אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בוטלה זכייה במכרז של חברה לבדיקות קורונה הפועלת בנתב"ג צילום: אוהד צויגנברג

בוטלה זכייה במכרז של חברה לבדיקות קורונה הפועלת בנתב"ג

חלם בנתב"ג: בית המשפט העליון הפך החלטה של המחוזי וביטל את זכייתה של חברת אומגה, המפעילה את המעבדה לבדיקות קורונה בנמל התעופה בן גוריון זאת 4 חודשים לאחר שהחלה לפעול ולאחר שקיבל את הערעור של חברת פנגיה שהגיעה למקום השני. בערעור נטען כי אומגה לא עמדה בתנאי המכרז

24.01.2021, 17:00 | נווית זומר

ביהמ"ש העליון בראשות השופט פוגלמן ביטל את זכייתה במכרז של חברת אומגה להפעלת מערך בדיקות קורונה בנתב"ג, זאת 4 חודשים לאחר שהשקיעה מיליונים בפריסת מערך הבדיקות והחלה לתת שירותי ניהול והפעלה של הבדיקות.

הפסילה של בית המשפט העליון ניתנה היום בעקבות ערעור שהגישה חברת פנגיה, בשליטת רפי קמינר בכיר לשעבר בהייטק ועו"ד שרון ויצמן-אבידר, הפועלת בתחום התשתיות בעיקר באפריקה והתמודדה בקונסורציום להקמת קווי הרכבת הקלה לירושלים. פנגיה הגיעה למקום השני במכרז המקורי של רשות שדות התעופה להפעלת המעבדות, עם מחיר של 149 שקל לבדיקה, לעומת מחיר של 44 שקל לבדיקה שהציעה אומגה. בסופו של דבר אומגה בש"תפ עם בית החולים רמבם זכתה במכרז של רש"ת.

קראו עוד בכלכליסט

עמדות בדיקות קורונה (ארכיון), צילום: אוהד צויגנברג עמדות בדיקות קורונה (ארכיון) | צילום: אוהד צויגנברג עמדות בדיקות קורונה (ארכיון), צילום: אוהד צויגנברג

פנגיה ערערה על הזכייה לביהמ"ש המחוזי ונדחתה ואז פנתה בערעור לעליון שהפך כעת את החלטת המחוזי. בערעור נטען כי אומגה לא עמדה בתנאי המכרז שכן בית החולים רמב"ם, שהיה אמור להיות קבלן משנה של אומגה, כפי שדרש המכרז, לא מתפקד ככזה ומשמש כיועץ בלבד. יש לציין כי אם אומגה היתה מכריזה על רמב"ם כקבלן משנה היתה צצה בעיה נוספת האם מדובר בשימוש אסור במשאב לאומי - בית חולים ציבורי.

ביהמ"ש העליון ציין בפסק הדין כי אומגה שמרה על עמימות בכל הנוגע לחלקו של רמב"ם במיזם. כדי להמשיך את רצף הבדיקות בנתב"ג קבע ביהמ"ש העליון כי אומגה תמשיך בינתיים לספק שירותי בדיקה בנתב"ג, עד להחלטה מחודשת של ועדת מכרזים של ר"שת.

עו"ד ערן בצלאל, ממשרד ש. הורוביץ, שייצג את פנגיה מסר, "בית המשפט העליון ציין, כי לאורך ההליך המשפטי ועד למועד מתן פסק הדין, הוצגו על ידי אומגה עמדות סותרות ועמומות באשר לתפקיד שימלא רמב"ם במערך הבדיקות בנתב"ג, וברור כי המצג שניתן בוועדת המכרזים - לפיו רמב"ם ינהל ויפעיל את מעבדת הקורונה אינו מתקיים, כאשר רמב"ם משמש כיועץ ומסייע בלבד, ואף העלה ביקורת מרומזת כנגד משרד הבריאות ובית החולים רמב"ם שלא סייעו לפיזור העמימות העובדתית".

מחברת אומגה ובית החולים רמב"ם נמסר בנוגע לפסיקה: "המעבדה קיבלה את כל האישורים של משרד הבריאות, אנו לומדים את הפסיקה של בית המשפט ונפעל בהתאם להוראות ועדת המכרזים של נתב"ג. בינתיים נמשיך לתת את השירות לציבור ולמדינה כפי שקבע בית המשפט".

מרש"ת נמסר, "בהתאם להחלטת ביהמ"ש השרות לא יפגע. ועדת המכרזים תתכנס תקבל חוות דעת משפטיות ותצטרך להחליט מה היא עושה, לנגד עיני ועדת המכרזים ורשות שדות התעופה עמד המחיר הנמוך לצרכן שהיה שליש מפנגיה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות