אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היועמ"ש לשר האוצר: מנה בדחיפות חשב כללי צילום: מוטי קמחי

היועמ"ש לשר האוצר: מנה בדחיפות חשב כללי

מנדבלבליט כתב לכץ כי "לא ניתן להותיר את תפקיד החשב הכללי לא מאויש. על כן אבקשך לפעול להטלת תפקידי החשכ"ל באופן דחוף על עובד מעובדי משרדך וזאת עד למינוי קבוע, שאף אותו יש לאייש בדחיפות"; הפלונטר הפוליטי לא מאפשר אישור מינוי מחליף לרוני חזקיהו שפרש מהתפקיד בסוף אוקטובר

19.11.2020, 22:07 | עמרי מילמן

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט פנה היום (ה') לשר האוצר ישראל כץ בדרישה כי ימנה חשב כללי מעובדי המשרד עד למינוי קבוע, שגם אותו יש לבצע בדחיפות. לדברי מנדלבליט במכתב חריף ששלח לכץ, "לא ניתן להותיר את תפקיד החשב הכללי לא מאויש. על כן, אבקשך למצער לפעול להטלת תפקידי החשב הכללי באופן דחוף על עובד מעובדי משרדך, וזאת עד למינוי קבוע, שאף אותו יש לאייש בדחיפות".

קראו עוד בכלכליסט

כזכור, החשב הכללי לשעבר רוני חזקיהו סיים את תפקידו בסוף חודש אוקטובר, ומאז לא מונה לו מחליף. כץ כבר בחר במחליף קבוע - סגן החשכ"ל לשעבר וסמנכ"ל הכספים של בזק יהלי רוטנברג - אולם לאור הפלונטר הפוליטי בין הליכוד וכחול לבן התוקע את המינויים בממשלה, מינויו עדיין לא עלה לאישורה. למרות זאת כץ סירב למנות ממלא מקום זמני לתפקיד, על אף שגם היועץ המשפטי של משרד האוצר, אסי מסינג, פנה אליו בנושא.

הבסיס לפלונטר הפוליטי הוא מינוי מנכ"ל למשרד המשפטים שאמור לשבת בוועדת האיתור לפרקליט המדינה. האחרון אמור לעמוד בין היתר בראש התביעה נגד נתניהו, נגדו הוגשו שלושה כתבי אישום. התנגדות הליכוד למינויו של שימי בראון, מועמד כחול לבן לתפקיד, הביאה לכך שראש הממשלה החליפי בני גנץ סירב לקדם מינויים של הליכוד, בין היתר של החשב הכללי.

חזקיהו. אין מחליף, צילום: עמית שעל חזקיהו. אין מחליף | צילום: עמית שעל חזקיהו. אין מחליף, צילום: עמית שעל

 פגיעה משמעותית בהתנהלות התקציבית

במכתב ציין מנדלבליט כי "תפקידיו העיקריים של החשב הכללי כוללים, בין היתר, אחריות על אופן ביצוע התקציב וניהול נכסי המדינה והתחייבויותיה. תפקידים אלה, כוללים בחובם היבטי שמירת סף מהותיים. כך בשנת תקציב רגילה, וכך גם בשנה בה מנוהל תקציב המשכי". התקציב ההמשכי צפוי להיגרר עד סוף השנה או בסמוך לכך, לאור המחלוקות על אישור התקציב. כך שבפועל התקציב המחולק למשרדי הממשלה מבוסס על תקציב 2019 ומנוהל  בהתאם לחוק על ידי החשב הכללי. בשלב זה ההערכות הן כי לפחות בחלקה הראשון של שנת 2021 תשתמש הממשלה בתקציב המשכי גם כן, וזאת לאור גרירת הרגליים של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושל כץ בנוגע לאישור התקציב. לדברי מנדלבליט, "מצב בו אין חשב כללי מכהן, ומשכך לא מופעלות כלל הסמכויות המסורות לו, כפי שפורטו לעיל, פוגע באופן משמעותי בהתנהלות התקציבית של הממשלה".

ישראל כץ, צילום מסך: לע"מ ישראל כץ | צילום מסך: לע"מ ישראל כץ, צילום מסך: לע"מ

עוד הוסיף מנדלבליט כי "לחשב הכללי מוקנים כעניין שבשגרה, תפקידים וסמכויות נוספים, בין היתר, בכל הקשור למימון הגירעון וניהול החשב הממשלתי, ואישור פשרות בהליכים משפטיים. בנוסף החשב הכללי, הוא האפוטרופוס לנכסי אויב והממונה על תשלום הגמלאות בכל הקשור לתביעות לפנסיה תקציבית של נושאי משרה מסוימים".

מנדלבליט מזכיר במכתבו את פנייתו לנתניהו ולגנץ בנוגע לאיוש משרות בכירות באופן שיבטיח כשירות והתאמה. אולם כאמור, גם בהיעדר מינוי קבוע (כשבפועל כץ אינו יכול להביא לאישור הממשלה ללא תיאום בין נתניהו וגנץ), מנדלבליט דורש מכץ למנות ממלא מקום עד אז.

כץ מסר בתגובה כי "היועץ המשפטי לממשלה צודק, יש למנות באופן מיידי חשב כללי למשרד האוצר בשל רגישות וחשיבות התפקיד בתקופה מיוחדת זו, אני פועל ללא לאות כדי לוודא שזה יקרה כבר בישיבת הממשלה ביום ראשון הקרוב.

יש מועמד שאושר פה אחד ע״י ועדת המינויים ואני מצפה מכל הגורמים לגלות אחריות ולאפשר את ביצוע המינוי".

צבי זרחיה מוסר: במערכת הפוליטית קיימות הערכות כי בעקבות מכתב היועמ"ש לכץ יסכימו הליכוד וכחול לבן על מינויו של רוטנברג לחשכ"ל בתמורה למינויו של הוד בצר למנכ"ל משרד רה"מ. המינויים הללו צפויים לזכות ביום ראשון את אישור הממשלה. עם זאת, הדבר לא יפתור את התסבוכת סביב מינוי מנכ"ל למשרד המשפטים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות