אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
דיווח: מייסד חברת הקנאביס בטר נידון ל-5 שנות מאסר בתאילנד צילום: הילה כדי

דיווח: מייסד חברת הקנאביס בטר נידון ל-5 שנות מאסר בתאילנד

על פי גורמים בסביבת החברה, המייסד, יוחאי גולן גילד, שוהה בבית מעצר באי קוסמוי. גולן גילד נעצר בתאילנד בתחילת פברואר 2020 בגין אחזקה בלתי חוקית של סמים וכוונה למכירתם. בטר: "מזה שנים שיוחאי אינו נמצא בתפקיד פעיל או ניהולי בחברה. מקווים כי הנושא יתברר לטובתו במהרה"

24.01.2021, 16:00 | צלי גרינברג

יוחאי גולן גילד, מייסד חברת הקנאביס הרפואי הפרטית בטר (קאן פרמצבטיקה), נידון בתאילנד ל-5 שנות מאסר בפועל, ושוהה בבית מעצר באי קוסמוי בתאילנד. כך על פי מספר גורמים בסביבת החברה.

גולן גילד נעצר בתחילת פברואר 2020 בתאילנד, יחד עם חשודים נוספים, בגין אחזקה בלתי חוקית של סמים וכוונה למכירתם לכאורה, ושוחרר בערבות. על פי הדיווח אז באתר mgronline.com התאילנדי, במקום בו שהה גילד נמצאו סמים שונים ובהם קוקאין, קטמין וקנאביס, ויחד עימם נמצאו משקלים דיגיטליים.

קראו עוד בכלכליסט

קנאביס מתוצרת בטר, צילום: הילה כדי קנאביס מתוצרת בטר | צילום: הילה כדי קנאביס מתוצרת בטר, צילום: הילה כדי

ממשרד החוץ נמסר לכלכליסט, כי נושא פסק הדין "מוכר ומטופל על ידי הקונסוליה הישראלית בתאילנד, ועל ידי המחלקה לישראלים בחו"ל במשרד החוץ". יש לציין בהקשר זה כי המידע עצמו עדיין לא אומת במלואו מול הרשויות בתאילנד, וכי פעילות משרד החוץ והקונסוליה היא בעיקר לבחון התנאים הניתנים לכל ישראלי במצבו של גולן גילד, וכי הוא אינו מופלה לרעה על היותו ישראלי.

בטר הייתה חברת הקנאביס הרפואי השנייה בגודלה בישראל עד לכניסת רפורמת הקנאביס הרפואי של משרד הבריאות לתוקף באפריל 2019, והזנים אותם היא מגדלת ומטפחת זוכים לשבחים בקרב מטופלי הקנאביס הרפואי.

ביוני האחרון חשף כלכליסט, כי נארין נירוטיאנון (Narin Nirutyianon), אזרח תאילנדי ובן לאחת המשפחות העשירות באסיה, יזרים לחברה 15 מיליון דולר תמורת 32% ממניותיה. השווי שהעיסקה גזרה לבטר עמד בעיסקה על 46.8 מיליון דולר - גבוה בכ־4% מזה שלפיו נעשה הניסיון למזג בינה לבין השלד הציבורי וויטסמוק במהלך 2019.

נירוטיאנון הכיר את יוחאי גולן גילד לאחר שתאילנד אישרה קנאביס רפואי בסוף 2018, והפכה למדינה הראשונה בדרום־מזרח אסיה שהעניקה לתחום מעמד חוקי. לבטר הייתה אז פעילות קנאביס רפואי במדינה, בדמות הסכם עם אקדמיה מקומית לשיתוף פעולה מחקרי, כבסיס לפעילות בהמשך. ככל הידוע, פעילות משותפת זו לא יצאה לפועל.

נירוטיאנון עצמו מוכר יותר כמשקיע נדל"ן, והוא בן למשפחה שהקימה את תאגיד Thai Union - קונסורציום מזון מהגדולים בתאילנד, שמחזיק בבעלותו את יצרנית שימורי הטונה הגדולה בעולם ושנסחר בבורסה התאילנדית לפי שווי של כ־2.2 מיליארד דולר.

בבטר הדגישו כבר בפברואר האחרון, כי גולן גילד כבר אינו קשור לחברה ואינו נושא משרה בה. בדצמבר 2019 מונה קובי מולכו כמנכ"ל החברה, וניצל את מוניטין גנטיקת הקנאביס שלה לטיפול בתסמיני אפליפסיה שאינה מגיבה לטיפול תרופתי, כדי לשקמה.

מאז ביצעה החברה ייצוא של קנאביס רפואי לאוסטרליה – בה יש לה פעילות קנאביס רפואי משמעותית נוספת לישראל, החזירה מעמדה בקרב מטופלי הקנאביס הרפואי בישראל, ומכוונת עצמה להנפקת מניות ראשונה במהלך השנתיים הקרובות.

גורמים בחברה, ובהם גליה גילד, אמו של בעל השליטה המחזיקה בכשליש ממניות החברה ובשליטה משותפת לצד נירוטיאנון, סירבו להתייחס לנושא. אך מהחברה נמסר בתגובה: "יוחאי הוא אדם פרטי המתגורר בתאילנד ומזה שנים שאינו נמצא בתפקיד פעיל או ניהולי בחברה. יוחאי הוא מהדמויות המוכרות בעולם הקנאביס הרפואי ומחלוצי הענף בישראל ותרומתו למחקר המדעי ולהתפתחותו בארץ ובעולם היא קריטית. הצטערנו לשמוע את החדשות האחרונות ומקווים עבורו כי הנושא יתברר לטובתו במהרה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות