אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סיבוב פרסה: טוב ששר האוצר דאג לכם למרצדס צילום: אבי מועלם

דעה

סיבוב פרסה: טוב ששר האוצר דאג לכם למרצדס

כץ, אולי עוד בכובעו הקודם כשר התחבורה שיזם את רפורמת הייבוא שאמורה להוזיל עלויות, הורה לרשות המסים לבטל את המהלך שפוגע בייבוא האישי - רכבי יוקרה שמחירם מתקרב לזה של כחמישית דירה בגבעתיים. רק חבל שלשאר, רוכשי המכוניות "העממיות", הוא לא דואג

06.12.2020, 19:43 | תומר הדר

אם היינו זקוקים להוכחה לאופן האבסורדי בו מתנהל שוק יבוא הרכב בישראל, שלא לדבר על יחסי שר האוצר ורשות המיסים, אין ספק שהיום קיבלנו אותה במנה כפולה ומכופלת.

קראו עוד בכלכליסט

כפי שנחשף ב"כלכליסט", בשבוע שעבר הודיעה רשות המיסים על מהלך אשר מיועד ישירות ל"טיפול" במייבאים של מכונית בייבוא זעיר. יבוא זעיר, למי שאינו מכיר, הוא יבוא של רכב על ידי פלוני לצרכיו האישיים. אלא שבישראל כמעט ולא ניתן למצוא יבוא אישי אמיתי, כלומר אזרחי ישראל לא באמת נוסעים לארצות הברית ומביאים להם טויוטה קורולה עממית לשימושם.

שר האוצר ישראל כץ, צילום: אבי מועלם שר האוצר ישראל כץ | צילום: אבי מועלם שר האוצר ישראל כץ, צילום: אבי מועלם

מה שכן קיים הוא סוכני יבוא אישי, כלומר סוכנים אשר "משדכים" בין הרכב בחו"ל לקונה. מעמדם של סוכני הייבוא האישי הוסדר בחוק ממש לפני כארבע שנים במסגרת "חוק רישוי רכב" וכיום הם נקראים "יבואן זעיר". לאחר לא מעט הפעלת לחץ, קיבלו העוסקים בתחום הטבה מיוחדת: הזכות לייבא ארצה גם מכוניות משומשות שגילן הוא כמה חודשים. מעבר להזדמנות הכלכלית, הייבוא של מכוניות משומשות טומן לא מעט בעיות: מכוניות השכרה, מכוניות שניזוקו, כל אלה זוכות לתעודת כשרות בכניסה לישראל.

אבל חשוב מכך: סטטיסטית רובן המכריע של המכוניות בייבוא זעיר אשר נכנסות לישראל הן מכוניות יוקרה. בדיקה של רשימת הייבוא מהשנה הנוכחית מעלה שפע של מכוניות חלומיות שהגיעו ארצה בייבוא הזעיר, או בשמו השני - הייבוא האישי. הרשימה כוללת מספר נאה של מרצדס, לא מעט ריינג' רובר, שפע מרשים של ג'יפ גראנד צ'רוקי ורנגלר ואם ממש מתאמצים אז ניתן למצוא גם פרארי.

נורה אדומה ברשות המסים

אופן הייבוא שבמסגרתו המכוניות זוכות ל"הכשר" למרות היותן משומשות הדליק מנורה אדומה ברשות המיסים. מכיוון שכך, פרסמה רשות המיסים הוראה לפיה בעלי המכוניות האלה צריכים לספק תעודות מיוחדות, כאלה שלמעשה מספקים בייבוא של כל רכב לישראל (אך עד כה לא בייבוא אישי) - תעודות אשר מספקות אסמכתא למקום בו יוצר הרכב. מדוע אסמכתא? כדי לוודא שהרכב מיובא ארצה במסגרת הסכמי סחר עם מדינת ישראל, כנראה מכיוון שגם ברשות המיסים מבינים שלא כל רכב בן חודשיים שנכנס למדינת ישראל הוא רכב ש"במקרה" נסע חודשיים ובעליו החליט למכור. הודעתה של רשות המיסים פורסמה ב"כלכליסט" ומטבע הדברים גרמה ללא מעט התרעמות בקרב מי שאוהבים לנהוג במרצדס, פרארי, ריינג' רובר וכיוצא בזאת אך עם זאת, יש לציין כי המהלך של רשות המיסים ממש לא ייחודי למייבאי מכוניות ביבוא אישי.

למעשה, רק לפני חודש נחשף ב"כלכליסט" מהלך דומה של רשות המיסים אשר בוצע בענף הייבוא המקביל. ההבדלים בין ענף הייבוא האישי וענף הייבוא המקביל תהומיים: בייבוא מקביל מייבאים רק רכב חדש מהניילון. וכמובן, היקף היבוא גדול משמעותית, לפי הערכות כמעט פי חמישה מהיקף הייבוא האישי. אך ההבדל התהומי הוא המכוניות: בעוד שבייבוא האישי ניתן למצוא מרצדס, בייבוא המקביל הכוכבת התורנית היא טויוטה קורולה.

מרצדס בנץ מרצדס בנץ מרצדס בנץ

וכך, זמן קצר לאחר פרסום הכתבה ב"כלכליסט" מיהר שר האוצר ישראל כץ להודיע כי הוא יורה לאנשי רשות המיסים לבטל את המהלך אשר פוגע בייבוא האישי. הנימוק ברור: בכובעו הקודם ישראל כץ היה שר התחבורה, הוגה רפורמת הייבוא על ענפיו השונים. מדובר במצב מורכב ובעייתי אשר ממחיש היטב את האבסורד שבמצב: משרד התחבורה הבטיח בשעתו תחת ישראל כץ כי הייבוא האישי והייבוא המקביל יביאו להוזלה במחירי הרכב. בייבוא אישי קיימת כמובן הוזלה, אחרי הכול עסקינן ברכב משומש ולא ברכב חדש, כך שכמובן שזה יהיה יותר זול. אבל בייבוא אישי מדובר כאמור במכוניות שערכן מגיע לכחמישית ממחירה של דירה בגבעתיים. הייבוא המקביל לעומת זאת הוא של רכבים חדשים ועד כה לא ממש נרשמו ירידות מחיר דרסטיות של רכבים בייבוא המקביל. אותה קורולה משווקת בייבוא המקביל בהוזלות זעומות מאוד ביחס למחירי היבואן הוותיק.

גם מכוניות יונדאי או פולקסווגן לא ממש מוזלות ביחס למחירי היבואן הוותיק ובמקרים שבהם קיימת הוזלה, לקוח ממולח יבין כי קיים חוסר במספר אביזרים. מדוע המכוניות העממיות לא מוזלות? הנה רמז: מס קניה אסטרונומי. ומי אחראי על מס הקנייה? ובכן, את השאלה הזו יש להפנות כמובן למשרד ששר התחבורה לשעבר עומד בראשו.

מה שיותר מפתיע היא הנמרצות בטיפול בבעיותיהם של מי שמצפים למרצדס חדשה, זאת בזמן שמי שמייבא טויוטה קורולה צריך להתמודד עם אותן בעיות בדיוק ועם אותו מחסור במסמכים, ללא מענה. ולמען האמת, לאור הזינוק בהיקף היבוא המקביל בשנתיים האחרונות, כל מהלך בו מדינת ישראל תוותר על הכנסות מאלפי מכוניות בייבוא מקביל יהיה טעות חמורה בהתחשב בירידה בהכנסות מייבוא רכב שפורסמה היום ב"כלכליסט"

כך, ניתן רק לאחל בהצלחה ומזל טוב למי שמתכונן לקבל בשנה הבאה מרצדס אס קלאס או ריינג' רובר, שר האוצר דאג לכם. מי שרוצה לרכוש טויוטה קורולה בזול יצטרך כנראה להתאכזב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות