אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"ל פסגות ראובן קפלן לא יידע את בכירי אייפקס שהוא עוזב צילום: חן גלילי

מנכ"ל פסגות ראובן קפלן לא יידע את בכירי אייפקס שהוא עוזב

מנהלי הקרן ובהם היו"ר זהבית כהן, נותרו המומים אחרי שמרביתם למדו על כוונתו לעזוב — אחרי פחות משנה וחצי בתפקיד — מהפרסום בכלכליסט. העזיבה באה בתזמון בעייתי לאייפקס, שנמצאת בתהליך מתמשך למכירת בית ההשקעות

24.12.2020, 07:51 | עירית אבישר

אחרי פחות משנה וחצי בתפקיד הודיע אתמול במפתיע ראובן קפלן שהוא עוזב את פסגות — מבתי ההשקעות הגדולים בישראל. עזיבתו של קפלן הפתיעה לא רק את שוק ההון, אלא גם את בעלת השליטה בפסגות, קרן אייפקס, שנציגיה נותרו המומים מההחלטה.

קראו עוד בכלכליסט

קפלן שלח מכתב רשמי לדירקטוריון אתמול בבוקר, זמן קצר לפני שדבר העזיבה פורסם ב"כלסליסט", ולא שוחח בעניין עם זהבית כהן, העומדת בראש אייפקס ישראל, כך שלפחות חלק — אם לא רוב בכירי אייפקס — למדו על כך מהתקשורת. עצם ההחלטה לעזוב מפתיעה גם היא, כי קפלן עמל בתקופה האחרונה על התוכניות והיעדים של פסגות לשנה הבאה, ואמור להציג אותם לדירקטוריון בשבוע הבא.

עזיבה בדרך כזו, ואחרי זמן כה קצר בתפקיד, מעידה על מערכת יחסים רעועה בין קפלן לבכירי הקרן, ובראשם כהן. בסביבת בית ההשקעות מכחישים יחסים קשים, או שהיה אירוע או עימות ספציפי שגרם לצעד של קפלן. חלק מהמקורבים למהלך מציינים כי הוא החליט לפרוש על רקע התמשכות המגעים למכירת בית ההשקעות, והעובדה שלא היה מעורב מספיק בתהליך.

קפלן אינו המנכ"ל הראשון שעוזב את פסגות בשנים שבהן קרן אייפקס שולטת בבית ההשקעות. העבודה מול כהן, שנחשבת למנהלת דומיננטית ותובענית, אינה פשוטה. מאז רכשה אייפקס את פסגות לפני עשר שנים התחלפו המנכ"לים ארבע פעמים: רונן טוב היה הראשון, אחריו חגי בדש, ברק סורני וכעת קפלן. בנוסף, גם מיכל עבאדי בויאנג'ו, שמונתה ליו"ר בית ההשקעות, ונחשבה דומיננטית מאוד בתפקידה, עזבה גם היא ב־2019 לאחר פחות משנה וחצי בתפקיד. אך בעוד חלק ממקרי העזיבה היו ביוזמת כהן, הרי שבמקרה של קפלן מדובר במהלך שלו באופן מוחלט.

פרישת קפלן פוגשת את אייפקס בעיתוי לא נוח. בקרן מנסים זמן רב, וללא הצלחה, למכור את בית ההשקעות, והצעד של המנכ"ל כרגע, ועוד אחרי תקופה כה קצרה, עלול להכביד על התהליך.

מכירת פסגות מתמשכת זמן רב, ונראה כי באייפקס מתקשים למצוא רוכש במחיר המבוקש. הקרן רכשה את בית ההשקעות לפני 10 שנים בשני שלבים, ובסך הכל השקיעה ברכישה 2.5 מיליארד שקל — שווי גבוה משמעותית מזה שהיא צפויה לקבל לכשתצליח למכור. ההשקעה בפסגות אינה מסתמנת כמוצלחת במיוחד מבחינת כהן — בוודאי לא בהשוואה לרווחים שאייפקס עשתה בהשקעות אחרות שלה, כמו תנובה. פסגות מנהל כיום 165 מיליארד שקל, לעומת 120 מיליארד שקל בעת שנרכש לפני עשור. מדובר בתוצאה פושרת למדי, שכן השווקים עלו באותן שנים, וגם היקף חסכונות הציבור צמח בקצב גבוה יותר.

גם משבר הקורונה לא הקל על פסגות. בתחום קרנות הנאמנות בלט בית ההשקעות השנה עם הפדיונות הגבוהים בענף, שהגיעו ליותר מ־9 מיליארד שקל נכון לסוף נובמבר, שהם כשליש מכלל הפדיונות בענף. גם בתחום הגמל סובלת פסגות מיציאת כספים בהיקף של 5 מיליארד שקל ב־12 החודשים האחרונים, בעוד שוק הגמל צמח השנה. ועדיין, פסגות נהנה מיתרון לגודל, ומעצם היותו אחד הגופים הגדולים בקרב בתי ההשקעות.

בחודשים האחרונים מתנהלים מגעים למכירת בית ההשקעות לקבוצת משקיעים זרים בראשות רון וייסברג, אבל לעת עתה הם לא הבשילו לכדי עסקה. בנוסף, נשקלת האפשרות לפרק את בית ההשקעות ולמכור אותו בחלקים (פעילות גמל, קרנות נאמנות וכדומה) לגופים שונים בשוק המקומי, כשם שנעשה בעבר עם כלל פיננסים ופריזמה. אולם נראה כי ההעדפה היא למכור את בית ההשקעות כמקשה אחת, אך כרגע אין יותר מדי רוכשים רציניים שמתעניינים בכך.

במהלך כהונתו הקצרה הוביל קפלן בפסגות קיצוץ של 15% בכוח האדם, כלומר יותר מ־100 עובדים, וגיבש תוכנית רה־ארגון, שכללה פירוק חטיבת הלקוחות ופיזורה בין מוקדי הפעילות של בית ההשקעות. בנוסף, הוא ביצע שינויים במערך ההשקעות של פסגות.

על רקע העזיבה הבהיר קפלן כי הוא בוחן כמה הצעות שהגיעו אליו, וכי יחליט בשבועות הקרובים לאיזו מהן ייענה. לפני שמונה למנכ"ל פסגות כיהן קפלן כמנכ"ל עמידר, וקודם לכן שימש במשך שמונה שנים בתפקידים בכירים בכלל ביטוח.

כעת יהיה על כהן לאתר מנכ"ל חדש — משימה לא פשוטה לנוכח התדמית הדומיננטית שיש לנציגי אייפקס בניהול פסגות. תפקיד המנכ"ל אינו התפקיד הבכיר היחיד שיש לאייש בבית ההשקעות, שכן כבר כמה חודשים אין לפסגות מנכ"ל לפעילות הגמל, המנהלת יותר מ־50 מיליארד שקל. זאת לאחר שקובי סבן התפטר במפתיע לאחר חודשים ספורים בתפקיד, וזאת בשל מה שהוגדר "נסיבות אישיות". כיום מנהלים בפועל את העניינים יו"ר פעילות הגמל שלמה פשה וקפלן עצמו, אולם לאור עזיבתו, אין ספק שיהיה צורך לאייש גם את המשרה הבכירה הזו בהקדם.

זהבית כהן יו"ר אייפקס ישראל , צילום: רמי זרנגר זהבית כהן יו"ר אייפקס ישראל | צילום: רמי זרנגר זהבית כהן יו"ר אייפקס ישראל , צילום: רמי זרנגר

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות