אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המהלך שיעצור ייבוא אישי של מכוניות לישראל - כבר מהיום

בלעדי לכלכליסט

המהלך שיעצור ייבוא אישי של מכוניות לישראל - כבר מהיום

כל מי שמבקש לייבא לישראל רכב בייבוא אישי יידרש לספק את מסמכי המקור שלו - דרישה כמעט בלתי אפשרית ככל שמדובר בכלי רכב משומש. על כלי רכב שלא יעמוד בדרישה יוטל מכס של 7%, מה שיהפוך את הייבוא האישי לבלתי כדאי

06.12.2020, 08:57 | תומר הדר

ענף יבוא הרכב הצומח ביותר בישראל - היבוא האישי - קיבל בשבוע שעבר ברקס מרשות המיסים. כך עולה ממסמכים שנשלחו בשבוע שעבר למאות גורמים בענף וייכנסו לתוקף היום (א'). 

קראו עוד בכלכליסט

על פי מסמכים אלה, החל מהיום יוטל מכס בשיעור של 7% על כל מי שיבקש לייבא לישראל רכב ביבוא אישי ולא יצליח לספק את מסמכי המקור של הרכב - דרישה כמעט בלתי אפשרית, ככל שמדובר בכלי רכב משומש. המשמעות: יבוא אישי של כלי רכב לישראל יהפוך בעקבות הדרישה לבלתי כדאי.

מרצדס בנץ S Class מרצדס בנץ S Class מרצדס בנץ S Class

כיום במסגרת החוק המסדיר את פעולת יבואני הרכב בישראל (חוק רישוי רכב) מוגדרים שלושה סוגים של יבואני רכב: יבואן ישיר, כלומר כזה שקונה את המכונית ישירות מיצרן הרכב; יבואן עקיף, כלומר כזה שקונה את המכונית מסוכן של יצרן הרכב בחו"ל; ויבואן זעיר.

יבואן זעיר (או יבואן אישי) הוא מי שמייבא לישראל כמויות מאוד מצומצמות של מכוניות, עד 20 יחידות בשנה. אלא שבניגוד לשני סוגי היבואנים האחרים, הוא יכול לייבא לארץ גם מכוניות משומשות שגילן חודשים ספורים.

היקף היבוא הזעיר לישראל עולה בהדרגה, כאשר אם ב-2017 הגיעו לארץ 150 כלי רככב ביבוא אישי, ב-2020 זינק המספר לכ-1,500 כלי רכב ביבוא אישי עד חודש ספטמבר.

כעת דורשים ברשת המיסים מכל מכונית שתגיע ארצה ביבוא אישי את תעודות המקור של כלי הרכב, דרישה שכמעט בלתי אפשרי למלא ככל שמדובר ביבוא של רכב משומש.

השוט שמוצב מול מי שלא יצליח לספק את תעודות המקור לכלי רכב ביבוא אישי הוא אי מתן פטור ממכס בשיעור של 7% על כלי הרכב המיובא. כלומר, תוספת מסים משמעותית שתהפוך את יבוא הרכב לבלתי כדאי.

חשוב לציין כי הדרישה לספק את מסמכי המקור של כלי הרכב המיובא כלל אינה נחוצה, שכן על פי מספר השלדה של כלי הרכב ניתן לדעת בדיוק היכן יוצר, באיזה מפעל ואפילו באיזה יום - אך הדבר לא משנה מבחינת רשות המסים.

מרשות המיסים נמסר: בהתאם להסכמי הסחר והוראות הדין בישראל, על מנת ליהנות מהעדפת מכס ביבוא טובין לישראל, יש להציג מסמך העדפה כדין (תעודת מקור או מסמך העדפה אחר בהתאם להסכם הסחר הרלוונטי). הדין בעניין יבוא רכבים לישראל אינו שונה בהקשר זה מיבוא טובין אחרים, ובהתאם לכך גם רכב משומש המיובא ביבוא אישי ייהנה מהעדפת מכס בצרוף מסמך העדפה כדין.

תגיות