אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אישום: חברות מנופאים תיאמו העלאת מחירים של מעל 20% צילום: HANS

אישום: חברות מנופאים תיאמו העלאת מחירים של מעל 20%

רשות התחרות תגיש כתב אישום, בכפוף לשימוע, נגד חברות המספקות שירותי מנופאים ונושאי משרה בהן, בשל תיאום מחירים; מדובר בחברות גובה, קוגן וא.ק ביצוע. העסקת מנופאי באתר בנייה נעשית לרוב באמצעות התקשרות של חברת הבנייה עם חברת כוח אדם, כאשר התשלום עבור שירותי המנופאי מתומחר לפי שעת עבודה

20.01.2021, 11:24 | תומר גנון

רשות התחרות תגיש כתב אישום, בכפוף לשימוע, נגד חברות המספקות שירותי מנופאים ונושאי משרה בהן, בשל תיאום מחירים. על פי כתב החשדות בפרשה, שהחקירה בה נחשפה לראשונה בכלכליסט, החברות היו צדדים להסדר מוסכם ביניהן לפיו הן יעלו את המחיר של שעת עבודה של מנופאי במעל ל-20%. מדובר בחברות גובה, קוגן וא.ק ביצוע.

קראו עוד בכלכליסט

העסקת מנופאי באתר בנייה, כך הודעת הרשות, נעשית על פי רוב באמצעות התקשרות של חברת הבנייה עם חברת כוח אדם שמספקת את מפעיל המנוף לאתר הבנייה. התשלום לחברת כוח אדם עבור שירותי המנופאי מתומחר לפי מחיר לשעת עבודת המנופאי באתר הבנייה.

 , צילום: Convegni_Ancisa צילום: Convegni_Ancisa  , צילום: Convegni_Ancisa

ביולי 2019 נכנס לתוקפו תיקון לחוק העסקת עובדים על ידי קבלני כוח אדם, במסגרתו נקבע כי רק חברה שעיסוקה היחיד הוא במתן שירותי כוח אדם לעגורנאים מוסמכים תוכל לתת שירותי כח אדם של עגורנאים. התיקון הגיע על רקע ליקויים שהובילו בין השאר לאובדן חיי אדם בשל הפעלה לקויה של עגורנים.

על פי כתב החשדות, לקראת כניסת התיקון לתוקף, הסכימו חברת גובה וחברת קוגן, מהחברות הגדולות בארץ במתן שירותי מנופאים, כי יעלו את מחירי שעת המנופאי ללקוחותיהן. במסגרת זאת הסכימו על סדרי הגודל של המחיר אותו יגבו מהלקוחות כך שזה יעמוד על כ-135 שקלים. באופן דומה כך גם סוכם בין חברת קוגן לחברת א.ק ביצוע. בטרם הסיכום, המחירים עמדו על כ-115 שקלים ומטה לשעת מנופאי.

בין החברות הועברו המכתבים להעלאת המחיר שכללו את המחיר שתידרוש החברה מלקוחותיה, וזאת טרם שליחת המכתבים לכלל הלקוחות. לאחר ההסדר ובהתאם לו, שלחו החברות ללקוחות מכתבים להעלאת מחיר במחירים שהיו גבוהים ב-20%-30% מהמחירים שגבו מהם טרם ההסדר.

הפרשה נחקרה על ידי מחלקת החקירות של רשות התחרות. החקירה הגלויה נפתחה בנובמבר 2019. בתום הליך השימוע, יוחלט סופית האם להגיש נגד החשודים כתבי-אישום.

תגיות