אובחנו בישראל 568 חולי קורונה חדשים. אתמול אובחנו 620 חולים ב-24 שעות. שיעור הנבדקים החיוביים מתוך כ-29 אלף בדיקות שפוענחו עומד על 2%. בישראל ישנם 7,871 נשאי קורונה פעילים, מהם מאושפזים בבתי החולים 571 חולים. מצבם של 320 בני אדם מוגדר קשה ו-128 מחוברים למכונות הנשמה. מפרוץ המגפה אובחנו בישראל 324,644 חולי קורונה, מתוכם נפטרו מסיבוכי הנגיף 2,734 בני אדם.

19:15 - נתניהו: שוחחתי עם פוטין במטרה להביא גם את החיסון הרוסי

זמן קצר לאחר שקבינט הקורונה הצביע על ההקלות, ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס הערב מסיבת עיתונאים במשרד ראש הממשלה, שבה אמר כי שוחח עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין במטרה לייבא את החיסון הרוסי, "ספוטניק 5", לישראל. ynet העביר את הדברים בשידור ישיר.

נתניהו פתח את דבריו ואמר: "אני בטוח ששמעתם את החדשות המצוינות של חברת מודרנה, על כך שפיתחה חיסון לקורונה ביעילות של 94.5%. כבר בחודש יוני אישרתי עם שר הבריאות יולי אדלשטיין את החתימה עם מודרנה על אספקת החיסונים לישראל - שתהיה אחת המדינות הראשונות לקבל את החיסונים".

"ביום שישי האחרון", הוסיף נתניהו, "חתמנו גם עם חברת פייזר על 8 מיליון חיסונים ל-4 מיליון אזרחים. הערב שוחחתי עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין על האפשרות לרכוש את החיסון שלהם. לא מדובר בעוד שנים - אלא בכמה חודשים".

18:40 - ראש הממשלה נתניהו בהצהרה לתקשורת

18:30 - קבינט הקורונה הכריע: חידוש לימודים בכיתות ה'-ו' בשבוע הבא, מרכזי הקניות ייפתחו מיידית

קבינט הקורונה אישר הערב (יום ב') את החזרת תלמידי כיתות ה'-ו' וי"א-י"ב ביישובים ירוקים וצהובים ללימודים, ואת פתיחתם המיידית של מרכזי הקניות הפתוחים ביישובים הירוקים. לפי החלטת הקבינט, תלמידי ה'-ו' יחזרו לכיתות ביום שלישי הבא (24 בנובמבר), בעוד שתלמידי י"א-י"ב יחזרו ביום שלישי בשבוע שלאחר מכן (1 בדצמבר).

ביישובים הכתומים, כך סיכמו נתניהו וגנץ, יוטל סגר לילי בכפוף לקידום חקיקה, וביישובים האדומים יורחבו הקריטריונים להטלת סגר כללי. ראש הממשלה ושר הביטחון גם סיכמו כי נציגי הקניונים יגבשו פיילוט להפעלת קניון אחד בצורה מצומצמת. בכפוף להצלחתו, יוחלט על מועד פתיחת הקניונים בהמשך. לפי שעה מסתמן שהצעתו של ראש הממשלה נתניהו לסגירת החנויות בשעה 19:00 לא תעלה להצבעה בקבינט הערב. 

נתניהו וגנץ, צילום: איי פי נתניהו וגנץ | צילום: איי פי נתניהו וגנץ, צילום: איי פי

בדיון הוצגה לשרים הצעה שבה הוצע לקצר את פרק הזמן להכרזה על יישוב אדום "אזור מוגבל", דבר שמאפשר הטלת סגר עליו, וכן לקדם את הליך החקיקה להחמרת הקנסות, כפי שכבר הוצע פעמים רבות בדיוני הקבינט בעבר.

 

שר החינוך יואב גלנט ביקש להתחיל את הפתיחה ביום א' הקרוב ובזה שלאחריו. "אין צורך לדחות את זה", אמר. "אני מבקש בנוסף לכלול את כיתות י' ולבסוף גם להחזיר את חטיבות הביניים". לפי הצעתו של גלנט, כיתות ה'-ו' יחזרו ללימודים כבר ביום א' הקרוב, 22 בנובמבר, כיתות י'-י"ב יחזרו ב-29 בנובמבר ותלמידי החטיבות יחזרו ב-6 בדצמבר.

 

שר הבריאות אדלשטיין אמר שהוא "יכול לחיות עם פתיחת הביגים", כלשונו. "לגבי החינוך, אני חושב שזה מוקדם מדי", הוא הוסיף. "אני מבקש שיהיה על זה דיון ולא יודע להצביע עכשיו על צעדים לעוד שבועיים-שלושה".השרה מירב כהן אמרה מצידה שהיא מבקשת לשמוע את עמדת משרד הבריאות, שכן ההסכמות בין גנץ לנתניהו לא הולמות את המתווה שהוצע על-ידי משרד הבריאות בשום צורה.

 

17:30 - נתניהו וגנץ סיכמו על חזרה חלקית לכיתות ביישובים ירוקים וצהובים

ראש הממשלה סיכם עם שר הביטחון על החזרת תלמידי כיתות ה'-ו' וי"א-י"ב לכיתות ביישובים ירוקים וצהובים: תלמידי ה'-ו' יחזרו לכיתות ביום שלישי הבא (24 בנובמבר), בעוד שתלמידי י"א-י"ב יחזרו ביום שלישי בשבוע שלאחר מכן (1 בדצמבר). השניים סיכמו גם על הגעה לפתרון לבדיקת צוותי ההוראה. הסיכום יעלה להצבעה בקבינט הקורונה בהמשך הערב.

בנוסף, סיכמו נתניהו וגנץ על פתיחתם המיידית של מתחמי הקניות הפתוחים ובהם "ביג" ביישובים המוגדרים ירוקים. עד היום לא הותרה פתיחת מרכזי קניות פתוחים שבהם יותר מ-20 חנויות.

ביישובים הכתומים, כך סיכמו נתניהו וגנץ, יוטל סגר לילי, וביישובים האדומים יורחבו הקריטריונים להטלת סגר כללי. ראש הממשלה ושר הביטחון גם סיכמו כי נציגי הקניונים יגבשו פיילוט להפעלת קניון אחד בצורה מצומצמת. בכפוף להצלחתה, יוחלט על מועד פתיחת הקניונים בהמשך. לפי שעה מסתמן שהצעתו של ראש הממשלה נתניהו לסגירת החנויות בשעה 19:00 לא תעלה להצבעה בקבינט הערב.

תלמידים בכיתה, צילום: רויטרס תלמידים בכיתה | צילום: רויטרס תלמידים בכיתה, צילום: רויטרס

עם הצגת הסיכומים בינו לבין גנץ, ביקש נתניהו להעיר כי במקרה שתיראה מגמת עלייה מהירה, הכל ייעצר, כלשונו. "דיברתי עם סבסטיאן קורץ (קנצלר אוסטריה), שאלתי אותו 'למה סגרת את בתי הספר?'", אמר נתניהו. "הוא אמר 'בדקנו וגילינו שיש תחלואה'. יש אצלם תחלואה גבוהה מאוד. שאלתי את הנשיא פוטין, שאמר לי שברוסיה, בחלק מהמקומות הכול סגור. במוסקבה עד כיתה ו' פתוח. אני מציע שיהיה לנו עד יום שלישי, זה זמן לראות מה מתפתח אצלנו".

15:00 - ליברמן: "זה לא קבינט, זה קבינט של אימפוטנטים"

ח"כ אביגדור ליברמן תקף בישיבת סיעת ישראל ביתנו את קבינט הקורונה ואמר כי "זה לא קבינט, זה קבינט של אימפוטנטים. הכל אישי ופוליטי". לדבריו, "חייבים לפתוח את כל הכיתות, מכיתה א' עד יב' ומבית ספר יסודי עד תיכון. מה שצריך לעשות זו בדיקה שבועית לצוות המורים ולצוות הפדגוגי". יו"ר ישראל ביתנו הוסיף: "אני קורא לשלטון המקומי לשבת עם ארגוני המורים ולא לחכות, לקבל החלטה מושכלת ולהתעלם מהממשלה, הקיבינט והסחבת הבלתי נגמרת".

14:00 - שיא בתשלום קנסות קורונה: 3.7 מיליון שקל בשבוע האחרון

 

המרכז לגביית קנסות ברשות האכיפה והגבייה, המופקד על גביית קנסות הקורונה שמטילה המשטרה, מדווח כי בשבוע האחרון (מה-8.11 עד ליום 15.11) שולם סכום שיא של 3.7 מיליון שקל על ידי אזרחים שקיבלו דוחות בגין אי שמירה על הנחיות הקורונה. השיא הקודם, מלפני שבועיים עמד על סכום של 3 מיליון שקל בשבוע.

עד כה שילמו האזרחים סכום של כ-41.7 מיליון שקל בגין כ-91 אלף קנסות, בעוד שמתחילת המשבר חולקו 376,818 קנסות בסכום כולל של כ-219 מיליון שקל. לחלק ניכר מהקנסות שניתנו יש פרק זמן לתשלום של 90 ימים ממועד קבלת הקנס, כך שרוב הקנסות שחולקו ניתן עדיין לשלמם ללא תוספת פיגורים בגובה של 50% כקבוע בחוק.

11:15 - פרופ' סגל: "פתיחת א'-ד' לא העלתה התחלואה; אפשר לפתוח בתי ספר, אבל לא קניונים"

למרות מגמת העצירה במספר המאומתים - אין להתקדם לעוד הקלות: פרופ' ערן סגל, מרכיב מודל חיזוי הקורונה של מכון ויצמן למדע, אמר הבוקר (ב') כי שבועיים אחרי שלב ההקלות השני, לא נראית עלייה נוספת משמעותית במספר הנדבקים בנגיף הקורונה, וכי מקדם ההדבקה עדיין נמצא מתחת ל-1. עם זאת, הוא מסביר כי יש להמתין עם הקלות נוספות כמו פתיחת קניונים אך אומר שניתן לפתוח את מערכת החינוך.

"כשאנחנו מסתכלים על כלל המאושפזים, לא רק במצב קשה, אלא גם במצב קל ובינוני, אנחנו מקבלים מדד אמין ויציב שמקדם ההדבקה שלו הוא מתחת ל-1. אני חושב שאנחנו צריכים להיות זהירים ולהמתין עם פעולות נוספות ועם פתיחת קניונים ומסחר. דברים אלה כנראה יעלו מאוד את מקדם ההדבקה", הוא אומר באולפן ynet.  "הפעולה החריגה בעניין הזה היא מערכת החינוך. בניגוד למסחר ולעסקים, שאותם אפשר לפצות בכסף, את הילדים במערכת החינוך אי אפשר לפצות בכסף על הזמן שעבר. גם ברמה הערכית, המדינה צריכה לשים בראש סדר העדיפויות שלה את החינוך".

 

10:45 - 11 מ-20 היישובים עם מספר המאומתים הגבוה ביותר - במגזר הערבי

הקורונה מתפשטת במגזר הערבי ביתר שאת בשבוע האחרון. מבין 20 היישובים בהם התגלו מספר המאומתים הגבוה ביותר בשבוע האחרון, 11 הם מהמגזר הערבי.

בראש הרשימה נמצאת ירושלים עם 500 חולים חדשים, לאחר מכן נצרת עם 210 חולים חדשים והיישוב בוקעתא עם 194 חולים חדשים. המצב אף חמור יותר כאשר בוחנים את מספר החולים הפעילים ביחס ל-10,000 תושבים - 35 הערים המובילות בקטגוריה זו הן מהמגזר הערבי. בראש הרשימה נמצאים היישובים בוקעתא עם 371 חולים לכל 10,000 תושבים, מסעדה עם 118 חולים לכל 10,000 תושבים ומג'דל שמס עם 98 חולים לכל 10,000 תושבים. (דורון ברויטמן)

הישובים המובילים במספר החולים החדשים בשבוע האחרון 

8:30 - 613 נדבקים חדשים בקורונה אובחנה אתמול

613 נדבקים חדשים בקורונה אובחנו אתמול (א') ומאז חצות נוספו עוד 68 מאובחנים. כך עולה מנתוני משרד הבריאות שפורסמו הבוקר. שיעור החיוביים עומד על 2.7% מתוך 23,553 בדיקות שתוצאותיהן התקבלו אתמול.

532 חולי קורונה מאושפזים בבתי החולים. מספר החולים קשה ירד ל-294 ומספר המונשמים נותר יציב על 130 מאושפזים. מספר הנפטרים מתחילת המגפה עומד על 2,732 בני אדם. 

בדיקת קורונה, צילום: איי אף פי בדיקת קורונה | צילום: איי אף פי בדיקת קורונה, צילום: איי אף פי

קבינט הקורונה שהתכנס אתמול במשך יותר משש שעות לא הצליח להגיע להחלטות בנוגע להגבלות חדשות או פתיחה נוספת של מערכת החינוך. במהלך הדיון, שארך שש שעות, שר החינוך יואב גלנט טען שיש להחזיר עוד תלמידים לבתי הספר מכיוון שבמערכת החינוך נרשמה ירידה בתחלואה, למרות הפתיחה החלקית של בתי הספר והגנים. ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, התנגדה למהלך וטענה כי מדובר ב"חוסר אחריות". עם זאת, רוב שרי הקבינט תמכו בהחזרת תלמידי כיתות ה'-ו' וי"א-י"ב לבתי הספר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות