אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דו"ח תאונות הבנייה: ירידה חדה בהיקף האירועים הקטלניים - לצד ירידה במספר הפועלים צילום: איחוד והצלה מחוז צפון

דו"ח תאונות הבנייה: ירידה חדה בהיקף האירועים הקטלניים - לצד ירידה במספר הפועלים

מינהל הבטיחות במשרד העבודה מציג ירידה של 22.5% במספר ההרוגים, ועלייה בהיקף צווי הבטיחות והקנסות שהוטלו על הקבלנים; יחד עם זאת, קשה להתעלם מהנתונים שמצביעים במקביל על ירידה חדה במספר הפועלים הפלסטינים והישראלים, ועם שפל של שנים בהתחלות הבנייה

31.12.2020, 15:29 | דותן לוי

מנהל הבטיחות במשרד העבודה והרווחה הציג הבוקר (ה') את הדו"ח השנתי של פעילות האכיפה והבטיחות שלו לשנת 2020. בשורה התחתונה: הנתונים מצביעים על ירידה משמעותית במספר העובדים שקיפחו את חייהם במסגרת עבודתם בענף הבנייה - 31 הרוגים, לעומת 40 הרוגים ב-2019 (ירידה של 22.5%) ו-34 ב-2018. כמו כן, מנהל הבטיחות הגדיל משמעותית את היקף הפיקוח באתרי הבנייה, מ-8,331 ב-2019 ל-12,250 ביקורים ב-2020 (עלייה של 47%). כמו כן, מספר צווי הבטיחות זינק ב-121%, מ-2,501 ל-5,532 צווים ב-2020; בנוסף, 2,977 אתרים נסגרו בעקבות ליקויים מסכני חיים שהתגלו בהם.

קראו עוד בכלכליסט

נתון נוסף מצביע על 650 עיצומים (קנסות כספיים) שהוטלו על הקבלנים. בעבר נושא העיצומים לא היה מוסדר, ומרבית הקנסות שהוטלו כלל לא שולמו על ידי הקבלנים. לפי גורמים במנהל הבטיחות, המצב כעת השתנה ובוצעה הסדרה של נושא הגבייה על כל העיצומים שהוטלו מאז 2018. מדובר על כ-1,000 עיצומים שהוטלו, מהם 650 בהיקף של 14 מיליון שקל הועברו לגביה וכ-200 נוספים שנמצאים בהליכי ערר שונים. ההיקף הכספי של כל עיצום נע בין 20 ל-37 אלף שקל.

אתר בנייה בחדרה בו נהרג פועל באפריל, צילום: איחוד והצלה מחוז צפון אתר בנייה בחדרה בו נהרג פועל באפריל | צילום: איחוד והצלה מחוז צפון אתר בנייה בחדרה בו נהרג פועל באפריל, צילום: איחוד והצלה מחוז צפון

בדומה לשנים קודמות, נפילה מגובה נותרה הסיבה המרכזית לתאונות הקטלניות בענף, עם 61% מכלל התאונות הקשות, כשהגורם השני לתאונות הקטלניות הוא מכה מעצם נע. יש לציין, כי במהלך השנה היה אמור להיכנס לתוקפו תקן הפיגומים החדש - אך הוא נדחה בשל כשל באישור התקן החדש על ידי מכון התקנים.

מבין החברות להן חולק המספר הגבוה ביותר של צווי בטיחות וצווי הפסקת עבודה, ניתן לציין לרעה את חברת ניר אביב עם 39 צווי בטיחות, מהם 19 צווי הפסקת עבודה; את חברת האחים שש לבנייה עם 29 צווים ו-15 הפסקות עבודה; ואת חברת גלעד מאי עם 18 צווים ו-14 צווי הפסקת עבודה.

עם זאת, לצד הגברת הפיקוח באתרים ולמרות הירידה בנתוני ההרוגים, קשה להתעלם מכך ששנת 2020 לא הייתה שנה רגילה. לפי מנהל הבטיחות הפעילות באתרי הבנייה התנהלה כסדרה, והם אף מציינים בדו"ח כי החרגת הענף אפשרה לו להמשיך ולעבוד ללא הפסקה. עם זאת, לפי נתונים שפורסמו השבוע על ידי בנק ישראל, בין החודשים ינואר לאפריל 2020 ירד מספר משרות הפלסטינים באתרי הבנייה ב-47 אלף, זאת לצד ירידה של כ-51 אלף משרות שכיר בתעסוקת ישראלים בענף.

בסך הכל מציינים בבנק ישראל, כי ירידות אלה התבטאו בצמצום של כ-35% במספר המשרות בענף הבנייה בתקופה זו, וכי למרות שהוא הוחרג מהסגר, התעסוקה של ישראלים בענף הבנייה טרם חזרה לרמתה בתחילת השנה. בנוסף לכך לאחרונה פורסם דו"ח של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, לפיו ב-9 החודשים הראשונים של השנה החלה בנייתן של כ-36 אלף דירות, הנתון הנמוך ביותר מאז 2014, נמוך ב-9% ממספר הדירות שבנייתן החלה בינואר-ספטמבר 2019, וב-15% מנתוני השיא שנרשמו ב-2016 - אז ב-9 החודשים הראשונים החלה בנייתן של קצת יותר מ-42 אלף דירות.

חוסר התאמה בין נתוני משרד העבודה לנתוני הפעילים בענף

נתונים שאספה הקבוצה למאבק בתאונות בניין ותעשייה, אשר נוסדה ומנוהלת על ידי עו"ד הדס תגרי, מצביעים על חוסר התאמה בין נתוני משרד העבודה לנתוני הפעילים בענף זה. לפי הקבוצה, 33 עובדים נהרגו בענף הבנייה (לעומת 31 בהתאם למשרד העבודה), כאשר לדבריהם מקורו של חלק מהפער הוא בכך שמנהל הבטיחות אינו מונה תאונות שהתרחשו באזור יהודה ושומרון, וכן חלק מתאונות הדריסה של עובדים באתרים השונים.

בדו"ח מציינים לטובה את הירידה במספר התאונות, אך ציינו כי לא ניתן להסיק שהירידה במספרים משקפת שיפור אמיתי במצב בטיחות העובדים, וזאת נוכח הירידה הדרמטית בפעילות הכלכלית בשל סגרי הקורונה והשפעתה הכללית של המגפה על הפעילות הכלכלית. "ענף הבנייה לא היה נתון לסגר, אך חלה ירידה משמעותי בהיקף השתתפות העובדים ובהיקף התחלות הבנייה. גורם מרכזי בהיבט זה הוא היעדרותם של עובדים פלסטינים בשל מכשולים שונים שיצרה מגפת הקורונה (דבר שמשתקף גם בירידה בשיעור ההרוגים הפלסטינים מקרב כלל ההרוגים, לפי נתונים שפורסמו במהלך השנה)".

מבחינת פילוח העובדים, מציינים בקבוצה, כי מספר האזרחים הערבים שנהרגו השנה בענפי הבנייה דומה ואף גדול מזה של השנה שעברה (16) ובהתאם לכך עלה דרמטית חלקם מתוך ההרוגים בענף ל-48% (לעומת 36% בשנה שעברה). הירידה בהרוגים בענף הבנייה נרשמה בעיקר בקרב הפלסטינים (8 השנה, לעומת 15 בשנה שעברה), וכן בקרב אזרחים זרים (4 השנה לעומת 7 בשנה שעברה). מספר ההרוגים בקרב העובדים היהודים, שהם מיעוט בענף, נותר דומה (5 השנה לעומת 6 בשנה שעברה).

פילוח נוסף של הדו"ח מראה כי הירידה במספר ההרוגים בתאונות עבודה התרחשה בעיקרה, במספרים מוחלטים, באזור המרכז (13 השנה לעומת 20 בשנה שעברה). לעומת זאת, באזור הצפון נרשמה עלייה במספר ההרוגים (14 השנה לעומת 10 בשנה שעברה). ההסבר, לפי הדו"ח, הוא פיקוח נמוך יותר באתרי בנייה ביישובים הערבים.

"יש תוצאות לעבודה קשה"

אינג' חזי שוורצמן, ראש מינהל הבטיחות במשרד העבודה והרווחה, מסר כי "אין ספק שיש תוצאות לעבודה קשה; פעילותנו בשטח תרמה למניעת תאונות ולהשגת הרתעה רבה בכלל ענפי התעסוקה בישראל. לפנינו אתגרים נוספים ואני קורא לכלל המעסיקים לשים את הבטיחות כערך עליון בכל תהליכי העבודה כדי לשמור על חיי אדם".

עוד הוסיף שורצמן, בנוגע לנתונים על מיעוט עובדים באתרים: "הדוח מראה גידול משמעותי בהפרות בטיחות שטופלו על ידינו בלי קשר למספר העובדים באתרים. בפועל המפקחים הצילו חיי עשרות עובדים בזמן אמת מדי שבוע בענף הבנייה בישראל. יש איפוא להתייחס למספר הצווים ולפעילות הרגילה שאכן בוצעה בענף הבנייה למרות תקופת הקורונה. יצויין שבאתרי בנייה לא דווח לנו על ידי המפקחים על הפחתה כלשהי במספרי העובדים באתרים".

ראובן בן שמעון, מייסד הפורום למניעת תאונות עבודה, מסר בתגובה: "הלחץ הציבורי הביא להגדלת האכיפה מצד משרד העבודה ולירידה יחסית בכמות תאונת העבודה הקטלניות ועל כך אנו מברכים. יחד עם זאת, הדרך עוד ארוכה ואנו מצפים להמשך אכיפה והגשת כתבי אישום פלילים בגין הפרות בטיחות וגרימת מוות של עובדים ופועלים. יש לשנות ולקדם את החקיקה, להטיל אחריות פלילית על יזמים וקבלנים שמעורבים בתאונות קטלניות ולמנוע מקבלנים שמעורבים באופן סידרתי בתאונות עבודה ובהפרות בטיחות להתמודד במכרזים ממשלתיים".

תגיות