אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חולדאי מקים את "מפלגת הישראלים": "לא נהיה מפלגת המתחפשים" צילום: קונטקט

חולדאי מקים את "מפלגת הישראלים": "לא נהיה מפלגת המתחפשים"

ראש העיר תל אביב מצטרף למערכת הארצית ומבטיח: "אצלי הכל ברור, אסור להתרגל לשקר ולקלקול". הוא סימן שבכוונתו לחזר גם אחרי קולות הימין כשתקף את סער ובנט: "אתם כל כך מיואשים שאתם חושבים שהם מייצגים את הערכים שלכם?". הוא לא מתפטר מראשות העירייה. ניסנקורן שהצטרף אליו: "כחול לבן התרחקה מתפיסת עולמי, הלכתי עם הלב"

29.12.2020, 20:57 | מורן אזולאי, ynet

ראש העיר תל אביב רון חולדאי הצהיר הערב (ג') על הקמת מפלגה חדשה בראשותו, מפלגת "הישראלים", שתרוץ בבחירות לכנסת ה-24. "אינני יכול עוד לעמוד מנגד", אמר חולדאי. "החלטתי שאיני יכול לעמוד מנגד. התרגלנו לממשלה מטורללת ואפשר וצריך לנהל את ישראל אחרת. הבחירות האלה הן גם על הערכים. פה זה לא מפלגת המתחפשים, את העשייה שלי אתם מכירים". לאחר מכן נשא דברים המצטרף הטרי למפלגתו של חולדאי, שר המשפטים אבי ניסנקורן.

בפתח דבריו אמר חולדאי: "הבעיה היא שהתרגלנו. התרגלנו לקלקול, לפילוג ולשקר. התרגלנו לממשלה מטורללת שאינה יודעת לנהל שום דבר. הכי גרוע זה להתרגל, להוריד את הראש ולהתייאש. אני מסרב להתרגל. אני אומר לכם היום, לא נתרגל לראש ממשלה עם כתבי אישום, לא נתרגל לשיסוי, לשנאת חינם ופגיעה בדמוקרטיה ובבית המשפט העליון".

קראו עוד בכלכליסט

רון חולדאי מודיע על הקמת המפלגה החדשה, צילום: קונטקט רון חולדאי מודיע על הקמת המפלגה החדשה | צילום: קונטקט רון חולדאי מודיע על הקמת המפלגה החדשה, צילום: קונטקט

חולדאי הוסיף: "החלטתי שאינני יכול לעמוד מנגד. לא אשתוק כי ארצי שינתה את פניה, אזכיר לה עד שתפתח את עיניה. באתי לכאן הערב כדי להודיע על הקמת מפלגה חדשה. את העשייה הציבורית שלי אתם מכירים, נלחמתי כטייס, פיקדתי בשלום במלחמה והשתחררתי בדרגת תת אלוף. בחרתי לעסוק בחינוך, הפכתי את הגימנסיה למוסד מבוקש, 22 שנים אני מכהן כראש העיר תל אביב יפו, עיר שלא תמיד הייתה מה שהיא היום".

לאחר מכן הציג חולדאי את מי שהודיע היום על הצטרפות למפלגתו, שר המשפטים אבי ניסנקורן, שאמר: "מדינת ישראל נמצאת בצומת קריטית. לא היה דבר כזה מקום המדינה. כמי שהיה שם, כשר משפטים וחבר ממשלה, הקדשתי בחודשים האחרונים את כל כולי למאבק נגד ראש הממשלה ושלוחיו לחבל במערכת המשפט".

"זמן קצר לפני הצהרת חולדאי, נשא יו"ר כחול לבן ושר הביטחון בני גנץ הצהרה לוחמנית, בה הודיע כי ירוץ בבחירות עם כחול לבן ותקף את ראש הממשלה: "נקודת האור שמחכה לכולנו במערכת הבחירות הקרובה היא שבסופה נתניהו ישחרר את המדינה מציפורניו ויסיים להקריב את עתיד ישראל למען עתידו האישי, המשפטי והפוליטי".

מוקדם יותר היום הודיע שר המשפטים אבי ניסנקורן על עזיבת כחול לבן והצטרפותו למפלגה החדשה של חולדאי. לפי ההודעה שמסר ניסנקורן, הוא הודיע בצהריים לשר הביטחון בני גנץ על החלטתו, אך בסביבת גנץ טענו ששמע על כך מהתקשורת. מאוחר יותר דרש גנץ מניסנקורן להתפטר מתפקידו, וגורמים בכחול לבן תקפו: "ניסנקורן הוכיח שהוא עצמו לפני הכול. אפילו את האומץ לעזוב בצורה ראויה ולהתפטר לא היה לו. חולדאי, תשמור על הגב".

ניסנקורן, מצידו, אמר כי "נביא בשורה למאות אלפי ישראלים אשר מרגישים שאין להם בית פוליטי - ונעשה זאת במעשים ולא בדיבורים". בשיחות סגורות טען ניסנקורן שהחליט לעזוב את כחול לבן לאחר שגנץ רצה לחבור לבנט. לדבריו, "ביום חמישי הודעתי לכחול לבן שאני שוקל את דרכי הפוליטית, אבל יום לאחר מכן דיברו איתי על חבירה לימינה של בנט. בעקבות ההחלטה הזו החלטתי שאני פורש מכחול לבן ועובר לדרך חדשה".

שעות ספורות לאחר הודעתו של ניסנקורן, ביקש ממנו גנץ שיפרוש מתפקידו כשר. "ניסנקורן בחר בית פוליטי חדש ומשכך מצופה שיתפטר מתפקידו", מסר גנץ לאחר ששוחח עם שר המשפטים. "תיק המשפטים הוא מהנכסים החשובים של כחול לבן לשמירה על הדמוקרטיה ושלטון החוק במדינת ישראל וכפי שפעלנו עד כה, נמשיך גם בהמשך".

חולדאי, בן 76, אמר אתמול כי חברו אליו "כמה אישים מרכזיים בציבוריות הישראלית". הוא הוסיף: "מאות אלפי ישראלים מרגישים שאין להם בית במערכת הפוליטית הנוכחית. נרים להם את הראש ונחזיר להם את התקווה. הגיע הזמן להציג אלטרנטיבה ברורה".

בימים האחרונים התקיימו מגעים ושיחות בין חולדאי לגורמים נוספים במחנה המרכז-שמאל. גורמים פוליטיים טענו כי חולדאי מצוי בקשר גם עם השרה לשעבר ציפי לבני, ובדק אפשרות שתרוץ עמו. לבני לפי שעה אומרת שהיא לא חוזרת לחיים הפוליטיים בשלב זה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות